امروزه بسیاری از افراد برای نظارت و برقراری امنیت بیشتر ماشین خود، اقدام به نصب دوربین خودرو می کنند. دی وی آر مخصوص خودرو، همان دستگاه ضبط تصاویر خودرو است. این دستگاه ها به صورت قابل حمل و مخصوص خودرو طراحی شده اند. ضبط تصاویر در دی وی آر خودرویی به صورت دیجیتال است. همچنین این دستگاه ها قابلیت نصب به کامپیوتر، لپ تاپ و… را به منظور مشاهده تصاویر به صورت آنلاین و یا ضبط شده دارند. DVR خودرو با قابلیت های بسیاری مانند کیفیت ضبط تصاویر بالا، پشتیبانی از آخرین نسخه های فشرده سازی و… ساخته می شوند. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی کلی این دستگاه و نصب آن بپردازیم.

دی وی آر خودرویی

DVR مخفف چیست؟ DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder است. دی وی آر خودرویی همانند سایر DVR ها قابلیت پشتیبانی از چند دوربین را دارد. این دستگاه ها با توجه به نیاز مشتری دارای ورودی های دوربین است. اغلب دی وی آر های مخصوص خودرو دارای 4 کانال هستند. اما به طور کلی این دی وی آر ها با 4، 8 و 16 کانال تولید می شوند. دوربین خودرو به دستگاه دی وی آر متصل شده و تصاویر از دوربین ها به دستگاه منتقل می شوند. این دستگاه ها دارای قابلیت دسترسی به اطلاعات، مدیریت و پردازش تصاویر هستند. دی وی آر های خودرو دارای قابلیت هایی مانند ضبط هوشمند، Play back، روش های جستجو، فشرده سازی تصاویر و… هستند. همچنین این دستگاه ها از آخرین نسخه فشرده سازی H.264 نیز پشتیبانی می کنند.

کاربرد دی وی آر مخصوص خودرو

هنگامی که در ماشین خود از چند دوربین استفاده می کنید، می توانید با نصب دی وی آر خودرو به دوربین ها، تصاویر دوربین ها را مدیریت و مشاهده کنید. DVR خودرو همانند دوربین های خودرو به منظور ایجاد امنیت در داخل اتومبیل نصب می شوند. البته قابل ذکر است که در دوربین های خودرو محدودیت هایی وجود دارد در صورتی که در دی وی آر مخصوص خودرو این محدودیت ها وجود ندارند. با نصب دی وی آر در خودرو خود می توانید حتی هنگام خاموش بودن ماشین، تصاویر مربوط به خودرو را ثبت و مشاهده کنید. هنگامی که در خودرو خود حضور ندارید و اتومبیلتان دچار خسارت می شود، می توانید با ثبت وقایع، از حادثه با خبر و فرد مورد نظر را شناسایی کنید.

از کاربردهای این دستگاه ها می توان به استفاده در سرویس های مدرسه اشاره کرد. در برخی از مواقع والدین قصد نظارت بر رفت و آمد فرزندان خود را دارند. در این صورت می توان از دستگاه های DVR استفاده کرد.

مزایای DVR خودرو

ویژگی ها و مزایای DVR خودرو عبارتند از:

 • ارائه مدارک مناسب برای مقصر نبودن در تصادفات
 • جلوگیری از سوءاستفاده توسط افرادی که با صحنه سازی تصادفات، قصد کلاه برداری دارند.
 • مشاهده وقایع مربوط به عدم حضور شما مانند آسیب رساندن به ماشین، خط انداختن بر روی بدنه خودرو و…
 • شناسایی و ردیابی محل خودرو هنگامی که خودرو به سرقت رفته در صورت استفاده از DVR مجهز به GPS
 • ثبت خاطرات و تصاویر مربوط به سفرها
 • امکان انتقال و مشاهده تصاویر به صورت آنلاین بر روی تلفن همراه در صورت وجود قابلیت اتصال به اینترنت

برای آشنایی بیشتر با دستگاه های ضبط تصاویر DVR در دوربین مداربسته می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید.

