قابلیت POE در دوربین مداربسته چیست؟ به طور کلی POE مخفف عبارت Power Over Ethernet است. این عبارت به معنی تغذیه به وسیله شبکه است. تمام دوربین های مداربسته به منبع تغذیه برای تامین انرژی خود نیاز دارند. POE یک تکنولوژی است که امکان تامین برق از طریق کابل شبکه و بدون نیاز به کابل جداگانه فراهم می کند. علاوه بر دوربین مداربسته تجهیزات دیگری نیز دارای تکنولوژی POE هستند. در ادامه به دوربین مداربسته POE، سوئیچ POE، آداپتور POE نحوه کار و مفهوم POE می پردازیم.

مفهوم POE در شبکه

در سیستم شبکه، دستگاه ها به وسیله یک کابل به شبکه متصل می شوند. همچنین تجهیزات علاوه بر اتصال به شبکه نیازمند تامین برق هستند. هنگامی که تجهیزات در نزدیکی منبع برق نیستند، کابل کشی برق و شبکه باعث افزایش هزینه در سیستم می شود. مفهوم POE در شبکه به معنای تامین انرژی برق به وسیله کابل شبکه است. برخی از تجهیزات دارای ویژگی POE هستند. این تجهیزات علاوه بر انتقال اطلاعات از طریق کابل شبکه، امکان انتقال انرژی مورد نظر را نیز به وسیله همان کابل دارند.

دوربین POE چیست؟

دوربین های مداربسته تحت شبکه اطلاعات را به وسیله کابل شبکه یا LAN منتقل می کنند. برای تامین برق مورد نیاز دوربین ها باید به وسیله کابل جداگانه، دوربین را به یک آداپتور و یا منبع تغذیه متصل کنید. دوربین های مداربسته IP به دو دسته دوربین POE و دوربین معمولی تقسیم می شوند. اگر قابلیت POE در دوربین مداربسته شما وجود داشته باشد، دیگر نیاز به کابل جداگانه برای تامین برق ندارد. این قابلیت از کابل کشی اضافه جلوگیری کرده و باعث صرفه جویی در هزینه های کابل کشی می شود. اگر قصد استفاده از دوربین های POE را دارید، باید از تجهیزاتی استفاده کنید که قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را داشته باشند.

تجهیزات مورد نیاز برای دوربین مداربسته با قابلیت POE

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، برای استفاده از دوربین مداربسته POE باید از تجهیزات دارای قابلیت POE نیز استفاده کنید. این تجهیزات شامل سوئیچ POE، دستگاه NVR با قابلیت POE، منبع تغذیه و یا آداپتور POE است. در ادامه هر یک از تجهیزات دوربین مداربسته با قابلیت POE را بررسی می کنیم.

دستگاه NVR با قابلیت POE

برخی از دستگاه های NVR دارای خروجی POE هستند. داخل این دستگاه ها سوئیچ POE قرار گرفته است. می توانید با استفاده از دستگاه NVR دارای قابلیت POE دوربین مداربسته را به راحتی نصب کنید. اگر دستگاه ضبط شما از قابلیت POE پشتیبانی کند، دیگر نیاز به اتصال جداگانه دوربین به برق وجود ندارد. برای این کار کافیست تا هر یک از دوربین ها را به وسیله کابل شبکه مجزا به دستگاه متصل کرده و سپس دستگاه ضبط را به برق وصل کنید. در این صورت برق دوربین ها توسط دستگاه NVR و کابل شبکه تامین می شود.

سوئیچ POE چیست؟

سوئیچ های POE یکی از تجهیزات سیستم های تحت شبکه هستند. این سوئیچ ها دارای قابلیت انتقال برق هستند. اگر دستگاه NVR شما از قابلیت POE پشتیبانی نمی کند، می توانید از سوئیچ های POE استفاده کنید. در این صورت با استفاده از کابل شبکه دوربین ها به سوئیچ متصل می شوند و در نهایت سوئیچ به دستگاه ضبط متصل می گردد. نحوه کار این سوئیچ ها به این صورت است که با ارسال یک سیگنال ضعیف، پشتیبانی تجهیزات از قابلیت POE را بررسی می کند. سپس در صورت POE بودن تجهیزات، علاوه بر انتقال اطلاعات، انتقال برق نیز توسط کابل شبکه انجام می گیرد.

