دوربین تیاندی به غیر از ثبت تصاویر امکانات ویژه ایی دارد. یکی از ویژگی هایی که این روزها توجه کاربران زیادی را جلب کرده است پردازش تصویر دوربین مداربسته است. با استفاده از این ویژگی می توانید به راحتی تصاویر ویدئویی را از نظر تشخیص حرکت (Motion Detection)، تشخیص نفوذ (Intrusion Detection)، تشخیص هویت افراد، تشخیص عبور از خط (Line Crossing)و… تجزیه و تحلیل کنید. اما VCA چیست و چه کاربری دارد؟VCA مخففVideo Content Analysis  است. این ویژگی کاربردهای زیادی دارد و می تواند دقت کار اپراتور را تا حد چشم گیری افزایش بدهد. کار با پارامتر VCA بسیار آسان است تنها کافی است با چند کلیک از سیستم بخواهید که تصاویر را برحسب زمان، مکان، افراد، وقایع و… بررسی کند.

با استفاده از قابلیت VCA دیگر نیازی نیست که اپراتور ساعت ها به دنبال وقایع و اتفاقات مهم در تصاویر از پیش ثبت شده بگردد. تنها با چند کلیک می توانید به تصاویر مورد نظرتان دسترسی داشته باشید. این قابلیت به بهبود عملکرد و مدیریت کسب و کارها کمک شایانی کرده است.

مزایای Vca چیست؟

Vca دارای مزایای زیادی است در ادامه برخی از آن ها را بر میشماریم:

 1. صرفه  جویی در هزینه ها: با کمک این قابلیت دیگر نیازی به اپراتور نخواهید داشت.
 2. صرفه جویی در زمان: جستجو و مشاهده تصویر موردنظر در بین تصاویر از پیش ضبط شده با چند کلیک انجام خواهد شد.
 3. کاهش خطا:  به دلیل اینکه سیستم در حال آنالیز تصاویر است امکان بروز خطا کم است در صورتی که خطای انسانی بسیار بالا است و ممکن است چشم انسان اشتباه ببیند.
 4. کنترل و مدیریت فعالیت ها و رخداد ها: می توان در زمان کمتری واقیع را کنترل و از بسیاری از رخدادها جلوگیری کرد.

قابلیت های سیستم پردازش تصویر دوربین مداربسته

VCA چیست ؟ مجموعه ای از قابلیت ها است که امر پردازش و جست و جو را آسان می کند. این تکنولوژی کاربردهای متفاوتی در مکان های همچون واحدهای تجاری، اداری، منازل، جاده ها و اتوبان ها و… دارد. در ادامه به معرفی برخی از  قابلیت های پرکاربرد VCA می پردازیم :

تشخیص حرکت (Motion Detection)

یکی از ویژگی های موثر بر فضای ذخیره سازی دوربین مداربسته تشخیص حرکت یا Motion Detection است. نحوه عملکرد این پارامتر به این صورت است که در دوربین تنها زمانی شروع به ثبت تصاویر می کند که حرکتی در تصویر دیده شود. دوربین در هر لحظه یک فریم را با فریم قبل و بعد خود مقایسه می کند و در صورت وجود کوچکترین حرکت شروع به تصویر برداری می کند. این قابلیت برای مکان های همچون انبار کارآیی دارد چون در بیشتر زمان طول روز کسی در انبار رفت و آمد ندارد و تصویر برداری مداوم از آن تنها موجب پر شدن حافضه هارد می شود. با فعال کردن قابلیت Motion Detectio در دستگاه تنها در هنگام ورود سوژه متحرک به تصویر دستگاه شروع به ضبط می کند.

شمارش افراد  (People counting)

این ویژگی تاثیر بسزایی بر نحوه مدیریت کسب و کار و نیروهای انسانی شما دارد. نحوه عملکرد شمارش افراد  (People counting)به این صورت است که تعداد افرادی که از یک نقطه مشخص رفت و آمد دارند را مشخص می کند. تکنولوژی People counting می تواند به شما کمک کند تا زمان شلوغی فروشگاه، تعداد خریداران، کالاهای مورد پسند خریداران، تعداد نیروی فروش مورد نیاز برای هر قسمت از فروشگاه و… را به دست بیارید. با کمک این ویژگی می توانید آمار دقیقی از تمامی موارد نام برده داشته باشید تا خدماتی مطابق با نیاز مشتریانتان ارائه کنید.

