واژه POE مخفف عبارت Power Over Ethernet است. این عبارت به معنی تغذیه به وسیله شبکه است. با استفاده از قابلیت POE در دوربین مداربسته امکان تامین برق از طریق کابل شبکه و بدون نیاز به کابل جداگانه وجود دارد. از poe در سیستم‌های تحت شبکه استفاده می‌شود. در ادامه به تجهیزات و دوربین مداربسته poe می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

واژه POE مخفف عبارت Power Over Ethernet به معنی تغذیه به وسیله شبکه است. با استفاده از قابلیت POE در دوربین مداربسته امکان تامین برق از طریق کابل شبکه و بدون نیاز به کابل جداگانه وجود دارد. از poe در سیستم‌های تحت شبکه استفاده می‌شود. در ادامه به تجهیزات و دوربین مداربسته poe می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

مفهوم POE در شبکه

دوربین‌های مداربسته و سایر تجهیزات الکترونیکی برای کار کردن نیاز به تامین انرژی و برق دارند. تصاویر دوربین مداربسته در سیستم شبکه به وسیله کابل شبکه منتقل می‌شود. برای تامین برق مورد نیاز باید دوربین‌ها به وسیله کابل جداگانه به یک آداپتور و یا منبع تغذیه متصل شوند. هنگامی که تجهیزات در نزدیکی منبع برق قرار نداشته باشند، کابل‌کشی برق و شبکه باعث افزایش هزینه کاربر می‌شود. مفهوم POE در شبکه به معنای تامین انرژی برق به وسیله کابل شبکه است. علاوه بر دوربین‌های مداربسته برخی از تجهیزات مانند آداپتور و سوئیچ نیز دارای ویژگی POE هستند. این تجهیزات نیز علاوه بر انتقال اطلاعات از طریق کابل شبکه، امکان انتقال انرژی مورد نظر را دارند.

دوربین POE چیست؟

دوربین های مداربسته IP به دو نوع دوربین POE و دوربین معمولی تقسیم می‌شوند. اگر قابلیت POE در دوربین مداربسته شما وجود داشته باشد، دیگر نیاز به کابل جداگانه برای تامین برق ندارد. این قابلیت از کابل کشی اضافه جلوگیری کرده و باعث صرفه جویی در هزینه‌های کابل کشی می‌شود. اگر قصد استفاده از دوربین‌های POE را دارید، باید از تجهیزاتی استفاده کنید که قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را نیز داشته باشند. این تجهیزات شامل سوئیچ  POE، دستگاه NVR با قابلیت  POE، منبع تغذیه و یا آداپتور POE است.

دستگاه NVR با قابلیت  POE

برخی از دستگاه‌های NVR دارای خروجی POE هستند. با استفاده از دستگاه NVR دارای قابلیت POE می‌توانید دوربین مداربسته را به راحتی نصب کنید. اگر دستگاه ضبط شما از قابلیت POE پشتیبانی کند، دیگر نیاز به اتصال جداگانه دوربین به برق وجود ندارد. برای این کار کافیست تا هر یک از دوربین‌ها را به وسیله کابل شبکه مجزا به دستگاه ضبط متصل کرده و سپس دستگاه ضبط را به برق وصل کنید. در این صورت برق دوربین‌ها توسط دستگاه NVR و کابل شبکه تامین می‌شود. اگر می‌خواهید کابل‌ها را به سوئیچ متصل کرده و سپس به دستگاه nvr وصل کنید، باید سوئیچ شما نیز از نوع poe باشد.

سوئیچ POE چیست؟

یکی از تجهیزات سیستم‌های تحت شبکه، سوئیچ POE است. این سوئیچ‌ها نیز همانند سایر تجهیزات POE دارای قابلیت انتقال برق هستند. در این صورت با استفاده از کابل شبکه، دوربین‌ها به سوئیچ متصل می‌شوند و در نهایت سوئیچ به دستگاه ضبط متصل می‌گردد. نحوه کار این سوئیچ‌ها به این صورت است که با ارسال یک سیگنال ضعیف، پشتیبانی تجهیزات از قابلیت POE را تشخیص می‌دهند. سپس در صورت POE بودن تجهیزات، علاوه بر انتقال اطلاعات، انتقال برق نیز توسط کابل شبکه انجام می‌شود. توجه داشته باشید که سوئیچ‌های POE مقدار مشخصی از برق را می‌توانند تامین کنند. در نتیجه جمع انرژی مورد نیاز دستگاه‌هایی که به سوئیچ متصل می‌شوند باید از توان سوئیچ کم‌تر باشد. این مقدار را می‌توانید در مشخصات سوئیچ POE مشاهده کنید.

آداپتور POE چیست؟

آداپتور POE

اگر دستگاه NVR شما از ویژگی POE پشتیبانی نمی‌کند و امکان استفاده از سوئیچ‌های POE نیز وجود ندارد، می‌توانید از POE INJECTOR استفاده کنید. POE INJECTOR همان آداپتور POE است. نحوه عملکرد این آداپتور به این گونه است که جریان متناوب توسط آداپتور به جریان مستقیم تبدیل می‌شود. از این آداپتور برای منبع تغذیه دستگاه‌هایی با قابلیت POE که دارای ولتاژ بالایی نیستند، استفاده می‌شود. این آداپتورها از دو بخش Injector و Splitter تشکیل شده‌اند. نحوه استفاده آداپتور POE به این صورت است که قسمت Injector آداپتور به وسیله کابل شبکه به دستگاه ضبط و قسمت Splitter به دوربین تحت شبکه POE که دارای سوئیچ برق داخلی است، متصل می‌شود. استفاده از این آداپتورها باعث کاهش هزینه کابل کشی، نصب و راه اندازی آسان‌تر می‌شود.