نصب دی وی آر مخصوص خودرو

تمامی دستگاه های دی وی آر دارای یک دفترچه راهنما هستند. توجه داشته باشید که در هنگام نصب به روش صحیح عمل کنید تا از آسیب و کاهش عمر دستگاه جلوگیری کنید. هنگام نصب این دستگاه ها از یک باکس و یا پوشش به منظور حفاظت از آن در برابر نفوذ گرد و غبار و آب استفاده کنید. این دستگاه ها نباید مستقیما بر روی بدنه خودرو نصب شوند. محفظه دستگاه باید از بدنه خودرو عایق بندی شود. می توانید این دستگاه ها را به صورت افقی نصب کنید. دستگاه DVR خودرو همانند سایر دی وی آرها نیاز به کابل برق برای تامین برق دستگاه دارد. این کابل های برق باید دارای روکش محافظ و یا از نوع BVV باشند. برای بررسی عملکرد دستگاه و دید در شب دوربین، چراغ LED روی پنل دی وی آر باید به سمت بیرون نصب شود.

دوربین های این دستگاه ها دارای ابعادی کوچک هستند. از این رو این دستگاه ها را می توان در خودرو به دور از چشم سایر افراد جاسازی کرد.

نکات مهم هنگام نصب دستگاه ضبط تصاویر خودرو

 • عایق بندی محافظ خودرو از بدنه دستگاه: برای جلوگیری از ایجاد نویز در دستگاه باید به عایق بندی دستگاه توجه داشته باشید. برق دستگاه را می توان به طور مستقیم از باتری خودرو تامین کرد. در این صورت از محافظ نوسان برق و فیوز بین دستگاه و باتری استفاده کنید.
 • تست قطبش سوئیچ کنترل برق: برای انجام این تست، ابتدا سوئیچ کنترل را از برق بکشید. از قطب منفی باتری سیم بگیرید و با استفاده از دستگاه مولتی متر دیجیتال آن را تست کنید. قلم مشکی دستگاه را به یک سر سیم و قلم قرمز آن را به بدنه خودرو متصل کنید. اگر سوئیچ کنترل برق مثبت باشد، مدار کار می کند و اگر سوئیچ منفی باشد، مدار کار نمی کند. در صورت منفی بودن سوئیچ کنترل، باید به عایق بندی تجهیزات توجه داشته باشید.
 • اگر خودرو شما با باتری 12 ولتی کار می کند، حتما به عایق بندی دستگاه و لوازم جانبی توجه داشته باشید.

رابط آنتن (GPS/WIFI/3G) در DVR خودرو

DVR هایی که دارای قابلیت های Wifi ،GPS و 3G هستند، یک آنتن نیز به همراه خود دارند. برای نصب این آنتن ها باید به برخی از نکات توجه داشته باشید که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • برای سیگنال دهی خوب، می توانید با استفاده از یک سوراخ در سقف، آن را بر روی سقف نصب کنید.
 • اگر امکان نصب آنتن در بیرون و سقف خودرو وجود ندارد، باید آنتن را داخل خودرو نصب کنید. در اینصورت از آنتن دهی آن اطمینان حاصل کنید.
 • دو آنتن با یکدیگر تداخل پیدا نمی کنند.
 • برای حفظ سلامت کاربر از روکش محافظ اکسترنال استفاده کنید.

نصب آنتن GPS در دی وی آر مخصوص خودرو

برای آنتن دهی و عملکرد بهتر توصیه می شود این آنتن بر روی خودرو نصب شود. نصب روی خودرو نیاز به ایجاد سوراخ در سقف دارد، اگر این کار امکان پذیر نبود، می توانید کابل GPS را از بیرون به صورت غیر قابل رویت بگیرید. آنتن های GPS دارای خاصیت آهنربایی هستند. از این رو می توانید آن ها را به بدنه فلزی سقف خودرو بچسبانید.

نصب آنتن 3G

این آنتن را می توانید به شیشه و یا روکش پلاستیکی اتومبیل متصل کنید. توجه داشته باشید که آنتن را به بدنه فلزی متصل نکنید، زیرا بر روی دریافت سیگنال ارتباطی تاثیر گذار است.

4.6/5 - (5 امتیاز)