یکی از نکات مهم در دوربین های مداربسته، کیفیت تصاویر دوربین ها هستند. با توجه به نوع و ویژگی دوربین های مداربسته تحت شبکه، این دوربین ها از کیفیت تصاویر بالایی برخوردار هستند. کیفیت تصاویر بالا نیازمند فضای ذخیره سازی و پهنای باند بالا نیز است. برای برطرف کردن این مساله و کیفیت تصاویر با کیفیت FullHD از فناوری های کد گذاری استفاده می شود. یکی از این فناوری ها IVE نام دارد. ROI نیز یکی از زیر مجموعه های فناوری IVE است. فناوری ROI در دوربین مداربسته چیست؟ تکنولوژی ROI یک تکنولوژی کد گذاری است. برای شناخت بهتر این تکنولوژی نیاز است تا ابتدا با فناوری IVE آشنا شوید. در ادامه به بررسی جزئی تکنولوژی ROI می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • فناوری IVE در دوربین مداربسته
 • تکنولوژی ROI در دوربین مداربسته چیست؟
 • انواع فناوری ROI
 • اهمیت فناوری ROI
 • از فناوری ROI در کجا استفاده می شود؟

فناوری IVE در دوربین مداربسته

IVE مخفف عبارت Intelligent Video Encoding به معنای کدگذاری هوشمند ویدئو است. این فناوری دارای قابلیت رمز گذاری هوشمند بر روی ویدئو است. هر چه کیفیت تصاویر دوربین مداربسته بالاتر باشد، دوربین جزئیات بیشتری از تصاویر را ثبت می کند. ثبت جزئیات بیشتر در تصاویر نیازمند فضای ذخیره سازی و پهنای باند بیشتری است. هر یک از دستگاه های ضبط NVR دارای پهنای باند و قابلیت پشتیبانی از تعداد مشخصی هارد دیسک هستند. کد گذاری ها به منظور کاهش استفاده از حافظه دوربین مداربسته و پهنای باند در تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد. به صورتی که بدون تغییر کیفیت تصاویر، پهنای باند و فضای کمتری برای ذخیره اطلاعات مورد نیاز است. روش های مختلفی برای کد گذاری هوشمند وجود دارد. یکی از انواع این کد گذاری های ROI نام دارد.

تکنولوژی ROI در دوربین مداربسته چیست؟

ROI مخفف عبارت Region of Interest به معنای منطقه مورد نظر است. برخی از تصاویر ثبت شده توسط دوربین مداربسته دارای فریم های تکراری هستند. فریم های تکراری کاربردی نداشته و تنها باعث استفاده از پهنای باند و فضای ذخیره سازی می شوند. تکنولوژی کد گذاری ROI به گونه ای است که بر روی ارائه تصاویر با کیفیت بالا در مناطق خاص تمرکز می کند. اما بر روی فریم های تکراری که تغییری نداشتند، تصاویر بدون تغییر و با کیفیت پایین تر منتقل می شوند. کیفیت تصویر در بخش هایی که نسبت به دیگر بخش ها اهمیت بیشتری دارند، بالاتر است. در این فناوری با حفظ اطلاعات مهم، داده ها فشرده سازی می شوند. استفاده از این تکنولوژی کمک بسیاری در کاهش پهنای باند و افزایش مدت زمان استفاده از فضای ذخیره سازی می کند.

از مزیت های این فناوری می توان به حفظ اطلاعات مهم در تصاویر و بهینه سازی فضای ذخیره سازی اطلاعات و پهنای باند اشاره کرد.

برای آگاهی از وجود تکنولوژی ROI در دوربین مداربسته می توانید به کاتالوگ و یا دیتا شیت دوربین خود مراجعه کنید. وجود عبارت ROI از پشتیبانی دوربین مداربسته از این ویژگی خبر می دهد.

