اطلاعات و فیلم های دوربین مداربسته در هارد دیسک ذخیره می شوند. مدت زمان ذخیره فیلم دوربین مداربسته به ظرفیت هارد دوربین مداربسته بستگی دارد. هر هارد دارای ظرفیت مشخصی برای ذخیره اطلاعات است. بسیاری از کاربران سیستم های مداربسته به دنبال راه هایی برای افزایش هارد دوربین مداربسته هستند. در اصل هدف افزایش هارد، زمان ذخیره سازی اطلاعات است. زیرا افزایش ظرفیت هارد دوربین مداربسته عملا کاری غیر ممکن است. در این مقاله چندین روش افزایش مدت زمان ذخیره اطلاعات در هارد دوربین را بیان می کنیم. همچنین ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که هارد دوربین مداربسته کجاست؟ در انتهای مقاله این موضوع را نیز بررسی می کنیم.

در این مقاله می خوانید:

 • ظرفیت هارد دوربین مداربسته
 • نحوه افزایش هارد دوربین مداربسته
 • هارد دوربین مداربسته کجاست؟

ظرفیت هارد دوربین مداربسته

میزان ظرفیت هارد دوربین مداربسته و مدت زمان نگهداری فیلم در هارد به عوامل مختلفی بستگی دارد. از عوامل تاثیر گذار در مدت زمان ذخیره فیلم در هارد دوربین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تعداد دوربین های مداربسته: هرچه تعداد دوربین های مداربسته بیشتر باشد، اطلاعات بیشتری به هارد برای ذخیره سازی فرستاده می شود.
 • کیفیت تصاویر دوربین ها: کیفیت تصاویر در دوربین مداربسته بر اساس مگاپیکسل سنجیده می شود. هر چه مگاپیکسل دوربین مداربسته بیشتر باشد کیفیت تصاویر نیز بالاتر است. همچنین حجم بیشتری از فضای هارد توسط تصاویر با کیفیت بالا پر می شود.
 • حالت ضبط: حالت های ضبط گوناگونی در سیستم مداربسته وجود دارد. رایج ترین حالت ضبط 24 ساعته است. در برخی از مواقع کاربر سیستم را بر روی Motion Detection تنظیم می کند تا تنها زمانی که حرکتی در جلوی لنز دوربین صورت گرفت دستگاه شروع به ضبط کند. در حالت 24 ساعته نیاز به ظرفیت هارد بیشتری است.
 • فرمت فشرده سازی: انواع فرمت فشرده سازی دوربین مداربسته باعث کاهش حجم اطلاعات دوربین مداربسته بدون افت کیفیت می شوند.
 • فریم ریت دوربین مداربسته: فریم ریت تعداد تصاویری است که دوربین در یک ثانیه ثبت می کند. هر چه فریم ریت بیشتر باشد حجم بیشتری از هارد دوربین را اشغال می کند.
 • و…..

نحوه افزایش هارد دوربین مداربسته

با استفاده از برخی از روش ها می توان به افزایش هارد دوربین مداربسته یا به عبارت دیگر افزایش مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات در هارد کمک کرد. در ادامه این روش ها را بررسی می کنیم.

 • تغییر وضعیت حالت ضبط برای افزایش هارد دوربین مداربسته

دستگاه های دوربین مداربسته به صورت پیش فرض 24 ساعته و در 7 روز هفته در حال ضبط و ذخیره سازی اطلاعات دوربین مداربسته هستند. اما حالت ضبط دیگری در دستگاه های ضبط وجود دارد. این حالت Motion Detection یا تشخیص حرکت است. در محیط هایی با رفت و آمد کم می توان از این حالت ضبط استفاده کرد. زمانی که حالت ضبط را بر روی Motion Detection قرار دهید، دوربین تنها زمانی که حرکتی در مقابل لنز دوربین صورت گیرد، شروع به ضبط تصاویر می کند. با استفاده از قابلیت تشخیص حرکت می توان اطلاعات ارسالی به هارد را کاهش داد تا فضای کمتری از هارد اشغال شود.

حالت دیگری که در دستگاه های ضبط وجود دارد این است که می توانید با انتخاب ساعت و روز مورد نظر به دستگاه فرمان ضبط تصاویر تنها در زمان های مشخص شده را بدهید. به طور مثال می خواهید تنها در روزهایی که در محل حضور ندارید، دوربین مداربسته تصاویر را ضبط و ذخیره کند. این حالت ضبط نیز باعث افزایش مدت زمان ذخیره سازی اطلاعات در هارد می شود.

 • کم کردن فریم ریت یا FPS

یکی دیگر از روش های افزایش هارد دوربین مداربسته، کاهش فریم ریت دوربین است. اگر فریم ریت دوربین مداربسته ما بر روی 30 باشد، این به این معنی است که دوربین در هر ثانیه 30 تصویر ثبت می کند. جالب است بدانید که چشم انسان قادر است در هر ثانیه تا 15 فریم را تشخیص دهد. در نتیجه می توان برای کاهش حجم اطلاعات و فضای پر شده هارد، فریم ریت دوربین را بر روی 15 قرار داد. هر چه فریم ریت دوربین مداربسته کم تر باشد، هارد قادر به ذخیره اطلاعات بیشتری است. البته توجه داشته باشید که فریم ریت پایین در محیط های پر تردد باعث از دست دادن بخش هایی از تصویر می شود.

 • افزایش هارد دوربین مداربسته با استفاده از قابلیت های فشرده سازی

فرمت های فشرده سازی در دوربین مداربسته شامل H264، H264+، H265، H265+ است. فرمت های فشرده سازی در دوربین مداربسته به منظور کاهش حجم اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که این کاهش حجم بدون تغییر در کیفیت تصاویر ایجاد می شود. با استفاده از این فرمت ها می توان فیلم های دوربین مداربسته را برای مدت طولانی تری نگه داشت. اگر دوربین مداربسته شما از فرمت های H264 و H265 پشتیبانی می کند، توصیه می کنیم از فرمت H265 استفاده کنید. زیرا این فرمت باعث کاهش 40 درصدی در پهنای باند می شود.

 • تغییر پهنای باند

از راه های افزایش مدت زمان نگهداری فیلم های دوربین مداربسته می توان به تنظیمات پهنای باند اشاره کرد. معمولا پهنای باند به صورت پیش فرض بر روی حالت Vbr قرار دارد. این حالت اجازه استفاده نامحدود پهنای باند را به دوربین مداربسته می دهد. گزینه دیگری در تنظیمات پهنای باند به اسم Cbr وجود دارد. با انتخاب این گزینه استفاده از پهنای باند را برای دوربین محدود می کنید. برای ورود به بخش تنظیمات پهنای باند باید وارد منوی دوربین مداربسته شوید.

هارد دوربین مداربسته کجاست؟

ضبط تصاویر دوربین های مداربسته توسط دستگاه های ضبط DVR و NVR انجام می شود. دستگاه های ضبط برای ذخیره سازی اطلاعات دوربین مداربسته نیاز به هارد دارند. در واقع هارد داخل دستگاه ضبط نصب می شود. به طور کلی دستگاه های NVR و DVR فاقد هارد هستند. هارد برای نصب در دستگاه های ضبط باید به صورت جداگانه تهیه شود. هر دستگاه از تعداد و ظرفیت مشخصی هارد پشتیبانی می کند. هاردهای مخصوص سیستم مداربسته باید قابلیت ذخیره اطلاعات به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته را داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله حافظه دوربین مداربسته کجاست مراجعه کنید.

4.7/5 - (8 امتیاز)