یکی از اجزای داخلی مهم در دوربین مدار بسته، لنز است. نوع لنز در انواع دوربین مدار بسته متفاوت است. کیفیت تصویر، زاویه دید و فاصله کانونی به نوع لنز دوربین مداربسته بستگی دارد. در این مقاله شما را با انواع لنز دوربین مدار بسته، اجزا و تفاوت لنزها با یکدیگر آشنا می‌کنیم.

در این مقاله می‌خوانید:

لنز دوربین مدار بسته چیست؟

لنز از عدسی‌های صیقلی شده که پشت سر یکدیگر قرار می‌گیرند، تشکیل شده است. نور از عدسی‌ها عبور کرده و با کیت لنز برخورد می‌کند. این اتفاق باعث ایجاد تصویر در دوربین مدار بسته می‌شود. همه‌ی دوربین‌های تصویربرداری و فیلم برداری دارای لنز هستند. نوع لنز دوربین تاثیر بسیاری در کیفیت تصویر دوربین‌ها دارد. فاصله کانونی لنز دوربین مدار بسته، کیفیت عدسی‌ها و اندازه سنسور همگی در کیفیت تصاویر تاثیرگذار هستند. فاصله کانونی میزان عمق دید را تعیین می‌کند. زمانی که فاصله کانونی بیشتر شود، زاویه دید در دوربین مداربسته کاهش پیدا می‌کند.

انواع لنز دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته با لنزهای مختلفی تولید و در بازار به فروش می‌رسند. به طور کلی انواع لنز دوربین مداربسته به دو نوع ثابت و متغیر (وریفوکال) تقسیم می‌شود. تفاوت لنز دوربین‌های مداربسته در فاصله کانونی و زاویه دید آن‌ها است. توجه داشته باشید که لنز متغیر نیز به دو نوع وریفوکال و موتورایز تقسیم می‌شود. در ادامه انواع لنز دوربین مدار بسته را بررسی می‌کنیم.

1- لنز ثابت دوربین

لنز‌های ثابت (Fixed) دارای فاصله کانونی و زاویه دید ثابتی هستند. دوربین‌های مداربسته‌ای که از لنز ثابت استفاده می‌کنند، امکان تغییر زاویه دید پس از نصب را ندارند. فاصله کانونی در لنز‌ها با میلیمتر اندازه‌گیری و نمایش داده می‌شود. میزان فاصله کانونی در انواع لنز ثابت دوربین مدار بسته 2.8، 3.6، 4 و 12 میلیمتر است. مقدار فاصله کانونی لنز را باید بر اساس نوع کاربری و نیازهای خود انتخاب کنید. هر چه عدد فاصله کانونی کوچکتر باشد، زاویه دید وایدتر (پهن‌تر) است و تصاویر نزدیک بهتر دیده می‌شوند. همچنین هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد، زاویه دید باریک‌تر و تصاویر در فاصله دورتر، بیشتر دیده می‌شوند. دوربین مدار بسته با لنز ثابت دارای قیمت پایین‌تری در مقایسه با لنز متغیر است. از این لنز دوربین مداربسته در کاربری‌های معمولی مانند منازل، اتاق‌ها، ادارات و… استفاده می‌شود.

2- لنز وریفوکال دستی

لنز وریفوکال دستی یکی از لنزهای متغیر در دوربین مدار بسته است. این لنز دارای فاصله کانونی متغیری است. فاصله کانونی را در لنز Varifocal می‌توان در بازه مشخصی تغییر داد. به طور مثال فاصله کانونی لنز در بازه 13.5 تا 2.7 میلیمتر تغییر می‌کند. زاویه دید نیز در این لنزها قابل تغییر است. دوربین‌های مدار بسته با لنز وریفوکال امکان زوم و بزرگنمایی تصویر را برای کاربر فراهم می‌کنند. تغییر در فاصله کانونی در این لنزها به صورت دستی انجام می‌شود. بدنه دوربین‌های مداربسته وریفوکال دستی دارای پیچ و یا اهرم است. زاویه دید و فاصله کانونی به وسیله این پیچ و اهرم تغییر می‌کند. برای تغییر زاویه دید در لنزهای وریفوکال دستی باید به دوربین مدار بسته دسترسی داشته باشید.

3- لنز موتورایز وریفوکال

یکی دیگر از لنزهای متغیر، لنز موتورایز است. لنز موتورایز نیز همانند لنز دستی دارای فاصله کانونی متغیر است. با این تفاوت که لنز دوربین مداربسته موتورایز دارای موتور DC است. تغییر زاویه دید و فاصله کانونی در دوربین‌های مداربسته موتورایز از راه دور و به صورت خودکار انجام می‌شود. کاربر بدون نیاز به دسترسی به دوربین و از راه دور با بزرگنمایی و زوم بر روی تصویر می‌تواند زاویه دید را تغییر بدهد. به دلیل استفاده از موتور در این لنزها، قیمت دوربین مدار بسته با لنز موتورایز گران‌تر از دو نوع لنز دیگر است.

