سنسور تشخیص حرکت چیست؟ قابلیت تشخیص حرکت در دوربین مداربسته موجب صرفه جویی در فضای ذخیره سازی و پهنای باند می شود. با فعالسازی تشخیص حرکت دوربین مداربسته دستگاه ضبط تصاویر DVR-NVR تنها زمانی شروع به ضبط تصاویر می کند که حرکتی در تصویر صورت بگیرد. در واقع نحوه عملکرد دستگاه به این صورت خواهد بود که یک فریم را با فریم بعدی مقایسه کرده و در صورت وجود تغیرات دستگاه آلارم صادر می کند و شروع به ثبت تصاویر خواهد کرد. حسگر تشخیص حرکت Motion Detection  در کاهش هزینه های سیستم مداربسته بسیار موثر است.

سنسور تشخیص حرکت چیست؟

نحوه عملکرد قابلیت تشخیص حرکت در دوربین مداربسته بسیار ساده است. تمام مکانیسم این ویژگی بر اساس تشخیص تغییرات صورت گرفته در یک تصویر نسبت به تصویر قبلی است. برای فعالسازی این قابلیت ابتدا باید آن را از طریق منوی دستگاه DVR-NVR فعال کنید. سپس در یک تصویر مشخص از یکی از دوربین‌های موجود در سیستم، سوژه متحرکی را وارد تصویر کنید. دستگاه پس از تشخیص سوژه متحرک و وقوع وضعیت جدید در تصویر شروع به ضبط می کند. چنانچه سیستم شما به قابلیت آلارم مجهز باشد می توانید این تنظیمات را به سیستم آلارم متصل کنید. در این صورت پس از ورود سوژه زنگ های هشدار به صدا در می آیند. در ادامه تنظیمات Motion Detection را در دو دستگاه DVR-NVR آموزش خواهیم داد.

مزایای حسگر تشخیص حرکت  Motion Detection

حسگر تشخیص حرکت در مواردی چون هزینه، وقت، نیروی انسانی و… صرفه جویی می کند و نسبت به نیروی انسانی خطای کمتری دارد. به عنوان مثال اگر شما انباری دارید که در طول شبانه روز تنها چند ساعت به آن رفت و آمد دارید و ما بقی ساعات روز در آن رفت و آمدی صورت نمیگیرد بهتر است دوربین مداربسته رو به روی درب ورودی انبار را در حالت Motion Detection قرار بدهید که در صورت ورود فرد، شیء و… دستگاه شروع به ضبط تصاویر کند و برای شما آلارم ارسال کند. در چنین حالتی هارد و فضای ذخیره سازی با تصاویر بی حرکت و بی اهمیت پر نمی شود و در تاریکی به دلیل خستگی چشم اپراتور ورود و خروج افراد نادیده گرفته نمی شود.

با به کار گیری تشخیص حرکت دوربین مداربسته دیگر نیازی نیست به صورت 24 ساعته اپراتور در حال رصد کردن مانیتور باشد.دوربین های مداربسته در صورت ایجاد تغییر در هر فریم با فریم بعدی طبق تنظیماتی که انجام داده اید عمل می کنند.(ارسال آلارم، شروع ضبط تصاویر و…)

حسگر تشخیص حرکت  Motion Detectionباعث می شود که فضای هارد با فریم های یکسان و بی ارزش پر نشود و در پهنای باند و فضای هارد صرفه جویی شود. در صورتی که تشخیص حرکت دوربین مداربسته غیر فعال باشد باید با به کارگیری یک اپراتور به صورت 24 ساعته تصاویر دوربین مداربسته را رصد کنید که به طبع مشمول هزینه خواهد بود.

دوربین های مجهز به سنسور تشخیص حرکت به نسبت دوربین های معمولی امنیت بیشتری دارند.

