یکی از مشکلاتی که ممکن است کاربران دوربین مداربسته با آن مواجه شوند قطع ضبط دوربین مداربسته است. حال چگونه بفهمیم دوربین مداربسته در حال ضبط است؟ پس از چک کردن تصاویر و یا بک آپ گیری از دوربین اگر با این مشکل مواجه شدید به دنبال این سوال هستید که چرا دوربین مداربسته ضبط نمی کند؟ علت ضبط نکردن دوربین مداربسته چیست؟ در ادامه به علت های ضبط نکردن دوربین مداربسته می پردازیم.

چگونه بفهمیم دوربین مداربسته در حال ضبط است؟

دلایل مختلفی باعث قطع شدن ضبط دوربین مداربسته می شود. برای پیدا کردن مشکل ابتدا باید به این سوال که چگونه بفهمیم دوربین مداربسته در حال ضبط است پاسخ دهیم. برای اینکه بدانید دوربین ضبط می کند یا خیر ابتدا دوربین را بررسی کنید تا روشن باشد. زیرا برای شروع ضبط دوربین مداربسته نیاز به روشن بودن و جریان برق داریم. پس از آن وارد منوی دوربین مداربسته شده و چک کنید تصاویر قبلی ضبط شده است یا خیر. اگر توانستید تصاویر قبلی را مشاهده کنید یعنی دوربین تصاویر را ضبط می کند. اگر در تنظیمات ضبط دوربین مداربسته، گزینه Over Write فعال باشد، در صورت پر شدن حافظه دوربین مداربسته قدیمی ترین تصاویر پاک شده و تصاویر جدید بر روی تصاویر قدیمی ضبط می شوند.

برای محاسبه حافظه مورد نیاز در سیستم دوربین مداربسته به مقاله محاسبه ظرفیت هارد دوربین مداربسته مراجعه کنید.

علت ضبط نکردن دوربین مدار بسته

علت های مختلفی ممکن است باعث ضبط نکردن دوربین مداربسته شوند. ممکن است دلیل ضبط نکردن دوربین مداربسته مشکل در دستگاه های ضبط، مشکل در اتصالات و تجهیزات، اختلال در منبع تغذیه و …. باشد. در ادامه هر یک از دلایل احتمالی ضبط نکردن دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

  • اختلال و ایجاد مشکل در اتصالات

تصاویر دوربین مداربسته را چک کنید. اگر تصویر دوربین سیاه نمایش داده شود، اتصالات دوربین دچار مشکل شده است. به عبارت دیگر یکی از دلایل سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته اتصالات نادرست و یا وجود اختلال در آن ها است. در صورت اتصال نادرست و ایجاد مشکل در کابل ها، دوربین قادر به انتقال تصاویر به دستگاه های ضبط نخواهد بود. به همین دلیل دستگاه تصاویری دریافت نمی کند که بتواند آن ها را ضبط کند. ممکن است اتصالات دچار قطعی، شلی، آسیب و… شده باشند. برای اطمینان از سالم بودن آن ها کابل های متصل به دوربین و دستگاه ضبط را بررسی کنید. همچنین اتصال صحیح کابل ها به کانکتورها را نیز چک کنید.

  • مشکل در منبع تغذیه یکی از دلایل ضبط نکردن دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین بخش ها برای برقراری ارتباط و عملکرد صحیح دوربین مداربسته، منبع تغذیه و تامین انرژی دوربین است. اگر منبع تغذیه یا آداپتور در تامین برق دوربین دچار مشکل شود، دوربین تصاویر را ضبط نمی کند. اختلال در برق رسانی دوربین مداربسته ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. این دلایل عبارتند از:

  • شل شدن اتصالات فیش، سوکت، کانکتورها و کابل ها
  • ممکن است سیم و کابلی که دوربین را به منبع تغذیه متصل کرده است دچار قطعی و یا اختلال شده باشد.
  • اگر تمام دوربین ها و دستگاه های متصل به منبع تغذیه کار نمی کنند ممکن است آداپتور یا منبع تغذیه خراب و سوخته باشد.
  • ضبط نکردن دوربین مداربسته به دلیل نوسانات برق

زمانی که برق دچار نوسانات شود و شدت جریان به یکدفعه بالا برود باعث قطع شدن ضبط تصاویر می شود. نوسانات و افزایش ناگهانی جریان برق باعث آسیب دیدن سیستم دوربین مداربسته می شود. توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب به سیستم از محافظ های مناسب استفاده کنید. همچنین توصیه می شود از نصب کردن دوربین بر روی سطح فلزی و رسانا خودداری کنید. اگر ناچار به نصب در چنین سطوحی هستید، می توانید از یک بلوک چوبی کمک بگیرید.

