دوربین های مداربسته نقش مهم و اساسی در سیستم های نظارتی و امنیتی دارند. هر گونه اختلال در تصویر مانند پرش تصویر دوربین مداربسته، تغییر رنگ تصویر و… نشان دهنده ایجاد اختلال در سیستم است. دوربین ها در طول روز تصاویر را به صورت رنگی ضبط می کنند. در برخی از موارد ممکن است دوربین در روز تصاویر را به صورت سیاه و سفید ضبط کند. این حالت نشان دهنده وجود مشکل در دوربین مداربسته است. در این مقاله قصد داریم تا علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته، علت تاریک شدن تصویر و راهکارهایی مانند تنظیم رنگ، تست سالم بودن کابل و منبع تغذیه دوربین مداربسته و… را بررسی کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  • علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته در روز
  • رفع مشکل سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته

علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته در روز

دوربین های مداربسته دارای تصاویر رنگی در روز و تصاویر سیاه و سفید در شب هستند. البته امروزه دوربین های دید در شب رنگی به منظور ضبط تصاویر رنگی در شب نیز به بازار ارائه شده اند. اما اگر دوربین در روز تصاویر را همانند دید در شب سیاه و سفید نمایش دهد، باید به دنبال علت سیاه و سفید شدن تصویر در آن باشید. همچنین این مشکل ممکن است باعث عدم کارایی و تشخیص کامل تصاویر شود. این مشکل ممکن است علت های مختلفی مانند مشکل در سنسور، خرابی IR-CUT و… داشته باشد.

1- علت سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته توسط نور محیط

دوربین های مداربسته تنها در شرایطی که نور کافی برای محیط وجود داشته باشد، قادر به تشخیص رنگ ها هستند. در تاریکی این دوربین ها با روشن کردن LED های مادون قرمز، تصاویر را به صورت سیاه و سفید ضبط می کنند. اگر دوربین در محیطی با نور کم باشد، تصاویر را مانند دید در شب ثبت می کند. پس یکی از اولین نکاتی که باید بررسی کنید، نور محیط است. اگر مانعی بر سر راه رسیدن نور به دوربین است آن را حذف کنید. همچنین ممکن است دوربین در محیطی با گرد و خاک بسیار قرار داشته باشد. در این حالت آلودگی مانع از دید دوربین و نور کافی می شود. در این حالت لنز دوربین را تمیز کنید.

2- مشکل در سنسور مادون قرمز

دوربین های دید در شب برای اندازه گیری نور محیط دارای سنسور نور مادون قرمز هستند. سنسور مادون قرمز این دوربین ها تشخیص می دهد که چه زمانی دوربین تصاویر را رنگی و چه زمانی در حالت دید در شب و تصاویر سیاه و صفید ضبط کند. اگر دوربین در حالت دید در شب باشد، تصاویر را سیاه و سفید نمایش می دهد. حال علت این مشکل چیست؟ ممکن است بر اثر تنظیمات اشتباه سنسورهای  IR روشن مانده باشد. تنظیمات دوربین را بررسی کنید و مطمئن شوید که در حالت پیش فرض و خودکار قرار دارد. برای رفع این مشکل می توانید دوربین مداربسته را برای چند ثانیه خاموش و مجدد روشن کنید.

3- خرابی فیلتر IR-CUT

دوربین های دید در شب دارای فیلتر IR-CUT هستند. وظیفه این فیلتر، جلوگیری از نور مادون قرمز در روز است. نور مادون قرمز برای تامین نور کافی دوربین در حالت شب و تاریکی ایجاد می شود. این نور در روز و وجود نور کافی کارایی ندارد. همچنین روشن شدن LED های نور مادون قرمز در روز باعث ایجاد اختلال در نمایش تصاویر می شوند. اگر فیلتر IR-CUT دچار خرابی شود، توانایی جلوگیری از نور مادون قرمز در روز را ندارد. در نتیجه در تصویر دوربین تغییر رنگ ایجاد می شود.

