از مشکلات تصویر در دوربین مداربسته می توان به تار شدن تصویر دوربین مداربسته، پرش تصویر و سیاه و سفید شدن تصویر دوربین مداربسته اشاره کرد. ممکن است برخی اوقات با مشکل پرش تصویر روبرو شوید و برای رفع این مشکل به دنبال علت پرپر زدن تصویر دوربین باشید. دلایل مختلفی ممکن است باعث ایجاد پرش در تصاویر شود. در ادامه دلایل پرش تصویر دوربین مداربسته و راه حل رفع این مشکل را بیان می کنیم.

پرش تصویر دوربین مداربسته

کیفیت در تصاویر دوربین مداربسته دارای اهمیت بسیاری است. هنگامی که تصاویر با مشکلاتی مانند پرش تصویر مواجه می شوند، تشخیص جزئیات در آن ها نیز با مشکل مواجه می شود. این اتفاق ممکن است دلایل مختلفی مانند نصب نادرست، عدم برق رسانی کافی و مشکل در منبع تغذیه، شرایط محیطی نامساعد و… داشته باشد. پرش در تصویر از جمله مشکلاتی است که ممکن است برای هر یک از سیستم های امنیتی به وجود آید. این مشکل صرفا نمی تواند به دلیل کیفیت پایین دوربین مداربسته باشد. به طور کلی پرش تصویر ممکن است به دو صورت رخ دهد. پرش در تصاویر تمام دوربین ها و پرش تصویر در یک یا چند دوربین مداربسته.

علت پرپر زدن تصویر در تمام دوربین های مداربسته

گاهی ممکن است تصاویر نمایش داده شده در تمام دوربین های مداربسته دچار پرش و یا سوسو زدن شده باشند. این یکی از مشکلات تصویر دوربین مداربسته است. در این صورت مشکل از دوربین مداربسته شما نیست. ممکن است مشکلاتی در برق، تجهیزات دیگر و یا نصب به وجود آمده باشد. در ادامه هر یک از علت های این مشکل را بررسی می کنیم.

مشکل در مانیتور

اولین قدم برای پیدا کردن علت پرش تصاویر در دوربین مداربسته، بررسی مانیتوری است که تصاویر دوربین را نمایش می دهد. از این رو توصیه می شود ابتدا مانیتور نمایش تصاویر و کابل برق مانیتور را مورد بررسی قرار دهید. از سالم بودن و کارکرد صحیح مانیتور اطمینان حاصل کنید.

ولتاژ ورودی دوربین

برخی از مواقع ممکن است برق دچار نوسان شود و ولتاژ ورودی دوربین کاهش پیدا کند. در صورتی که نوسان ولتاژ در برق ورودی دوربین رخ دهد، برق و انرژی کافی برای دوربین تامین نمی شود. در نتیجه تصاویر دوربین دچار مشکلاتی مانند پرش می شوند. نوسان ولتاژ در برق ورودی یکی از دلایل رایج در فلیکر شدن یا همان پرش تصویر است.

ایجاد مشکل و یا خرابی در منبع تغذیه

استفاده از منبع تغذیه بی کیفیت، پس از مدتی منجر به خرابی و معیوب شدن منبع تغذیه می شود. یکی از علت های پرش تصویر دوربین مداربسته می تواند ایجاد مشکل و یا خرابی در منبع تغذیه باشد. همچنین استفاده از منبع تغذیه بی کیفیت ممکن است باعث آسیب رساندن به سایر تجهیزات دیگر نیز شود. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل توصیه می شود از منبع تغذیه با کیفیت استفاده کنید.

مشکل در فیش و کابل های دوربین مداربسته

فیش ها و کابل های دوربین را بررسی کنید. در صورت استفاده از سیستم دوربین مداربسته آنالوگ و کابل کشی های طولانی مطمئن شوید که کابل کشی به درستی انجام شده باشد. گاهی اوقات ممکن است مشکل از قطعی و یا خرابی فیش های BNC باشد. همچنین کابل ها را از نظر پارگی و پوسیدگی بررسی کنید. ممکن است کابل ها در طول مسیر دچار آسیب و یا پارگی شده باشند. توجه کنید که در کابل کشی های طولانی تر احتمال وجود خرابی در کابل ها بیشتر است.

محل نصب دوربین مداربسته

محل نصب دوربین مداربسته یکی از نکات مهم و قابل اهمیت است. توجه داشته باشید از نصب دوربین در شرایط محیطی بد خودداری کنید. محیط های دارای گرما بیش از اندازه باعث پرش تصاویر می شوند. همچنین وجود میدان مغناطیسی در نزدیکی محل نصب دوربین مداربسته، بر روی کیفیت و پرش تصاویر دوربین تاثیرگذار است.