  • مشکل در هارد دوربین مداربسته

یکی از مهم ترین اجزای دوربین مداربسته هارد دوربین مداربسته است. همانطور که می دانید تمام اطلاعات و تصاویر ضبط شده توسط دوربین در قطعه ای به نام هارد که داخل دستگاه ضبط دوربین مداربسته قرار دارد، ذخیره می شود. در صورتی که مشکلی برای این قطعه به وجود آید با ضبط نکردن دوربین مداربسته مواجه می شوید. گاهی اوقات ممکن است قطع ضبط دوربین مداربسته به دلیل سوختگی یا بدسکتور شدن هارد دوربین مداربسته باشد. ایجاد مشکل در هارد ممکن است باعث پاک شدن حافظه قبلی و یا ضبط نشدن اطلاعات جدید شود. همچنین اگر تنظیمات ضبط دوربین مداربسته بر روی گزینه Over Write نباشد در صورت پر شدن هارد، سیستم دوربین مداربسته قادر به ذخیره سازی اطلاعات جدید نخواهد بود.

  • سوختن دوربین مداربسته

یکی دیگر از علت های ضبط نکردن دوربین مداربسته سوختن و یا از کار افتادن دوربین های مداربسته است. برای اطمینان از سالم بودن دوربین مداربسته می توانید دوربین دیگری که از سلامت آن اطمینان دارید را جایگزین دوربینی که تصویر ندارد کنید. دلایل مختلفی ممکن است منجر به سوختن دوربین مداربسته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله علت سوختن دوربین مداربسته مراجعه کنید.

  • نوع حالت ضبط دوربین مداربسته

تنظیمات ضبط دوربین مداربسته در دستگاه ضبط انجام می شود. در برخی از مواقع ممکن است تنظیمات ضبط بر روی حالت های Motion Detection و یا زمانبندی باشد. ممکن است در هنگام نصب، زمان ثبت تصاویر را در ساعات کاری تنظیم کرده باشید. همچنین اگر تنظیمات ضبط بر روی حالت تشخیص حرکت و یا Motion Detection قرار داشته باشد، تنها زمانی که جسمی از مقابل دوربین حرکت کند، شروع به ضبط تصاویر می کند. برای غیر فعال کردن این حالات می توانید به بخش تنظیمات دستگاه مراجعه کرده و آن را بر روی حالت 24 ساعته قرار دهید.

  • ضعیف بودن سیستم وای فای

اگر از دوربین های تحت شبکه استفاده می کنید، باید بدانید که سیستم وای فای و پهنای باند از اهمیت بسیاری برخوردار است. وجود موانع فیزیکی و فاصله زیاد بین روتر و دوربین باعث ضعیف شدن وای فای می شود که این امر باعث کم شدن پهنای باند می شود. زمانی که پهنای باند کم باشد سیگنال های ویدئویی ضعیف و یا قطع می شوند. در صورت قطع و ضعیف شدن این سیگنال ها، تصاویر در دوربین مداربسته ضبط نمی شوند. برای رفع این مشکل می توانید فاصله بین دوربین و روتر را کم کنید. همچنین اگر مانعی بین دوربین و روتر وجود دارد، آن را از میان بردارید.

اگر از دوربین های تحت شبکه بی سیم استفاده می کنید، ممکن است علت قطع ضبط دوربین مداربسته، قطعی اینترنت باشد.

می توانید با خاموش کردن دستگاه ضبط DVR و یا NVR و یا از برق کشیدن دوربین ضبط دوربین مداربسته را متوقف کنید. همچنین می توانید با استفاده از منوی دستگاه ضبط، حالت ضبط دوربین مداربسته را متوقف کنید.

با استفاده از تنظیمات ضبط در دستگاه دوربین مداربسته می توانید حالت ضبط را انتخاب کرده تا ضبط دوربین مداربسته فعال شود.

4.8/5 - (5 امتیاز)