دوربین پلاک خوان با وجود قابلیت هایی چون تشخیص، تصویر برداری و ایجاد آلارم راه حلی برای شناسایی خودروهایی با سرعت غیر مجاز، منع عبور و مرور، عوارض بین شهری است. دوربین مداربسته پلاک خوان با وجود یک نرم افزار قدرتمند می تواند برای تشخیص پلاک خودرو حتی هنگام حرکت، در نور کم و…. مورد استفاده قرار بگیرد. قبل از آنکه در رابطه با نصب دوربین پلاک خوان بیشتر بدانید بهتر است هدفتان را مشخص کنید.

شما قصد دارید به واسطه ی یک اپراتور پلاک خودروها را رصد کنید و یا توسط نرم افزار پلاک خودرو را به ثبت برسانید؟ هر دو روش دست خوش خطاهایی است اما چشم انسان ممکن خسته باشد، در نور کم محیط نتواند پلاک خودرو را تشخیص بدهد و… پس پیشنهاد ما استفاده از تکنولوژی ANPR یا همان تشخیص و خواندن پلاک است.

 1. دوربین پلاک خوان چیست؟
 2. نصب دوربین پلاک خوان
 3. نحوه عملکرد تکنولوژی پلاک خوان
 4. کاربرد تکنولوژی پلاک خوان
 5. قابلیت های تکنولوژی پلاک خوان
 6. کیفیت تصویر دوربین مداربسته پلاک خوان

دوربین پلاک خوان چیست؟

دوربین مداربسته پلاک خوان یا دوربین ANPR مخفف عبارت Automatic Number Plate Recognition است. این دوربین ها به واسطه نرم افزار بر وقایع ترافیکی، تشخیص و شناسایی خودرو های متخلف و… نظارت دارند و می توانند در مواقع لزوم به پلیس راهبر و مدیر مجتمع و …. برای پیدا کردن هرچه سریعتر فرد متخلف کمک کنند. با استفاده از نرم افزار مدیریت تصاویر می توانید برای این دوربین ها الگوریتم تعریف کنید.

به عنوان مثال می توانید درب ورودی یک مجتمع پر رفت و امد را با تکنولوژی پلاک خوان تحت کنترل قرار بدهید به این صورت که لیست پلاک هایی که اجازه ورود به مجتمع را دارند را برای دوربین تعریف می کنید و در صورت مطابقت پلاک با لیستی که از قبل برای آن تعریف شده است به صورت خودکار درب ورود باز می شود.

با به کارگیری این سیستم هزینه های جانبی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. دیگر نیازی به اپراتور نخواهید داشت و نیاز به تعبیه پراژکتور ندارید زیرا این دوربین ها در شب و تاریکی مطلق هم توانایی شناسایی و ثبت پلاک را دارند.

نصب دوربین پلاک خوان

 نصب دوربین پلاک خوان امری کاملا تخصصی است و بهتر آن را به تکنسین های دوربین مداربسته بسپارید. در صورتی که تمایل دارید اطلاعات جامعی در این رابطه داشته باشید در این مقاله می توانیم شما را راهنمایی کنیم. در اولین مرحله بهتر مشخص کنید که قصد دارید به واسطه ی اپراتور پلاک وسایل نقلیه را رصد کنید و یا توسط نرم افزار؟ هر دوی این روش ها معایب و مزایایی دارند.

در صورتی که انتخاب شما اپراتور باشد، با خطاهای انسانی درگیر خواهید شد و از سویی چشم انسان توانایی این را دارد که به صورت همزمان به جهت ها متفاوتی مسلط باشد. اگر از دوربین پلاک خوان و نرم افزار مدیریت تصاویر استفاده کنید در شب و تاریکی مطلق در حال حرکت و شرایط بد آب و هوایی و… می تواند پلاک خودرو را ثبت کند اما چون از الگوریتم خاصی استفاده می کند ممکن است در تشخیص اعداد به مشکل بخورد.

در انتهاپیشنهاد می کنیم در این رابطه حتما با متخصصین مشورت کنید زیرا برای نصب دوربین پلاک خوان باید مواردی چون ارتفاع دوربین نسبت به زمین، لنز دوربین، فرمت ذخیره سازی، تعداد فریم، نویز، رزولوشن و… را مورد بررسی قرار بدهند و بهترین دوربین و بهترین زاویه نصب را به شما ارائه کنند.

