کاربران برای کنترل و نظارت در محیط های مختلف از دوربین مدار بسته استفاده می کنند. دوربین های مداربسته دارای تنوع در مدل ها و تکنولوژی های مختلف هستند. انتخاب نوع دوربین به نوع کاربری و نیاز های شما بستگی دارد. در برخی از پروژه ها نیاز به دید کامل و وسیع محیط وجود دارد. در این صورت باید از چندین دوربین مداربسته در محیط استفاده کنید. اما راه حل بهتری که وجود دارد، استفاده از دوربین پانوراما (panorama) یا دوربین چشم ماهی (fisheye) است. دوربین چشم ماهی و پانورامیک هر دو دارای زاویه دید وسیعی هستند. اما این دو دوربین با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در این مقاله قصد داریم به تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • دوربین مداربسته چشم ماهی چیست؟
  • دوربین مداربسته پانوراما چیست؟
  • تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی
  • دوربین چشم ماهی بهتر است یا پانوراما

دوربین مداربسته چشم ماهی چیست؟

دوربین مداربسته چشم ماهی یا fisheye یکی از انواع دوربین های مداربسته تحت شبکه است. این دوربین را به دلیل شباهت لنز آن به چشم ماهی، به این نام می نامند. این دوربین ها نیز دارای زاویه دید 360 درجه ای هستند به همین دلیل به آن ها دوربین 360 درجه ای نیز گفته می شود. همچنین می توان برای مشاهده تصاویر این دوربین ها، آن ها را به دو بخش 180 درجه تقسیم کرد. یک تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی در لنز است. دوربین چشم ماهی از یک لنز و دوربین پانوراما از چندین لنز برای تشکیل تصاویر استفاده می کنند.

از دوربین fisheye را در کاربری های مختلف می توان استفاده کرد. اما بیشترین کاربرد این دوربین ها در پروژه های وسیع و بزرگ است. با نصب این دوربین ها دیگر نیازی به نصب تعداد زیادی دوربین به منظور پوشش وسیع محیط وجود ندارد. برخی از دوربین های چشم ماهی دارای قابلیت دید در شب هستند. توجه داشته باشید دوربین هایی که فاقد قابلیت دید در شب هستند، قادر به ارائه تصاویر با کیفیت در محیط های تاریک و کم نور نیستند. همچنین در انواع دوربین مداربسته چشم ماهی قابلیت نصب کارت حافظه و wifi نیز وجود دارد.

مهم ترین نکته در نصب دوربین چشم ماهی ارتفاع استاندارد دوربین مدار بسته است. نصب دوربین fisheye در ارتفاع کم و یا زیاد باعث عدم عملکرد صحیح این دوربین ها می شود. ارتفاع مناسب برای نصب دوربین چشم ماهی حداقل 4.5 متر است.

دوربین مداربسته پانوراما چیست؟

یکی از مشخصه های اصلی در این دوربین ها قرار گرفتن چندین لنز در کنار یکدیگر است. تصویر دوربین مدار بسته panoramic از کنار هم قرار گرفتن تصاویر لنزهای مختلف به وجود می آید. دوربین پانوراما همانند دوربین چشم ماهی دارای زاویه دید 360 درجه ای است. تصاویر در دوربین panoramic از کیفیت بالایی برخوردار هستند. یک تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی در کیفیت تصاویر آن ها است. استفاده از دوربین پانوراما باعث کاهش هزینه های نصب دوربین های مختلف می شود. تکنولوژی دوربین پانورامیک از نوع تحت شبکه (IP) است. یکی از بهترین دوربین ها برای پوشش کامل محیط، دوربین پانوراما است.

از دوربین پانوراما در محیط های وسیع مانند سوله ها، انبارها، هایپر مارکت ها و… استفاده می شود. ارتفاع نصب در دوربین های پانوراما نیز بر روی کیفیت تصاویر تاثیرگذار است. نصب این دوربین ها در ارتفاع کم باعث عدم پوشش کامل محیط می شود. همچنین در ارتفاع بیش از حد نیز کیفیت تصاویر از بین می روند.

تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی

همانطور که گفته شد این دو دوربین هر دو دارای زاویه دید 360 درجه هستند و در کاربری هایی با نیاز به پوشش وسیع محیط مورد استفاده قرار می گیرند. اما در این قسمت قصد داریم تا به تفاوت های این دوربین ها با یکدیگر بپردازیم.

اصلی ترین تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی در قیمت و کیفیت تصویر این دو دوربین است. در مقایسه قیمت دوربین مداربسته fisheye و panoramic، دوربین fisheye دارای قیمت پایین تری است. دیگر تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی در کیفیت تصاویر است. تصاویر دوربین مداربسته چشم ماهی دارای انحنا و به شکل نسبتا غیر واقعی نمایش داده می شود. شرکت های تولید کننده برای اصلاح این موضوع از قابلیت Dewarp در دوربین مداربسته استفاده کردند. این قابلیت امکان جدا کردن قسمتی از تصویر را فراهم می کند. البته قابل ذکر است که این شرایط باعث افت کیفیت تصویر نیز می شود. اما دوربین مداربسته پانوراما دارای تصاویر واقعی با کیفیت بالا و جزئیات دقیق است.

دوربین چشم ماهی بهتر است یا پانوراما

در قسمت قبل تفاوت دوربین پانوراما و چشم ماهی را بررسی کردیم. برخی از مشتریان به علت قیمت پایین تر دوربین چشم ماهی در مقایسه با دوربین پانوراما ترجیح می دهند در پروژه خود از دوربین چشم ماهی استفاده کنند. علاوه بر این دوربین های چشم ماهی در بیشتر VMS ها پشتیبانی می شوند. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است خریداران تمایل به خرید دوربین مدار بسته چشم ماهی داشته باشند، تنوع در این محصولات و نصب راحت آن ها است. تصاویر در دوربین چشم ماهی به صورت Dewarp است. اما در دوربین های پانوراما تصاویر دوربین به هم چسبانده شده که این مورد ممکن است در برخی موارد باعث ایجاد فضای خالی بین تصاویر شود.

برخی دیگر از کاربران دوربین مداربسته پانوراما را انتخاب می کنند. زیرا تصاویر در دوربین پانوراما از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. همچنین ممکن است ترجیح دهند از تصاویر به هم چسبیده شده به جای تصاویر Dewarp استفاده کنند. زیرا در Dewarp تصاویر با افت کیفیت مواجه می شوند. اما دوربین Panoramic تصاویر را بدون افت کیفیت و از دست دادن جزئیات نمایش می دهد. به طور کلی دوربین های پانوراما در دسته دوربین های پیشرفته تر به شمار می آیند.

در نتیجه هر دو دوربین به عنوان دوربین پوشش دهنده فضای وسیع انتخاب مناسبی هستند. اما انتخاب بین دوربین مداربسته پانوراما و چشم ماهی به نوع کاربری و انتخاب بین تصاویر به هم چسبیده و Dewarp بستگی دارد.

4.8/5 - (5 امتیاز)