همه ما از کاربردها و مزایای استفاده از سیستم مداربسته مطلع هستیم. با افزایش کاربران و استفاده از دوربین مداربسته، تکنولوژی ها در این سیستم نیز افزایش پیدا کرده است. اگر شما نیز یکی از متقاضیان خرید سیستم مداربسته هستید، نیاز است تا با جدیدترین تکنولوژی و فناوری های دوربین مداربسته آشنا شوید. آشنایی با انواع دوربین و انواع تکنولوژی ها در این سیستم می تواند در انتخاب مناسب کمک بسیاری به خریداران کند. در این مقاله قصد داریم تا جدید ترین تکنولوژی های دوربین مداربسته را معرفی و شرح دهیم.

1- تشخیص چهره از جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته

از جدیدترین فناوری های دوربین مداربسته می توان به تشخیص چهره اشاره کرد. برخی از دوربین های مداربسته دارای قابلیت تشخیص چهره (Face Detection) هستند. با استفاده از این تکنولوژی می توان چهره افراد مختلف را تشخیص داده و شناسایی کرد. اساس کار این تکنولوژی بر اساس الگوریتم هایی است که در نرم افزار آن ها تعریف شده است. معمولا از این کاربرد در پروژه های پلیسی استفاده می شود. به این صورت که دوربین مداربسته بر اساس الگوریتم ها می تواند چهره مجرم را شناسایی کند. با نصب این دوربین ها در ورودی های مورد نظر می توانید چهره افرادی که وارد آن منطقه می شوند را شناسایی کنید. یک نکته جالب که در این قابلیت وجود دارد این است که دوربین می تواند چهره فرد را شناسایی و ذخیره کند، سپس در صورت ورود مجدد آن شخص، وی را تشخیص دهد.

تشخیص چهره، جدیدترین تکنولوژی دوربین مداربسته

2- عبور از خط فرضی

با استفاده از تکنولوژی عبور از خط فرضی (Line Crossing) می توانید به وسیله تنظیمات دستگاه یک خط فرضی در تصویر رسم کنید. پس از رسم این خط، زمانی که جسمی نزدیک این خط شود و از آن عبور کند، دوربین به وسیله صدای آژیر به کاربر هشدار می دهد. این تکنولوژی یکی از جدیدترین تکنولوژی های دوربین مدار بسته به شمار می آید. در برخی از مکان ها نیاز به کنترل ورود و خروج افراد است. به طور مثال محوطه ای وجود دارد که شخصی نباید وارد آن شود و یا تنها افراد محدودی حق عبور از آن را دارند. در این صورت می توانید با رسم یک خط فرضی در ورودی آن محل و انجام تنظیمات لازم، هنگام عبور جسمی از خط فرضی، دوربین شروع به هشدار دادن کند.

3- شمارش افراد

این قابلیت، امکان شمارش افراد در یک منطقه از پیش تعیین شده را فراهم می سازد. این قابلیت تنها برای شمارش افراد نیست. بلکه می توان از قابلیت شمارش افراد برای شمارش وسایل نقلیه در ناحیه مشخص شده نیز استفاده کرد. اساس کار این تکنولوژی به این صورت است که در قسمت مورد نظر یک خط فرضی رسم می شود. با استفاده از قابلیت تشخیص حرکت، عبور جسم از این خط تشخیص داده می شود و سپس قابلیت شمارش افراد شروع به کار می کند. این قابلیت خصوصیات و قسمت های مختلف بدن اشخاص را بررسی کرده و تعداد افرادی که از خط مورد نظر عبور کرده اند را شمارش می کند.

4- تکنولوژی تعقیب خودکار

از جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته می توان تکنولوژی تعقیب خودکار را نام برد. این تکنولوژی می تواند سوژه های مختلف را تعقیب و بر روی آن ها زوم کند. قابلیت تعقیب هوشمند (Auto Tracking) در برخی از دوربین های ptz و اسپید دام وجود دارد. این قابلیت با نرم افزارهای مخصوص و بر اساس الگوریتم های از پیش تعیین شده کار می کند. دوربین مداربسته با استفاده از الگوریتم های از پیش تعیین شده سوژه و هدف را تشخیص داده و زمانی که در زاویه دید دوربین قرار می گیرد شروع به تعقیب آن می کند. از این قابلیت معمولا در موزه ها، فرودگاه ها، ایستگاه های مترو و قطار، پایگاه های نظامی و… استفاده می شود.

تشخیص حرکت جدیدترین تکنولوژی دوربین مداربسته

5- ضبط تصاویر با کیفیت متفاوت، جدیدترین تکنولوژی های دوربین مداربسته

یکی از تکنولوژی های به روز در دوربین مداربسته ضبط تصاویر با کیفیت های متفاوت است. با استفاده از این فناوری می توانید قسمتی از تصاویر دوربین مداربسته را با کیفیت بالا و قسمت دیگر را با کیفیت پایین تری ثبت کنید. این تکنولوژی می تواند در استفاده کمتر از ظرفیت هارد دیسک تاثیر گذار باشد. یکی دیگر از کاربردهای این تکنولوژی، مورد توجه قرار گرفتن قسمت مهم تصویر است.

6- تکنولوژی نقشه گرمایی

این قابلیت اغلب در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از تکنولوژی نقشه گرمایی (Heat Map) می توان مناطق پر تردد و کم تردد را از یکدیگر تفکیک کرد. تکنولوژی نقشه گرمایی می تواند مدیریت بهتری در خصوص نحوه چیدمان، کالاهای پر فروش و… با هدف افزایش فروش را ارائه کند. هنگامی که در یک منطقه ای تردد بیشتر است، دوربین آن منطقه را با رنگ های دیگری نمایش می دهد. توجه کنید که تکنولوژی نقشه گرمایی و دوربین حرارتی با یکدیگر متفاوت هستند.

جدیدترین تکنولوژی دوربین مداربسته

7- تکنولوژی Missing Object

تکنولوژی Missing Object یا اشیا گمشده قابلیتی است که در برخی از دوربین های مداربسته تیاندی وجود دارد. نحوه کار این تکنولوژی به این شکل است که تمام اشیا در منطقه مورد نظر را بررسی و ذخیره می کند. هنگامی که یک شی از تصویر کم شود دوربین مداربسته شروع به هشدار و آلارم می کند. این فناوری در کاربری هایی مانند موزه ها، مراکز خرید، فرودگاه ها و… به منظور جلوگیری از سرقت اشیا استفاده می شود. برای اطلاع از نحوه فعال کردن این قابلیت می توانید به قسمت تنظیمات Missing Object دوربین مداربسته تیاندی مراجعه کنید.

8- قابلیت دید در شب دوربین های مداربسته

دید در شب یکی از مهم ترین تکنولوژی های اضافه شده به دوربین های مداربسته است. دوربین مداربسته همانند چشم انسان برای تشکیل تصویر نیاز به نور دارد. در گذشته دوربین های مداربسته به دلیل عدم وجود قابلیت دید در شب قادر به ضبط تصاویر در شب نبودند. اما با پیشرفت تکنولوژی دوربین ها به LED های مادون قرمز مجهز شدند. در تاریکی و شب با استفاده از این چراغ ها می توان نور مورد نیاز برای تشکیل تصاویر دوربین مداربسته را فراهم کرد. تکنولوژی دید در شب در دو نوع رنگی و سیاه و سفید در دوربین های مداربسته وجود دارد. برای اطلاع از انواع دید در شب به مقاله بهترین دوربین مداربسته دید در شب مراجعه کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)