آداپتور POE چیست؟

اگر دستگاه NVR شما از ویژگی POE پشتیبانی نمی کند و امکان استفاده از سوئیچ های POE نیز وجود ندارد، می توانید از POE INJECTOR استفاده کنید. POE INJECTOR همان آداپتور POE است. نحوه عملکرد این آداپتور به این گونه است که جریان متناوب توسط آداپتور به جریان مستقیم تبدیل می شود. از این آداپتور برای منبع تغذیه، دستگاه هایی با قابلیت POE که دارای ولتاژ بالایی نیستند، استفاده می شود. این آداپتورها از دو بخش Injector و Splitter تشکیل شده اند. نحوه استفاده آداپتور POE به این صورت است که قسمت Injector آداپتور به وسیله کابل شبکه به دستگاه ضبط و قسمت Splitter به دوربین تحت شبکه POE که دارای سوئیچ برق داخلی است، متصل می شود.

آداپتور POE

منبع تغذیه POE چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در دوربین های POE، منبع تغذیه POE است. این منبع تغذیه ها یک توان خروجی مشخصی دارند. نوع منبع تغذیه بر اساس تعداد دوربین هایی که برق خود را از آن تامین می کنند، تعیین می شود. اگر در سیستم دوربین مداربسته خود از دوربین هایی با توان مصرفی بالا استفاده می کنید، باید منبع تغذیه شما نیز از توان بالایی برخوردار باشد.

نحوه کار POE در دوربین مداربسته

یکی از دلایل اصلی استفاده از قابلیت POE کاهش هزینه های کابل کشی و منبع تغذیه جداگانه برای سیستم ها است. در تکنولوژی POE اطلاعات و برق به وسیله کابل شبکه منتقل می شوند. اگر دوربین و دستگاه NVR شما از قابلیت POE برخوردار است، می توانید از یک POE Splitter استفاده کرده و یک قسمت آن را به دوربین و قسمت دیگر را به NVR متصل کنید. اما اگر دوربین شما POE و دستگاه ضبط معمولی و غیر POE است، نباید POE Splitter به صورت مستقیم به دستگاه ضبط متصل شود. در این صورت باید از یک POE Injector استفاده کنید. به این صورت که یک رابط POE (POE Injector) با استفاده از کابل شبکه به دستگاه ضبط متصل می شود. رابط دیگر(POE Splitter) نیز با کابل شبکه به دوربین POE متصل می شود. همچنین این دو رابط هم با کابل شبکه به یکدیگر متصل می شوند. همانند شکل زیر.

نحوه کار POE

مزایای قابلیت POE در دوربین مداربسته چیست؟

 • هزینه کابل کشی و بسترسازی کاهش می یابد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، با استفاده از قابلیت POE در دوربین مداربسته می توان برق و دیتای دوربین را به وسیله یک کابل شبکه منتقل کرد. در صورتی که دوربین های معمولی و غیر POE باید برای اطلاعات دیتا از یک کابل شبکه و برای انتقال برق از یک کابل برق جداگانه استفاده کنند. زمانی که دیتا و برق به وسیله یک کابل منتقل شود، هزینه کابل کشی نیز کاهش می یابد.
 • نصب و جابه جایی آسان تر می شود. زمانی که از تکنولوژی POE استفاده می کنید، دیگر نیازی به وجود پریزهای برق در نزدیکی دوربین ها نیست. دوربین های مداربسته را می توانید به راحتی در هر مکانی نصب و یا جابه جا کنید. این قابلیت امکان نصب دوربین ها بر روی سقف، دیوار، سقف های کاذب و مکان هایی که به پریز برق دسترسی نداریم را به ما می دهد. همچنین از این تکنولوژی می توان در سیستم های مداربسته بی سیم و قابل حمل نیز استفاده کرد.
 • کارایی سیستم ها افزایش می یابد. در سیستم های POE دیگر نیاز به استفاده از آداپتورها به صورت جداگانه برای تجهیزات نیست. برق در سیستم های POE به وسیله یک منبع مرکزی تامین می شود. در نتیجه زمان مواجه با قطعی برق می توانید از یک منبع برق اضطراری برای کارکرد سیستم ها استفاده کنید.
 • نصب این دوربین ها از پیچیدگی کمتری برخوردار است. در نتیجه نصب دوربین های POE نسبت به دوربین های معمولی آسان تر و نیاز به زمان کمتری دارد.