بهترین لنز دوربین مداربسته

برای انتخاب بهترین لنز دوربین مداربسته باید به کاربری و نیازهای خود توجه کنید. اگر قصد نصب دوربین مدار بسته در محیط‌های کوچک و معمولی را دارید، بهتر است از دوربین مدار بسته با لنز ثابت استفاده کنید. دوربین‌های وریفوکال در محیط‌های کوچک و معمولی باعث صرف هزینه بیشتر می‌شوند. با توجه به میدان دید مورد نیاز خود، اندازه لنز دوربین را انتخاب کنید. برای نصب دوربین مداربسته در محیط‌هایی مانند اتاق‌ها که هدف نظارت کلی است از لنز ثابت با میدان دید وسیع استفاده کنید. دوربین با لنز 2.8 میلیمتر یک انتخاب مناسب برای چنین محیط‌هایی است. اگر می‌خواهید تصاویر با فاصله بیشتر را در محیط مشاهده کنید می‌توانید از دوربین مداربسته با لنز 4 یا 6 میلیمتر استفاده کنید. این لنزها تصاویر در فاصله دورتر را با وضوح بهتری نمایش می‌دهند. در محیط‌هایی مانند پارکینگ‌ها و راهروها می‌توانید از لنزهای ثابت 4 و 6 میلیمتری استفاده کنید.

اگر قصد نصب دوربین مداربسته در کاربری‌های پیشرفته و بزرگتری را دارید بهتر است از دوربین مداربسته وریفوکال استفاده کنید. در برخی از کاربری‌ها نیاز به زوم و تغییر زاویه دید وجود دارد. در این کاربری‌ها باید از لنزهای متغیر استفاده کنید. استفاده از دوربین‌های موتورایز راحت‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر از دوربین‌های وریفوکال دستی است. برای انتخاب لنز مناسب برای کاربری خود می‌توانید با شماره 91009555-021 تماس گرفته و با راهنمایی توسط کارشناسان، بهترین لنز دوربین مداربسته را انتخاب کنید.

بهترین لنز دوربین مداربسته

اجزای لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مدار بسته از سه قسمت تشکیل شده است. اجزای لنز دوربین مداربسته شامل اجزای نوری، دیافراگم و اتصال دهنده لنز به دوربین است. در ادامه به بررسی قسمت‌های مختلف لنز می‌پردازیم.

  • اجزای نوری

اجزای نوری لنز در داخل یک سیلندر قرار گرفته شده‌اند. هر یک از این اجزا وظیفه خاصی در مسیر عبور نور دارند. بزرگ و کوچک شدن تصویر توسط اجزای نوری لنز انجام می‌شود. همچنین زمانی که شعاع نور کج شود و یا پراکندگی نور ایجاد شود، اجزای نوری آن را اصلاح می‌کنند. زمانی که بزرگنمایی به عقب یا جلو انجام می‌شود، یک قسمتی از لنز حرکت داده می‌شود. اندازه تصویر و میدان دید با تغییر در فاصله کانونی تغییر می‌کند. توجه داشته باشید که نورپردازی در محیط به درستی انجام شده باشد. زیرا نور ابتدا از عدسی‌ها عبور کرده و در مسیر دچار پراکندگی می‌شود. بنابراین نور به شکل اولیه و به صورت کامل به دوربین نمی‌رسد.

  • دیافراگم

دیافراگم کنترل مقدار نور عبور داده شده از لنز را برعهده دارد. با میزان باز و بسته شدن دیافراگم، مقدار نور عبوری از لنز تعیین می‌شود. این قطعه همانند عنبیه چشم عمل می‌کند. هنگامی که نور محیط کم باشد، دیافراگم بیشتر باز شده تا نور بیشتری به لنز دوربین مداربسته برسد. همچنین در محیط‌هایی که نور زیاد است، دیافراگم باعث جلوگیری از ارسال نور زیاد به لنز می‌شود. میزان باز شدن دیافراگم برای عبور نور با اعداد کنار حرف F نمایش داده می‌شوند. هر چه عدد کنار F کوچکتر باشد، میزان باز شدن دیافراگم بیشتر است.

  • اتصال دهنده لنز به دوربین

لنز دوربین مدار بسته باید به وسیله پایه به دوربین متصل شود. پایه یا نگهدارنده لنز باید با دوربین مدار بسته سازگاری داشته باشد. دو نوع نگهدارنده لنز به نام C و CS در دوربین مدار بسته وجود دارد. نگهدارنده C و CS در فاصله بین سنسور و لنز با یکدیگر متفاوت هستند. فاصله سنسور و لنز در پایه CS کمتر از پایه C است. برخی از دوربین‌های مداربسته با هر دو پایه سازگار هستند. اغلب دوربین‌های مداربسته مجهز به لنز ساخته می‌شوند. دوربین مداربسته باکس تنها دوربینی است که بدون لنز ساخته شده و لنز آن باید به صورت جداگانه خریداری و بر روی آن نصب شود.

قیمت لنز دوربین مداربسته

لنزهای دوربین مدار بسته دارای قیمت‌های مختلفی هستند. با توجه به نوع ثابت و متغیر، فاصله کانونی، کیفیت، برند و مگاپیکسل قیمت لنز دوربین مداربسته تعیین می‌شود. به طور کلی همانطور که گفته شد قیمت لنز ثابت دوربین مدار بسته نسبت به لنز متغیر ارزان‌تر است. هم‌چنین لنز متغیر موتورایز گرانقیمت‌تر از لنز متغیر دستی است. هر چه میزان رزولوشن و مگاپیکسل لنز بالاتر باشد، کیفیت تصویر نیز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه طبیعی است که با بالا رفتن مگاپیکسل در لنز، قیمت آن نیز افزایش پیدا کند.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

5/5 - (2 امتیاز)