نحوه فعالسازی قابلیت تشخیص حرکت در NVR

 • در ادامه تصاویری که مشاهده خواهید کرد مربوط به دستگاه NVR هایک ویژن است؛ اکثر دستگاه ها منوی یکسانی دارند و تنها کافی است این مراحل را دنبال کنید.

 • در اولین مرحله دستگاه ضبط کننده تصاویر NVR را روشن کنید و آن را به کامپیوتر یا لب تاب متصل کنید.

 • برنامه Internet Explorer را باز کرده و IP دستگاهتان را وارد کنید.

 • در صفحه ی باز شده نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید.

 • بعد از وارد شدن از تب های بالا گزینه Configuration را انتخاب کنید.

 • سپس از ستون سمت چپ گزینه Event و پس از آن Basic Event را انتخاب کنید.

 • در این صفحه تب Motion به صورت پیش فرض فعال است. ابتدا در مقابل Camera دوربین مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس تیک گزینه های Enable Motion Detction و Enable Dynamic Analysis را بزنید.

 • دقت کنید که اگر بخواهید در تمام تصویر حسگر تشخیص حرکت Motion Detection اعمال شود، باید در تصویر مشخص شده تمام صفحه به صورت چهارخانه دربیاید در غیر این صورت با زدن گزینه  Clear Allتمام قسمت ها را پاک کرده و با زدن گزینه  Draw Areaهر قسمتی را که می خواهید با موس دوربین مداربسته روی تصویر انتخاب کنید. در قسمت  Sensivityنیز می توانید میزان حساسیت را تعیین کرده و در پایان گزینه Save را بزنید.

 • در ادامه از ستون سمت چپ گزینه Storage و پس از آن Schedule Setting  را انتخاب کنید.

 • ابتدا در مقابل گزینه Camera دوربین مورد نظرتان را انتخاب کنید. به صورت پیش فرض دستگاه در حالت Continues قرار دارد.با زدن گزینه Delete All تنظیمات دوربین انتخابی شما پاک خواهد شد. همانطور که در ویدئو به طور کامل توضیح داده ایم باید از منوی بازشو گزینه Motionدرا انتخاب نمایید و سپس روز و ساعات مورد نظرتان را مشخص کنید و پس از آن گزینه سیو را بزنید.

 • برای اعمال تغییرات برای هر یک از دوربین ها باید مراحل گفته شده را مجددا انجام بدهید.

نحوه فعالسازی قابلیت تشخیص حرکت در DVR

 • ابتدا بر روی تصاویر دوربین مداربسته کلیک راست کرده و گزینه Menu و سپس گزینه Camera را انتخاب کنید.

 • از ستون سمت چپ گزینه Motion را انتخاب نمایید. در مقابل Camera دوربین مورد نظرتان را انتخاب کنید. سپس تیک گزینه یEnable Motion Detction  را بزنید.

 • میزان حساسیت یا Sensivity رو تغییر دهید.

 • گزینه Full Screen را در حالتEnable  قرار دهید در نهایت روی گزینه Apply کلیک می کنیم.(این گزینه به معنای انتخاب تمام صفحه یا به عبارتی تمام بازه دید دوربین مداربسته است.)

 • وارد Menu شده و گزینه Record را انتخاب کنید.

 • به صورت پیش فرض حالت رکورد Continiues است.( Continiues به این معنی است که دستگاه در 7 روز هفته به صورت 24 ساعته تصاویر را ثبت کند.) آن را روی حالت Motion Detection قرار بدهید و جدول زمان بندی آن را تنظیم کنید.

 • پس از اعمال تغییرات فوق چنانچه سوژه ای وارد تصویر شود دستگاه شروع به ضبط می کند.

سنسور تشخیص حرکت Motion Detection چیست؟

به طور خلاصه سنسور تشخیص حرکت باعث می شود که تنها زمانی که در میدان دید دوربین مداربسته تغییری اتفاق افتاد دستگاه ضبط کننده تصاویر شروع به ضبط کند.

امتیاز شما به این مطلب چند است؟ 🙂