زوم کردن به معنای بزرگ نمایی تصاویر است. به طور کلی یک زوم دیجیتال و یک زوم اپتیکال داریم. دوربین های مداربسته دارای قابلیت زوم تصاویر هستند. زوم در دوربین مداربسته به منظور دیدن تصاویر با جزئیات بیشتر است. فاصله کانونی در دوربین ها تعیین کننده میزان زوم است. با بیشتر شدن فاصله کانونی، میزان قابلیت زوم دوربین نیز افزایش می یابد. زوم اپتیکال چیست؟ تفاوت زوم اپتیکال و دیجیتال چیست؟ قویترین زوم دوربین مداربسته کدام است؟ این ها سوالاتی است که هنگام بررسی زوم در دوربین مداربسته به وجود می آید. در ادامه به تفاوت این دو نوع زوم می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • زوم اپتیکال دوربین مداربسته
  • زوم دیجیتال در دوربین مداربسته
  • تفاوت زوم دیجیتال و اپتیکال
  • قویترین زوم در دوربین مداربسته
  • کاربرد و اهمیت زوم اپتیکال
  • انواع زوم اپتیکال چیست؟
  • قیمت دوربین مداربسته با زوم اپتیکال

زوم اپتیکال دوربین مداربسته

زوم در دوربین مداربسته توسط لنز دوربین انجام می گیرد. هنگام زوم کردن بر روی تصاویر، عدسی های لنز جابه جا شده و فاصله کانونی تغییر پیدا می کند. در زوم اپتیکال امکان مشاهده تصاویر با کیفیت بالا در فاصله نزدیک وجود دارد. به طور مثال در تلسکوب ها از زوم اپتیکال استفاده می شود. به همین دلیل هنگام مشاهده ماه توسط تلسکوب، ماه بدون افت کیفیت با فاصله نزدیک تری دیده می شود. در سیستم دوربین مداربسته میزان زوم و بزرگنمایی لنز با استفاده از عدد در مقابل حرف X نمایش داده می شود. هر چه میزان عدد مقابل X بیشتر باشد، قابلیت زوم در لنز نیز بیشتر است. دوربین های مداربسته وریفوکال دارای زوم اپتیکال هستند.

زوم دیجیتال در دوربین مداربسته

زوم دیجیتال نیز باعث بزرگ نمایی و نزدیک تر شدن تصاویر می شود. در زوم دیجیتال، فاصله کانونی لنز دوربین تغییر پیدا نمی کند و ثابت است. زوم دیجیتال در واقع یک بزرگنمایی غیر واقعی است و در این نوع زوم تصویر به صورت واقعی بزرگتر نمی شود. این زوم به صورت نرم افزاری انجام می گیرد. به عبارت دیگر ما تعداد داده های مشخصی از یک تصویر داریم و با همان داده ها باید تصویر را بزرگتر کنیم. زوم دیجیتال تنها پیکسل ها را بزرگ تر و بیشتر می کند. در نتیجه در زوم دیجیتال، تصاویر دچار افت کیفیت می شوند. به طور کلی عملکرد زوم دیجیتال را می توان به عملکرد برنامه فوتوشاپ تشبیه کرد.

برای اطلاع از نحوه تنظیم زوم به مقاله تنظیم زوم دوربین مداربسته مراجعه کنید. 

تفاوت زوم دیجیتال و اپتیکال

نکته مهمی که در هنگام خرید دوربین مداربسته باید به آن توجه کنیم، نوع لنز و فاصله کانونی دوربین است. دوربین ها دارای دو نوع لنز متغیر و ثابت هستند. در لنز ثابت، فاصله کانونی ثابت و غیر قابل تغییر است. در لنزهای متغیر فاصله کانونی قابل تغییر است. دوربین های مداربسته با لنز متغیر دارای زوم اپتیکال هستند. در تصویر زیر تفاوت زوم دیجیتال و اپتیکال به صورت واضح مشخص است. زوم اپتیکال، تصاویر را به صورت فیزیکی با استفاده از تغییر فاصله کانونی بزرگ می کند. به همین دلیل تغییری در کیفیت تصویر رخ نمی دهد. در صورتی که زوم دیجیتال، تصاویر را به صورت نرم افزاری و با افت کیفیت بزرگ می کند. با استفاده از زوم اپتیکال می توان جزئیات در تصاویر را با کیفیت مطلوب مشاهده کرد ولی در زوم دیجیتال ممکن است پس از زوم کردن جزئیات تصاویر قابل مشاهده نباشند.