منبع تغذیه POE چیست؟

یکی دیگر از تجهیزات در سیستم‌های تحت شبکه POE، منبع تغذیه POE است. منبع تغذیه POE یک توان خروجی مشخص دارد. نوع منبع تغذیه بر اساس تعداد دوربین‌هایی که برق خود را از آن تامین می‌کنند، تعیین می‌شود. اگر در سیستم دوربین مداربسته خود از دوربین‌هایی با توان مصرفی بالا استفاده می‌کنید، باید منبع تغذیه شما نیز از توان بالایی برخوردار باشد.

نحوه کار POE در دوربین مداربسته

نحوه کار POE

همانطور که گفته شد POE در دوربین مداربسته باعث انتقال اطلاعات و برق به وسیله کابل شبکه می‌شود. اگر دوربین و دستگاه NVR شما از قابلیت POE برخوردار است، می‌توانید از یک POE Splitter استفاده کرده و یک قسمت آن را به دوربین و قسمت دیگر را به NVR متصل کنید. اما اگر دوربین شما POE و دستگاه ضبط معمولی و غیر POE است، نباید POE Splitter به صورت مستقیم به دستگاه ضبط متصل شود. در این صورت باید از یک POE Injector استفاده کنید. به این صورت که یک رابط POE (POE Injector) با استفاده از کابل شبکه به دستگاه ضبط متصل می‌شود. رابط دیگر(POE Splitter) نیز با کابل شبکه به دوربین POE اتصال پیدا می‌کند. همچنین این دو رابط هم همانند شکل بالا با کابل شبکه به یکدیگر متصل می‌شوند.

مزایا و معایب قابلیت POE در دوربین مداربسته چیست؟

استفاده از سیستم مداربسته POE دارای مزایای بسیاری است. با استفاده از POE در دوربین مداربسته، هزینه کابل کشی و بسترسازی کاهش پیدا می‌کند. همچنین نصب و جابه جایی در سیستم‌های POE آسان‌تر است. زمانی که از تکنولوژی POE استفاده می‌کنید، دوربین‌های مداربسته را می‌توانید به راحتی در هر مکانی نصب و یا جابه‌جا کنید. این قابلیت امکان نصب دوربین‌ها بر روی سقف، دیوار، سقف‌های کاذب و مکان‌هایی که به پریز برق دسترسی ندارند را به کاربر می‌دهد. همچنین تکنولوژی POE در دوربین مداربسته می‌توان در سیستم‌های مداربسته بی‌سیم و قابل حمل نیز استفاده کرد.

از معایب این قابلیت می‌توان به قیمت بالای سیستم‌های POE در مقایسه با سیستم‌های معمولی اشاره کرد. یکی دیگر از معایب تجهیزات POE محدود بودن توان خروجی آن‌ها است. تجهیزات POE معمولا دارای توان خروجی کمتر از 25 وات هستند.

قیمت دوربین مداربسته POE

قیمت دوربین مداربسته POE به عوامل مختلفی بستگی دارد. برند، کیفیت تصویر، مدل دوربین، قابلیت‌های موجود در دوربین و… همگی در تعیین قیمت دوربین مداربسته POE نقش دارند. در ادامه با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید لیست قیمت دوربین POE تیاندی همراه با جزئیات را مشاهده کنید.

قیمت انواع سوئیچ POE

قیمت انواع سوئیچ POE

سوییچ 6 پورت POE دی-لینک مدل DES-F1006P-E

  • ویژگی‌های پورت:  پورت های ۱ تا ۴ هر کدام تا ۳۰ وات
  • ظرفیت سوئیچینگ: 1.2 Gbps
  • تعداد پورت: 6 عدد

قیمت: 1.350.000 تومان

قیمت انواع سوئیچ POE

سوییچ 8 پورت poe  اچ ار یو آی مدل HR900-AF-82N

  • نوع پورت: ۸ پورت POE ۱۰/۱۰۰ و ۲ پورت UPLINK ۱۰۰
  • قابلیت‌های سوئیچ: POE
  • تعداد پورت: 10 عدد

قیمت: 1.438.000 تومان

انواع استانداردهای  POE

به طور کلی 4 نوع استاندارد در تجهیزات POE وجود دارد. استاندارد IEEE 3af، استاندارد IEEE 3at، استاندارد  IEEE 3bt و استاندارد higher-power PoE.

  • استاندارد IEEE 3af: این استاندارد از دو رشته سیم برای منتقل کردن برق نشات گرفته است. استاندارد IEEE 3af برای انتقال برق تا حداکثر 4W توان به کار می‌رود. در اغلب تجهیزات POE از این تکنولوژی استفاده می‌شود.
  • استاندارد IEEE 3at: به این استاندارد POE+ نیز گفته می‌شود. این استاندارد در دستگاه‌ها با توان بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این استاندارد برای انتقال برق تا توان حداکثری 5W مورد استفاده می‌شود. در دوربین‌های اسپید دام و نمایشگرهای LCD از این استاندارد استفاده می‌کنند.
  • استاندارد IEEE 3bt: استاندارد IEEE 3bt از چهار رشته سیم برای انتقال برق استفاده می کند. این استاندارد با نام POE++ نیز شناخته می‌شود. توان خروجی در این استاندارد 60W است. این تکنولوژی در تجهیزاتی مانند سیستم‌های ویدئو کنفرانس کاربرد دارد.
  • استاندارد higher-power PoE: این استاندارد از تکنولوژی IEEE 3bt نشات گرفته است. از استاندارد higher-power PoE برای انتقال برق تا حداکثر 100W استفاده می‌شود. POE با استاندارد higher-power PoE در لپ تاپ‌ها و تلویزیون‌ها استفاده می‌کنند.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

4.7/5 - (4 امتیاز)