نحوه عملکرد تکنولوژی پلاک خوان

 پس از نصب دوربین پلاک خوان ممکن است برای شما سوال شود که این دوربین ها چگونه عمل می کنند؟ تکنولوژی پلاک خوان با استفاده از یکسری تکنیک های دستکاری تصویر کیفیت تصویر را افزایش می دهد و سعی می کند تصویر پلاک وسایل نقلیه را واضح تر ثبت کند. پس از ان از طریق OCR حروف و اعداد موجود در پلاک را شناسایی می کند. دوربین هایANPR  در تشخیص بسیاری از تخلفات از جمله سرقت خودرو، درگیری های موجود در تصادفات و سایر جرائم روش اثبات شده و قابل اطمینانی است.

کاربرد تکنولوژی پلاک خوان

با نصب دوربین پلاک خوان می توانید در کمترین زمان ممکن و با درصد خطای پایین وسیله نقلیه مورد نظرتان را پیدا کنید. اصلی ترین کاربرد دوربین پلاک خوان برای جاده و اتوبان، پارکینگ های عمومی و مجتمع های بزرگ است. با نصب دوربین مداربسته مجهز به تکنولوژی پلاک خوان در سطح شهر و در شرایط مختلف جوی، سرعت بالا، تابش نور چراغ ماشین ها و … پلاک خودروها را تشخیص داده و در حافظه ذخیره می کند.

نصب دوربین پلاک خوان در جاده و اتوبان

با نصب این دوربین در شب و تاریکی نیز می توانید تصویر پلاک خودرو را در هر لاینی که در محدوده دید دوربین باشد به ثبت برسانید. ثبت پلاک وسایل نقلیه در جاده ها و اتوبان ها می تواند به کنترل ترافیک، سرعت غیرمجاز، ردیابی سارقین و افراد متخلف و … کمک کند. نصب این نوع دوربین چندان کار دشواری نیست و می توانید آن را روی پل عابر پیاده، تیر برق و درخت نصب کنید.

نصب دوربین پلاک خوان در پارکینگ

با استفاده از دوربین های مجهز به تکنولوژی پلاک خوان دیگر نیازی نیست که برای پرداخت قبض پارکینگ و یا اجازه ورود پارکینگ از یک اپراتور استفاده کنید. با تعریف لیست خودروهایی که اجازه ورود به پارکینگ خصوصی را دارند دیگر مشکلی ایجاد نخواهد شد. همچنین برای پارکینگ های عمومی مبتنی بر کارتخوانهای RFID به این صورت است که با نزدیک کردن کارت به محل کارتخوان تصویر خودرو ثبت شده به همراه اطلاعات دیگر آن روی صفحه ظاهر می شود. به این ترتیب به صورت اتوماتیک هزینه پارکینگ محاسبه شده و بعد از پرداخت، خودرو اجازه خروج دارد.

قابلیت های تکنولوژی پلاک خوان

نصب دوربین پلاک خوان می توان کمک بزرگی برای شناسایی خودروی دزدی، تصادفات، تشخیص وسایل نقلیه ای که اجازه تردد ندارند و ارسال اخطار برای اپراتور و جست و جوی پلاک خودرو (برحسب زمان تردد، تاریخ ترددو…) باشد. در ادامه به مواردی که تکنولوژی پلاک خوان از آن ها پشتیبانی می کند می پردازیم.

 • استفاده از الگوریتم های تکنولوژی Deep Learning
 • عملکرد عالی در محیط هایی کم نور
 • تصویر برداری پایدار و با کیفیت قابل قبول
 • نظارت بر فضای باز
 • نصب و راه اندازی سریع و آسان
 • هشدار خودکار هنگام مشاهده پلاک خودروهایی که از قبل در لیست سیاه قرار گرفتند
 • میزان تشخیص فوق العاده بالا برای وسایل نقلیه در حال حرکت

قابلیت تعقیب خودکار دوربین پلاک خوان  ( Auto Tracking )

قابلیت تعقیب خودکار به این معنا خواهد بود که دوربین ANPR بر حسب پارامترهای تعریف شده سوژه را تشخیص می دهد و تا زمان خارج شدن از دید آن را تعقیب می کند و تمامی حرکاتش را ثبت می کند. این ویژگی در دوربین های پلاک خوان جدید وجود دارد و شما می توانید از آن برای پیگیری سوژه های مورد نظرتان استفاده کنید.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته پلاک خوان

برای تصاویری که توسط این دوربین گرفته می شود نباید از پارامترهای اصلاح تصویر همچون WDR,HLC,BLC استفاده شود.  تصاویری که برای تشخیص پلاک ثبت می شوند باید کمترین نویز را داشته باشند زیرا پلاک هایی با اعداد فارسی تشخیص سخت تری دارند به عنوان مثال تشخیص 3 و 2 زمانی که اعداد تار باشند کار راحتی نخواهد بود.

مطالب پیشنهادی:

امتیاز شما به این مطلب چند است؟ 🙂