معایب قابلیت POE در دوربین های مداربسته چیست؟

 • از معایب این قابلیت می توان به قیمت و هزینه بالای این تجهیزات اشاره کرد. سیستم های مجهز به قابلیت POE بسیار گران تر از سیستم های معمولی هستند. در نتیجه استفاده از این سیستم ها نسبت به سیستم های معمولی محدودتر است.
 • یکی دیگر از معایب تجهیزات POE محدود بودن توان خروجی آن ها است. تجهیزات POE معمولا از توان خروجی کمتر از 25 وات برخوردار هستند.

انواع استانداردهای POE

به طور کلی 4 نوع استاندارد در تجهیزات POE وجود دارد. استاندارد IEEE 3af، استاندارد IEEE 3at، استاندارد  IEEE 3bt و استاندارد higher-power PoE.

 • استاندارد IEEE 3af: این استاندارد از دو رشته سیم برای منتقل کردن برق نشات گرفته است. این استاندارد برای انتقال برق تا حداکثر 4W توان به کار می رود. در اغلب تجهیزات POE از این تکنولوژی استفاده می شود.
 • استاندارد IEEE 3at: به این استاندارد POE+ نیز گفته می شود. این استاندارد در دستگاه های با توان بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این استاندارد برای انتقال برق تا توان حداکثری 5W مورد استفاده قرار می گیرد. در دوربین های اسپید دام و نمایشگرهای LCD از این استاندارد استفاده می شود.
 • استاندارد IEEE 3bt: استاندارد IEEE 3bt از چهار رشته سیم برای انتقال برق استفاده می کند. این استاندارد با نام POE++ نیز شناخته می شود. توان خروجی در این استاندارد 60W است. این تکنولوژی در تجهیزاتی مانند سیستم های ویدئو کنفرانس کاربرد دارد.
 • استاندارد higher-power PoE: این استاندارد از تکنولوژی IEEE 3bt نشات گرفته است. از این استاندارد برای انتقال برق تا حداکثر 100W استفاده می شود. POE با استاندارد higher-power PoE در لپ تاپ ها و تلویزیون ها استفاده می شود.

قیمت انواع سوئیچ POE

قیمت انواع سوئیچ POE

سوئیچ 4 پورت PoE اچ آر یو آی مدل SW HR900-AF-41N

 • تعداد پورت ها: 4 پورت
 • نوع سوئیچ: 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه
 • پورت شبکه LAN: 10/100 مگابیت بر ثانیه

قیمت: 967.000 تومان

قیمت انواع سوئیچ POE

سوییچ 6 پورت POE دی-لینک مدل DES-F1006P-E

 • ویژگی های پورت:  پورت های ۱ تا ۴ هر کدام تا ۳۰ وات
 • ظرفیت سوئیچینگ: 1.2 Gbps
 • تعداد پورت: 6 عدد

قیمت: 1.350.000 تومان

قیمت انواع سوئیچ POE

سوییچ 8پورت poe  اچ ار یو آی مدل HR900-AF-82N

 • نوع پورت: ۸ پورت POE ۱۰/۱۰۰ و ۲پورت UPLINK ۱۰۰
 • قابلیت های سوئیچ: POE
 • تعداد پورت: 10 عدد

قیمت: 1.438.000 تومان

5/5 - (2 امتیاز)