تابش مستقیم نور

تابش نور مستقیم به دوربین مداربسته باعث ایجاد پرش در تصاویر می شود. هنگام نصب دقت کنید تا دوربین در معرض تابش نور مستقیم نباشد. اگر امکان تغییر مکان دوربین را ندارید، می توانید با هماهنگ کردن فرکانس دوربین و نور این مشکل را برطرف کنید. برای این کار روشنایی تصویر را تا زمانی که پرش تصویر قطع شود و یا کاهش یابد، تغییر دهید. در صورت برطرف نشدن این مشکل می توانید از یک کاور شفاف در جلوی دوربین استفاده کنید تا از بازتاب نور زیاد جلوگیری کند.

علت پرش تصویر در برخی از دوربین های مداربسته

اگر تعدادی از دوربین های مداربسته تصاویر را به صورت صحیح نمایش می دهند و تنها یک یا چند دوربین مداربسته شما دچار پرش شده اند، ممکن است مشکل در خود دوربین مداربسته و یا اتصالات مربوط به آن دوربین باشد.

کیفیت و فریم ریت پایین دوربین مداربسته

فریم ریت در دوربین مداربسته چیست؟ به تعداد تصاویری که دوربین در هر ثانیه ثبت می کند، فریم ریت گفته می شود. زمانی که فریم ریت دوربین پایین باشد کیفیت تصاویر در آن دوربین نیز پایین است. دوربین هایی که دارای فریم ریت پایین هستند، هنگام ثبت تصاویر متحرک و با سرعت بالا دچار مشکل می شوند. زیرا برخی از لحظات تصویر ثبت نمی شوند و تصاویر به صورت تکه تکه نمایش داده می شود.

مشکل در اتصالات دوربین

ممکن است کابل و فیش های استفاده شده در آن دوربین دچار مشکل شده باشند. در این صورت تنها کابل ها و فیش های متصل به دوربینی که دارای مشکل در تصاویر است را بررسی کنید. آسیب دیدگی در کابل ها، پوسیدگی کابل ها، شل شدن اتصالات کابل و یا فیش BNC و… از مشکلاتی است که می تواند باعث ایجاد پرش در تصاویر دوربین شود.

راه حل رفع مشکل پرش تصویر دوربین مداربسته  با FPS پایین

اگر علت پرش تصویر دوربین مداربسته در فریم ریت پایین باشد، می توان تا حدودی این مشکل را رفع کرد. توجه کنید که میزان فریم ریت در دوربین ها دارای یک میزان حداکثر مشخص است. این به این معنی است که امکان افزایش FPS بیشتر از آن وجود ندارد. اما به طور کلی فریم ریت در دوربین قابل تغییر است و می توان آن را تا میزان تعیین شده تغییر داد. هر چقدر میزان فریم ریت بالاتر باشد، کیفیت تصویر افزایش می یابد. با افزایش کیفیت تصویر نیاز به فضای بیشتر برای ذخیره سازی اطلاعات است. در هنگام خرید دوربین های مداربسته با فریم ریت بالا توجه کنید که این دوربین ها نیاز به دستگاه های ضبط با CPU قوی دارند. به همین جهت این دوربین ها و دستگاه ها دارای قیمت بالایی نیز هستند.

علت قطع و وصل شدن دوربین مداربسته در شب

دوربین های مداربسته دید در شب انواع مختلفی دارند. از انواع این دوربین ها می توان به دوربین دید در شب استارلایت، IR، و… اشاره کرد. این دوربین ها در شب به کمک نور نامرئی LED ها قادر به ثبت تصاویر هستند. در برخی از مواقع ممکن است با پرش تصویر در شب مواجه شوید. حال علت قطع و وصل شدن و یا پرش تصویر دوربین در شب چیست؟

  • پرش تصویر در تصاویر دوربین مداربسته در شب می تواند ناشی از چند علت باشد. نور LED های مادون قرمز که باعث ثبت تصاویر در شب می شوند، نامرئی هستند. برخی از مواقع ممکن است این LED ها آسیب دیده باشند و دچار سوسو زدن شده باشند. از این رو تصاویر نمایش داده شده توسط دوربین با مشکل پرش مواجه است.
  • یکی دیگر از دلایل قطع و وصل شدن تصویر دوربین در شب، عدم تامین انرژی دوربین است. در هنگام شب به دلیل روشن بودن LED های دوربین، نیاز به برق بیشتری است. بررسی کنید که منبع تغذیه شما برق کافی برای دید در شب دوربین را تامین کند.
  • ممکن است دوربین در شب در نزدیکی منابع نور و افزایش و کاهش نور قرار داشته باشد. این مشکل ممکن است در اثر عبور خودروها به وجود آید. زمانی که خودرویی از محل عبور می کند، نور خودرو به دوربین می خورد. در این حالت دوربین LED های مادون قرمز خود را تنظیم می کند و در اثر آن تصاویر دچار پرش می شوند. برای رفع این مشکل زاویه دوربین را مجدد تنظیم کنید.
4.8/5 - (5 امتیاز)