هنگام نصب دوربین مداربسته باید نکاتی مانند بهترین محل نصب دوربین مداربسته، کابل کشی، ارتفاع نصب دوربین مداربسته و… مورد توجه قرار گیرند. نصب دوربین مداربسته باید به صورتی باشد که سارقین و خرابکاران به آن دسترسی نداشته و همچنین نقطه کوری نیز در دید دوربین وجود نداشته باشد. علاوه بر اینها محل نصب دستگاه های ضبط DVR و NVR نیز بسیار حائز اهمیت است. زیرا تمام اطلاعات دوربین های مداربسته در دستگاه DVR یا NVR ضبط شده است. در این مقاله بهترین محل نصب دستگاه ضبط دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

دستگاه ضبط دوربین مداربسته را کجا نصب کنیم؟

دستگاه های ضبط در دوربین مداربسته بر اساس نوع تکنولوژی به دو نوع تقسیم می شوند. در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ از دستگاه DVR و در سیستم دوربین های مداربسته IP از دستگاه ضبط NVR استفاده می شود. تصاویر دوربین مداربسته توسط این دستگاه ها ضبط می شوند. هر یک از دستگاه ها برای ذخیره اطلاعات باید از یک هارد دیسک استفاده کنند. هارد دیسک ها داخل دستگاه ضبط دوربین مداربسته نصب می شوند. همچنین مدیریت تصاویر و ذخیره تصاویر نیز در دستگاه های ضبط انجام می گیرد. دستگاه ضبط دوربین مداربسته باید همانند دوربین مداربسته از دسترس همگان به دور باشد. همچنین برای عملکرد صحیح این دستگاه ها باید در فضایی با تهویه مناسب قرار گیرند. با استفاده از برخی روش ها می توانید بهترین محل نصب دستگاه ضبط دوربین مداربسته را انتخاب کنید. در ادامه چند مورد از محل های مناسب نصب دستگاه ضبط دوربین مداربسته را معرفی می کنیم.

  • بهترین محل نصب NVR ،DVR در رک دوربین مداربسته

در سیستم دوربین مداربسته محفظه هایی به اسم رک دوربین مداربسته وجود دارد. رک ها دارای انواع مختلفی هستند. از انواع رک دوربین مداربسته می توان به رک دیواری و رک ایستاده اشاره کرد. این محفظه ها دارای فن خنک کننده هستند. همانطور که می دانید دستگاه های الکترونیکی در هنگام کار کردن مقداری حرارت و گرما از خود تولید می کنند. با نصب دستگاه ضبط دوربین مداربسته در داخل رک می توان امنیت تجهیزات را افزایش داده و از آسیب های احتمالی به دستگاه جلوگیری کرد.

توجه داشته باشید که در انتخاب محل قرارگیری رک دوربین مداربسته نیز دقت کنید. رک را به دور از وسایل اشتعال زا و گرمایشی و در محیطی با تهویه مناسب قرار دهید.

  • نصب دستگاه ضبط دوربین مداربسته در سقف

یکی از مکان هایی که می توان دستگاه ضبط دوربین مداربسته را به دور از دسترس نصب کرد، سقف و یا دیوارهای کاذب است. همچنین می توانید برای عدم جلب توجه از وسایل تزئینی همانند آویزهای سقفی، ساعت دیواری و… نیز استفاده کنید. کمتر کسی ممکن است متوجه نصب دستگاه ضبط در این مکان ها شود.

  • نصب در کمد لباس، قفسه کتاب و…

برای مخفی کردن دستگاه ضبط دوربین مداربسته می توانید از کمد و یا قفسه کتاب استفاده کنید. دستگاه ضبط را داخل یک کمد قرار دهید تا در معرض دید نباشد. همچنین اگر قصد نصب دستگاه ضبط دوربین مداربسته داخل قفسه کتاب را دارید، می توانید آن را در یکی از قفسه ها قرار دهید. برای جلوگیری از جلب توجه و دیده نشدن می توانید در جلوی دستگاه از وسایل تزئینی استفاده کنید.

نکات مهم در نصب دستگاه ضبط دوربین مداربسته

در انتخاب محل نصب مناسب برای دستگاه های ضبط دوربین مداربسته باید به برخی از نکات توجه کرد. این نکات عبارتند از:

  • محل نصب نباید در معرض دید افراد قرار داشته باشد.
  • محل نصب باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد.
  • توصیه می شود در فاصله کم از محل نصب دوربین های مداربسته قرار بگیرد.
  • در محفظه هایی دارای محافظ فیزیکی مناسب قرار گیرد.

مکان های مناسب دستگاه ضبط با توجه به کاربری

  • بهترین محل نصب دستگاه ضبط در ساختمان: اگر قصد نصب دستگاه ضبط در داخل ساختمان را دارید توصیه می شود از اتاق نگهبانی، انباری، مدیریت ساختمان و… استفاده کنید.
  • بهترین محل نصب دستگاه ضبط در مراکز خرید: محل نصب دستگاه را با توجه به حساسیت موقعیت پروژه انتخاب کنید. به طور کلی می توانید دستگاه را در باکس های توکار و یا زیر پیشخوان نصب کنید.
  • محل نصب مناسب دستگاه ضبط در ادارات: اغلب دستگاه های ضبط در محیط های اداری داخل اتاق مدیریت، داخل رک دوربین مداربسته و یا اتاق نگهبانی نصب می شوند.

بهترین محل نصب دوربین مداربسته

بهترین محل نصب دوربین مداربسته با توجه به نوع کاربری، هدف و انتظارات شما تعیین می شود. اما نکته قابل توجه این است که دوربین ها باید در ارتفاع مناسب و به دور از دسترس افراد نصب شوند. به طور کلی از محل های مناسب نصب دستگاه ضبط می توان به درب های ورودی، حیاط، پارکینگ، آسانسورها و …. اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله بهترین محل نصب دوربین مداربسته مراجعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله به اهمیت محل نصب دستگاه ضبط دوربین مداربسته پی بردیم. توجه کنید که ممکن است سارقین با کمک ردیابی سیم کشی دوربین مداربسته به دستگاه ضبط دست پیدا کنند. در این صورت ممکن است با قطع کردن سیم و کابل ها از ثبت تصاویر توسط دوربین و دستگاه ضبط جلوگیری کنند. توصیه می شود کابل ها را داخل قرنیز و یا دیوار قرار دهید. همچنین می توانید از یک دستگاه ضبط دست دوم و یا خراب برای گمراه کردن سارقین استفاده کنید. در این صورت سارقین با آسیب رساندن و خراب کردن دستگاه گمراه می شوند. در حالی که دستگاه ضبط دوربین مداربسته اصلی در حال ثبت تصاویر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین محل مناسب برای دستگاه ضبط خود می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

4.8/5 - (5 امتیاز)