 • تعیین زمان شلوغی فروشگاه
 • تعیین تعداد مشتریان بازدید کننده از یک مکان تجاری
 • گسترش و بهبود بازاریابی و تبلیغات
 • کنترل و مدیریت بهتر کارمندان و نظارت بر عملکرد روزانه آنها

تشخیص نفوذ (Intrusion Detection)

با استفاده از قابلیت تشخیص نفوذ یا Intrusion Detection می توانید دسترسی افراد را به مکان های حساس و محرمانه محدود کنید. همواره دغدغه های حفاظت از اموال و مدارک محرمانه برای صاحبان کسب و کار و مدیران وجود دارد که با استفاده از این تکنولوژی که زیر مجموعه پردازش تصویر دوربین مداربسته است می توانند آن را به حداقل برسانند و با خیالی آسوده اموال و اشیاء قیمتی را در آن مکان نگهداری کنند. قابلیت تشخیص ورود غیر مجاز Intrusion Detection در دوربین مداربسته تمامی رویدادهای غیر مجاز را ثبت کرده و در صورت نیاز به واسطه ی سیستم های آلارم اطلاع رسانی می کند. ویژگی های تشخیص حرکت VCA چیست؟

 • صرفه جویی در هزینه: با استفاده از قابلیت تشخیص نفوذ دیگر نیازی به استخدام اپراتور جهت نظارت بر تصاویر ارسالی از دوربین ها وجود ندارد و به این ترتیب در هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.
 • کنترل رفت و آمد: به وسیله این فناوری می توان رفت و آمد افراد را در محدوده های حساسی چون بندر، مناطق صنعتی، محوطه های امنیتی فرودگاه و… محدود کرد.
 • ارسال آلارم: در صورتیکه که در محل حضور نداشته باشید می توانید هشدار های لازم را از راه دور بر روی تلفن همراه، تبلت و… دریافت کنید.

عبور از خط  (Line Crossing)

قابلیت عبور از خط یا Line Crossing در دوربین مداربسته به معنی ایجاد خطوط فرضی در تصویر است که با استفاده از آن می توانید از ورود افراد مختلف به یک منطقه مشخص شده باخبر شوید. در صورتی که سیستم مداربسته شما به آلارم مجهز باشد می توانید دستگاه را به گونه ایی تنظیم کنید که در صورت عبور افراد غیر مجاز آلارم صورتی ایجاد شود.

در سیستم های نظارتی جست و جو برای پیدا کردن مدارک و شواهدی که گواه بر ورود غیر مجاز یک فرد به محدوده ممنوعه باشد اغلب کار زمان بر و دشواری است. با استفاده از پردازش تصویر دوربین مداربسته می توانید از قابلیت هایی چون تشخیص حرکت (Motion Detection)، تشخیص چهره (Face Detection)، تشخیص نفوذ (Intrusion Detection)  و تشخیص عبور از خط (Line Crossing) استفاده نمایید. با انتخاب دوربینی که مجهز به VCA باشد هزینه های مالی سیستم دوربین مداربسته تان تا حد قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

نقشه حرارتی یا (Heat Map)

نقشه حرارتی می تواند اطلاعات مفیدی از تراکم جمعیت در نقاط مختلف فروشگاه را در اختیار شما قرار بدهد. Heat Map کمک می کند تا خدمات، محصولات و شیوه عملکردتان را در جهت اهدافتان تقویت کنید. با به کارگیری این قابلیت می توانید نقاط پرتردد و کم تردد محوطه فعالیتتان را شناسایی کنید. تراکم جمعیت در نقشه گرمایی با رنگ های متفاوتی نمایش داده می شود. نقاط پر تردد را با رنگ های گرم (قرمز، نارنجی،…) و نقاط کم رفت و آمد را با رنگ های سرد( آبی، سبز ،…) نمایش می دهند.

شناسایی پلاک خودرو

این تکنولوژی برای کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه غیر مجاز، افراد متخلف، عوارض بین شهری و… مورد استفاده قرار می گیرد. شناسایی پلاک خودرو توسط افراد بسیار پر هزینه و دست خوش خطاهای انسانی است اما با استفاده از تکنولوژی پلاک خوان خطا ها به حداقل رسیده و دیگر نیازی نیست از اپراتور استفاده کنید. اما VCA چیست؟ این تکنولوژی با وجود پارامترهایی همچون شناسایی پلاک خودرو، نقشه حرارتیو… می تواند راه حل مناسبی برای تمام کاربری ها باشد.

تعقیب خودکار (Auto Tracking)

قابلیت تعقیب خودکار به این معنا خواهد بود که بر حسب پارامترهای تعریف شده سوژه را تشخیص می دهد و تا زمان خارج شدن از دید دوربین مداربسته آن را تعقیب می کند و تمامی حرکاتش را ثبت می کند.

نتیجه گیری

تیمی با تجربه و آموزش دیده در بخش فروش Tiandy پشتیبان و راهنمای شما هستند. در صورتیکه سوالات فنی و تخصصی دارید و یا مایل به استعلام قیمت هستید روی کمک ما حساب کنید.

91009555-021

امتیاز شما به این مطلب چند است؟ 🙂