انواع فناوری ROI در دوربین مداربسته چیست؟

انواع فناوری ROI در دوربین مداربسته به دو نوع تقسیم می شود. این دو نوع عبارتند از: Fixed Region یا منطقه ثابت و Dynamic Tracking یا ردیابی گویا. نحوه پردازش در هر یک از انواع ROI متفاوت است. در ادامه به بررسی هر یک از این تکنولوژی ها می پردازیم.

 • Fixed Region (منطقه ثابت)

یکی از شیوه های کد گذاری در ROI نوع Fixed Region است. از این نوع تنظیمات ROI می توانید در مناطق ثابت استفاده کنید. با رفتن به تنظیمات ROI و فعال کردن عملکرد آن برای منطقه ثابت می توانید تا 4 ناحیه ثابت برای دوربین تعیین کنید. سطح رمزگذاری در ROI از 1 تا 6 قابل تنظیم است.

 • Dynamic Tracking (ردیابی گویا)

شیوه ی Dynamic Tracking (ردیابی گویا) دارای قابلیت فعال کردن تشخیص چهره است. ابتدا وارد بخش تنظیمات شده و قابلیت تشخیص چهره و Dynamic Tracking را فعال کنید. پس از آن ROI را نیز فعال کنید. سطح رمز گذاری ROI در این شیوه نیز از 1-6 است. تکنولوژی ROI قابلیت پشتیبانی از فناوری Triple stream را دارد. به صورتی که کاربر می تواند به صورت همزمان به 4 جریان ویدئویی در نقاط مختلف مکان مورد نظر دسترسی داشته باشد. در حال حاضر ردیابی پویا از تشخیص چهره و رمز گذاری ROI پشتیبانی می کند.

اهمیت فناوری ROI در دوربین مداربسته

هر یک از دوربین های مداربسته برای انتقال تصاویر در بستر شبکه دارای پهنای باند مشخصی هستند. در تصاویر ثبت شده در دوربین های مداربسته، برخی از مناطق مانند درختان، آسمان و… که دارای حرکت نیستند، به لحاظ امنیتی اهمیت زیادی ندارند. این مناطق تنها پهنای باند و فضای ذخیره سازی سیستم های دوربین مداربسته را پر می کند.

اغلب از دوربین های مداربسته برای کاربردهای نظارتی و امنیتی استفاده می شود. در نتیجه موضوعاتی مانند، تشخیص چهره، تشخیص پلاک خودرو و… مورد اهمیت است. این مناطق که دارای اهمیت ویژه ای هستند، برای حفظ کیفیت تصاویر خود از تکنولوژی ROI استفاده می کنند. در این شرایط می توان پهنای باند را به بخش های پر اهمیت تصاویر اختصاص داد. به صورتی که بدون نیاز به افزایش پهنای باند می توان تصاویر با کیفیت از مناطق پر اهمیت داشت. این امر موجب کاهش و صرفه جویی در هزینه ها می شود.

از فناوری ROI در کجا استفاده می شود؟

 • در دوربین های مداربسته مخصوص پارکینگ می توان از فناوری ROI دوربین مداربسته در قسمت ورودی و مکان های مهم پارکینگ استفاده کرد.
 • معمولا برای نظارت بر صندوق های پرداخت مشتری از دوربین های مداربسته استفاده می شود. می توان از این فناوری در صندوق پرداخت مشتری استفاده کرد.
 • یکی از موارد مهم در بخش های امنیتی فرودگاه ها، شناسایی چهره مسافرین است. از تکنولوژی ROI در دوربین مداربسته می توان برای تشخیص چهره مسافرین در ورودی های امنیتی فرودگاه استفاده کرد.
 • در ورودی ساختمان ها برای نظارت بر روی ورود و خروج افراد می توان از فناوری آر او آی استفاده کرد.

قابل ذکر است این تکنولوژی تنها در دوربین های مداربسته IP وجود دارد و دوربین مداربسته آنالوگ از این تکنولوژی پشتیبانی نمی کنند. همچنین در برخی از مدل های دوربین تحت شبکه، امکان تنظیم کیفیت تصاویر در مناطق نیز وجود دارد.

4.8/5 - (5 امتیاز)