دوربین دام یکی از انواع دوربین مدار بسته است. دوربین دام ظاهرگنبدی شکل یا نیم کروی دارد.  بدنه دوربین های مداربسته دام معمولا از جنس پلاستیک و در برخی موارد از جنس فلز است. دوربین های دام مناسب استفاده در محیط های مسقف هستند.از نظر دسته بندی دوربین مداربسته دام به دو نوع آنالوگ HD وتحت شبکه تقسیم بندی میشوند.دوربین های مداربسته دام آنالوگ HD از بستر کواکسیال و دوربین ها مداربسته تحت شبکه از کابل cat6 برای انتقال تصویر استفاده میکنند.

کاربرد های دوربین های دام

دوربین های دام معمولا کاربردهای غیر صنعتی دارند. بدنه ی این دوربین ها معمولا مقاومت زیادی در برابر شرایط بد آب و هوایی ندارد بنابراین استفاده از آنها محدود به محیط های مسقف اداری, تجاری یا مسکونی می شوند.

کیفیت تصویر دوربین Dome

این دوربین ها در کیفیت های متفاوتی به صورت شبکه, آنالوگ و آنالوگ HD ساخته می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. این دوربین ها را میتوانید از کیفیت تصویر 2 مگاپیکسلی تا کیفیت تصویرهای  8 مگاپیکسلی خریداری نمائید.

دید در شب دوربین دام

دوربین ها برای اینکه بتوانند در محیط های کم نور فیلم برداری کنند نیاز به قابلیتی دارند که به آن دید در شب می گویند. قابلیت دید در شب نه تنها در دوربین مداربسته دام بلکه در اکثر دوربین های مداربسته امروزی وجود دارد. دید در شب دوربین مداربسته در انواع فناوری ها وجود دارد:

IR ابتدایی ترین آن است که از نور مادون قرمز استفاده می کند. با پیشرفت تکنولوژی قابلیت Exir طراحی شد, این قابلیت در واقع همان نور مادون قرمز تقویت شده است که می تواند در تاریکی مطلق تصاویر واضحی را به ثبت برساند. در فناوری جدید دید در شب دوربین های مداربسته امکان ثبت تصاویر رنگی در شب یا محیط های تاریک میسر شده است. شرکت های مختلف دوربین مداربسته از تکنیک های مختلفی برای این منظور استفاده می کنند مانند شرکت تیاندی که با معرفی دوربین استارلایت این قابلیت را در دوربین های خود به کار برد. هم چنین شرکت هایک ویژن از قابلیت color vu برای ثبت تصاویر رنگی در شب استفاده می کند. شما می توانید با توجه به نیاز و کاربرد خود از دوربین های تیاندی انتخاب کنید.

لنز دوربین Dome

از عوامل موثر بر کیفیت تصویر, لنز است. به طور کلی دوربین مداربسته دام از نظر نوع لنز در 2 دسته لنز ثابت و وریفوکال قرار میگیرد. لنزهای ثابت دارای فاصله کانونی مشخص هستند. در لنزهای ثابت امکان زوم بر روی سوژه ها وجود ندارد. لنزهای وریفوکال دارای دو فاصله کانونی هستند و بنابراین امکان زوم مکانیکی در آنها وجود دارد.

محل نصب دوربین دام

 دوربین های دام عموما کاربرد های غیر صنعتی دارند. این نوع دوربین ها باید حتما به سقف پیچ شوند و امکان نصب روی دیوار بدون پایه ی مخصوص را ندارند. ولی وقتی به سقف پیچ می شود هیچ دوربین دیگری نمی تواند به مانند دوربین Dome زاویه درست و جزئیات فراوانی را خروجی دهد.

انواع دوربین مداربسته Dome

دوربین مداربسته دام به دو نوع آنالوگ HD و تحت شبکه تقسیم بندی می شود. کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ HD در حال حاضر تا 8 مگاپیکسل نیز می رسد. دوربین دام آنالوگ HD به نسبت کیفیت تصویر و کارایی آن دارای قیمت مقرون به صرفه ای است. در مقابل دوربین های دام با تکنولوژی تحت شبکه وجود دارند که علاوه بر اینکه از کیفیت تصویر بسیار بالایی برخودار هستند, دارای قابلیت های تصویری ویژه ای نظیر شمارش افراد, تشخیص چهره, الگوریتم تشخیص گرمایی و … نیز می باشند.

دوربین تحت شبکه دام

این سری از دوربین ها, بستر کابل کشی براساس کابل شبکه دارند, دارای دو کابل هستند یک کابل به منظور تغذیه (آداپتور) و دیگری به منظور ارسال سیگنال ها و دیتاها است. اگر دوربین دام تحت شبکه شما از قابلیت POE پشتیبانی کند نیاز به تامین تغذیه دوربین ندارید چرا که تغذیه آن از طریق کابل POE تامین می شود.

تفاوت دوربین دام و بولت

دوربین مداربسته دام و بولت هر دو به منظور ایجاد پوشش های امنیتی استفاده می شوند. بدنه دوربین مداربسته بولت به شکل استوانه ای بوده و و جنس پوشش خارجی آنها اغلب از فلز است. طراحی این محصول به گونه ای است که فضای بیشتری را اشغال می کند و به همین خاطر, معمولا در محیط های داخلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

دوربین مدار بسته دام به شکل گنبدی طراحی شده است و همین ویژگی باعث می شود هنگام نصب به فضای کمتری احتیاج داشته باشد. بدنه این دستگاه معمولا از جنس پلاستیک و در برخی موارد از جنس فلز بوده و به خاطر طراحی بهینه اش سازگاری بیشتری با محیط های داخلی مانند داخل فروشگاه ها و بانک ها دارد.

یک فرق دوربین های دام و بولت, نحوه ی نصب و راه اندازی آنها است.هر دو دوربین را میتوانید به راحتی در هر مکانی نصب کنید, اما دوربین ها ی بولت را بهتر است در کنار دیوار نصب کنید. این دوربین ها به دلیل داشتن پایه نصب آسان تری دارند. شما می توانید پس از نصب زاویه دید را طوری تغییر دهید تا ناحیه مورد نظرتان را مشاهده کنید. دوربین دام معمولا در محیط های داخلی و روی سقف نصب می شود.

تفاوت دوربین دام و اسپید دام چیست؟

یکی از مهم ترین تفاوت های دوربین های مداربسته Dome و اسپید دام محل نصب آنها می باشد. دوربین های دام بیشتر در وسط سقف یا گوشه اتاق قرار می گیرند, اما دوربین های اسپید دام در ارتفاع های بلند نصب می شوند. دوربین مداربسته اسپید دام به دلیل حرکات چرخشی که دارد, فضای بیشتری را مورد پوشش قرار می دهد و دارای سیستم IP66 می باشد که این سیستم توانایی کار کردن دوربین در شرایط بد آب و هوایی مانند برف و باران را فراهم می کند. دوربین های اسپید دام به دوربین مداربسته PTZ نیز نامیده می شوند.

5/5 - (1 امتیاز)