آنتن نانو استیشن چیست؟

یکی از مهم ترین سیستم ها در برقراری امنیت و نظارت، سیستم دوربین های مداربسته است. دوربین های مداربسته به وسیله کابل به دستگاه های ضبط متصل می شوند. فاصله کابل کشی بین دوربین ها و دستگاه ضبط یک مقدار حداکثری مشخصی دارد. این فاصله باید حداکثر 500 متر باشد. در برخی از پروژه ها ممکن است فاصله بین دوربین و دستگاه بیش از 500 متر باشد. در این صورت می توانیم از روش های دیگر مانند آنتن نانو استیشن استفاده کنیم. آنتن نانو استیشن تولید شرکت ubnt است. این آنتن ها به وسیله پروتکل های شبکه اطلاعات را دریافت و ارسال می کنند. نانو استیشن ها انواع مختلفی دارند. مانند Nanostation m5 و Nanostation m2. در ادامه به نحوه کار، نصب و…. این آنتن ها می پردازیم.

در این مقاله می خوانید:

 • نحوه کار آنتن Nanostation
 • Nanostation m5 چیست؟
 • Nanostation M2 چیست؟
 • نکات مهم در نصب نانو استیشن ها
 • کاربرد نانو استیشن در دوربین مداربسته

نحوه کار آنتن Nanostation

این آنتن در واقع یک دستگاه فرستنده دیجیتالی با برد پایین است. در سیستم دوربین مداربسته باید حداقل از دو آنتن Nanostation استفاده کنیم. یکی از نانو استیشن ها اطلاعات را به وسیله کابل شبکه دریافت و به امواج رادیویی تبدیل می کند. آنتن دیگر این امواج را دریافت کرده و مجدد به اطلاعات شبکه تبدیل می کند. این آنتن ها در مقایسه با فرستنده های رادیویی آنالوگ دارای ثبات بالایی هستند. برای داشتن یک شبکه با ثبات بی سیم باید آنتن ها به درستی نصب شده و دیتا در پهنای باند مجاز نانو استیشن انتقال پیدا کند. از پرکاربردترین نوع آنتن های نانو استیشن می توان به Nanostation m5 اشاره کرد.

Nanostation m5 چیست؟

یکی از انواع نانواستیشن ها Nanostation m5 است. از این آنتن می توان به عنوان یک پل بی سیم نقطه به نقطه با کارایی بالا و هزینه کم استفاده کرد. حداکثر سرعت در این مدل نانو استیشن حدود 300 مگابیت در ثانیه است. این آنتن قابلیت ارائه چندین دستگاه به صورت همزمان را دارد. Nanostation M5 در فرکانس 5.5 گیگاهرتز کار می کند به همین دلیل تداخل و نویز در این نانو استیشن وجود ندارد. به دلیل یکپارچگی این آنتن معمولا در ساختمان ها و مجتمع های چند طبقه استفاده می شود. این آنتن به قابلیت POE مجهز است. به طور کلی از ویژگی های مهم این آنتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارایی بالا
 • اتصال دوگانه اترنت
 • قابلیت POE
 • کار در فرکانس 5 گیگاهرتز
 • هزینه کم

آنتن Nanostation M2 چیست؟

یکی دیگر از مدل های آنتن نانو استیشن، Nanostation M2 است. این آنتن در اتصال point to point (نقطه به نقطه) و point to multipoint (اتصال یک نقطه به چند نقطه) مورد استفاده قرار می گیرد. این آنتن نیز همانند آنتن نانو استیشن M5 دارای قابلیت POE است. ویژگی های آنتن Nanostation M2 عبارت است از:

 • کارایی بالا
 • اتصال دوگانه اترنت
 • قابلیت POE
 • کار در فرکانس 2.5 گیگاهرتز
 • سرعت 150 مگابیت بر ثانیه
 • نصب آسان
 • هزینه کم

نکات مهم در نصب آنتن نانو استیشن

همانطور که گفته شد برای نصب آنتن های نانو استیشن نیاز به حداقل دو آنتن وجود دارد. یکی از آنتن ها نقش فرستنده و دیگری نقش گیرنده را دارد. مهم ترین نکته در نصب این آنتن ها ارسال اطلاعات بدون مانع است. باید توجه داشته باشید که جسم و مانعی بر سر راه فرستنده و گیرنده وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر فرستنده و گیرنده باید قادر به دیدن یکدیگر باشند. در صورتی که مانعی بر سر راه فرستنده و گیرنده وجود داشته باشد، ارسال اطلاعات با مشکل مواجه خواهد شد. یکی از دلایل بی ثباتی شبکه وجود جسم بر سر راه فرستنده و گیرنده است.

نکته دوم میزان پهنای باند عبوری از آنتن نانو استیشن است. نانو استیشن ها دارای مقدار پهنای باند مجاز هستند. اگر پهنای باند عبوری از نانواستیشن از مقدار مجاز بیشتر شود و یا بر روی نقطه بحرانی قرار بگیرد، سیستم شبکه دچار بی ثباتی می شود. برای جلوگیری از این اتفاق توصیه می شود همیشه پهنای باند عبوری را تا 70 درصد از مقدار مجاز آنتن نگه دارید.

کاربرد آنتن نانو استیشن در دوربین مداربسته

از آنتن های نانو استیشن در هر دو سیستم دوربین های مداربسته شبکه و آنالوگ استفاده می شود. نحوه استفاده در هر یک از این سیستم ها متفاوت است. در ادامه به نحوه کار آنتن Nanostation در هر یک از سیستم های دوربین مداربسته می پردازیم.

Nanostation در سیستم دوربین مداربسته شبکه

نصب و اتصال Nanostation در سیستم دوربین مداربسته شبکه به راحتی انجام می گیرد. در این سیستم دوربین مداربسته به طور مستقیم به آنتن متصل می شود. آنتن را باید در حالت فرستنده قرار داده و رنج IP آنتن و دوربین را تنظیم کنید. در سمت دیگر نانو استیشن باید به شبکه متصل شود تا بتوان دوربین را در شبکه شناسایی کرد.

Nanostation در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ

در سیستم های آنالوگ برخلاف سیستم دیجیتال امکان اتصال مستقیم آنتن و دوربین وجود ندارد. برای نصب و اتصال نانو استیشن به سیستم دوربین مداربسته آنالوگ نیاز است تا ابتدا اطلاعات دوربین را به وسیله ویدئو سرور به صورت شبکه دربیاورید. پس از تبدیل اطلاعات می توانید آن را به وسیله نانو استیشن ارسال کنید. در این سیستم ها اطلاعات به صورت دیجیتال دریافت می شود. در نتیجه برای مشاهده تصاویر باید از دستگاه های ضبط NVR و یا سرور استفاده کنید. زیرا اطلاعات دیجیتالی بر روی DVR قابل مشاهده نیستند.

مشخصات انواع نانو استیشن

نوع نانو استیشن فرکانس پهنای باند برد
LocoM9 900MHZ  150Mbps+  10km+
NSM2 2.4GHZ  150Mbps+  13km+
LocoM2 2.4GHZ  150Mbps+  5km+
NSM3 3GHZ  150Mbps+  15km+
NSM365 3.65GHZ  150Mbps+  15km+
NSM5 5GHZ  150Mbps+  15km+
LocoM5 5GHZ  150Mbps+  10km+
4.8/5 - (5 امتیاز)
2022-08-09T14:45:10+04:30By |

ثبت ديدگاه

عنوان

Go to Top