4- اشکال در تنظیمات دوربین

یکی دیگر از علت های تغییر رنگ تصویر دوربین مداربسته به هم خوردن تنظیمات دوربین است. زمانی که دوربین تصاویر را سیاه و سفید نمایش می دهد، ممکن است تنظیم رنگ دوربین مداربسته دچار مشکل شده باشد. تنظیمات را بررسی کنید. اگر تنظیمات از حالت AHD به TVI تغییر پیدا کرده، باید توسط تنظیمات DVR این مشکل را رفع کنید.

5- اتصال نادرست منبع تغذیه و برق

برق دوربین ها توسط کابل از طریق منبع تغذیه و یا آداپتور تامین می شود. یکی از علت های سیاه و سفید شدن تصویر در شب، می تواند ناشی از اتصالات برق و خرابی کابل و منبع تغذیه باشد. برای پیدا کردن مشکل در این بخش باید تست سالم بودن دوربین مداربسته و تست سالم بودن کابل و منبع تغذیه را انجام دهید.

تست کابل و منبع تغذیه

برای تست کابل و منبع تغذیه دوربین مداربسته باید نکاتی را بررسی کنید. اتصالات باید به درستی برقرار شده باشد. برای اطمینان از سلامت کابل و منبع تغذیه می توانید از یک کابل سالم استفاده کنید و تصاویر دوربین را مجدد بررسی کنید. همچنین می توانید روش دیگری را نیز امتحان کنید. دوربین مداربسته را از کابل جدا کنید. دوربین دیگری را به کابل متصل کنید. اگر تصاویر دوربین همچنان مشکل داشت، نتیجه می گیریم مشکل از کابل و منبع تغذیه است. اما اگر با نصب دوربین دیگر، مشکل تصاویر رفع شده باشد، دوربین مداربسته دارای مشکل است.

رفع مشکل سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته

  • نور محیط را بررسی کنید و در صورت نیاز نور محیط را افزایش دهید. می توانید با نصب برخی از منابع نور این کار را انجام دهید. همچنین بررسی کنید که مانعی برای رسیدن نور بر سر راه دوربین وجود نداشته باشد.
  • برخی از عوامل محیطی مانند باران، برف و آفتاب می تواند بر روی کیفیت تصاویر تاثیر گذار باشد. برای محیط های بیرونی از دوربین های مقاوم و مخصوص محیط خارجی استفاده کنید.
  • دوربین و سیم کشی ها را از نظر سلامت فیزیکی بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است، سیستم ها در معرض آسیب و ضربه فیزیکی قرار گرفته باشند. ضربه و آسیب به دوربین می تواند باعث سیاه و سفید شدن تصاویر دوربین مداربسته شود.
  • زیاد بودن رنگ های سرد در نور محیطی، می تواند باعث اختلال در کار فیلتر IR-CUT شود. نورهای سرد باعث گیر کردن این فیلتر می شوند. در صورت فعال نبودن فیلتر IR-CUT تصاویر دوربین تغییر رنگ می دهند و سیاه و سفید می شوند.
  • اگر از سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می کنید، ممکن است نیاز به بروز رسانی سیستم عامل داشته باشید. در برخی از موارد با بروز رسانی سیستم و قرار دادن دوربین در حالت پیش فرض مشکل رفع می شود.
  • در صورت استفاده از سیستم دوربین مداربسته آنالوگ، نوع ویدئوی ورودی و خروجی را با یکدیگر بررسی کنید. ممکن است نوع ویدئوی خروجی و ورودی با یکدیگر مطابقت نداشته باشند. در این صورت تصاویر سیاه و سفید می شوند.
  • در صورتی که تمام راه حل های بالا را امتحان کرده و همچنان تصاویر دوربین با مشکل مواجه هستند، می توانید از گارانتی استفاده کنید. اگر دوربین شما با کیفیت و از یک برند معتبر باشد، کارشناسان و نمایندگان تلاش می کنند تا مشکل شما را رفع کنند.
4.7/5 - (4 امتیاز)