به طور مثال دوربین مداربسته شما با زوم اپتیکال دارای کیفیت 8 مگاپیکسل است. شما در حالت عادی تصاویر را با کیفیت 8 مگاپیکسل مشاهده می کنید. زمانی که شما بر روی تصویر و سوژه مورد نظر زوم می کنید، کیفیت تصویر زوم شده نیز بدون تغییر و 8 مگاپیکسل است. اما همان دوربین با زوم دیجیتال تصاویر را در حالت عادی با کیفیت 8 مگاپیکسل نمایش می دهد. اما هنگامی که بر روی تصویر زوم می کنید، کیفیت تصویر دیگر 8 مگاپیکسل نیست و کاهش پیدا می کند.

تفاوت زوم دیجیتال و اپتیکال

قویترین زوم در دوربین مداربسته

اگر به دنبال قویترین زوم در دوربین مداربسته هستید، باید از دوربین مداربسته زوم اپتیکال استفاده کنید. زیرا همانطور که گفته شد تصاویر در زوم دیجیتال دچار افت کیفیت می شوند. دوربین های مداربسته ای که دارای لنز متغیر هستند، زوم اپتیکال دارند. توجه داشته باشید که دوربین های مداربسته با زوم اپتیکال بالا در کاربری های عمومی کاربرد ندارند. به طور مثال اگر شما نیاز به بررسی جزئیات دقیق در زمان های مختلف را دارید، می توانید از دوربین اسپید دام با زوم اپتیکال بالا استفاده کنید.

دوربین اسپید دام در پروژه های بزرگ مانند خیابان ها، استادیوم، بزرگراه ها، سوله ها و… کاربری دارند. این دوربین ها قابلیت تنظیماتی مانند ورود غیر مجاز، تشخیص حرکت و… را دارند. در کاربری و پروژه های کوچک می توانید از دوربین های دام و یا بولت با لنز موتورایز استفاده کنید. زیرا دوربین های زوم اپتیکال بالا دارای قیمت بالاتری هستند و استفاده از آن ها در پروژه های کوچک مقرون به صرفه نیست.

کاربرد و اهمیت زوم اپتیکال

زمانی که امکان نزدیک شدن به سوژه ممکن نیست، زوم کردن بر روی سوژه می تواند تصویر را در فاصله نزدیک نمایش دهد. اما همانطور که گفتیم تصویری که از زوم اپتیکال بدست می آید، بسیار متفاوت از تصویر با زوم دیجیتال است. زمانی که شما با استفاده از زوم دیجیتال بر روی تصویر زوم می کنید، تصویر بدست آمده به شکل غیر واضح و تار است. در نتیجه زوم کردن برای دیدن تصاویر با جزئیات و واضح به شما کمکی نمی کند. در صورتی که در زوم اپتیکال شما می توانید تصاویر را با همان کیفیت در فاصله ای نزدیک تر ببینید.

انواع زوم optical چیست؟

همانطور که گفته شد، زوم اپتیکال در دوربین های مداربسته با لنز متغیر وجود دارد. لنزهای متغیر دارای دو نوع وریفوکال و موتورایز هستند. زوم اپتیکال در لنز وریفوکال به صورت دستی انجام می شود. به گونه ای که برای تنظیم زوم باید شخصا و به صورت دستی این کار انجام گیرد. در زوم اپتیکال لنز موتورایز با استفاده از تنظیمات داخل دستگاه ضبط می توانید بر روی سوژه مورد نظر زوم کنید.

قیمت دوربین مداربسته با زوم اپتیکال

شرکت تیاندی یکی از تولید کننده های انواع دوربین مداربسته است. همچنین تیاندی دارای دوربین های مداربسته با زوم اپتیکال است. این دوربین ها در انواع مختلف و با قابلیت های متفاوتی وجود دارند. قیمت دوربین مداربسته با زوم اپتیکال تیاندی در مدل های مختلف متفاوت است. در ادامه برخی از دوربین های مداربسته تیاندی با قابلیت زوم اپتیکال را مشاهده می کنید.

4.7/5 - (6 امتیاز)