کیفیت تصاویر دوربین مداربسته با واحد مگاپیکسل اندازه‌گیری می‌شوند. انتخاب دوربین مداربسته با رزولوشن مناسب به نوع کاربری و نیازهای کاربر بستگی دارد. روش‌های مختلفی برای اینکه بفهمیم دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است وجود دارد. در ادامه به نحوه اطلاع از رزولوشن و کیفیت تصویر دوربین مداربسته و پاسخ به سوال دوربین مداربسته چند مگاپیکسل خوب است می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانیم:

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است؟

برای پاسخ به این سوال که از کجا بفهمیم دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است، راه‌های مختلفی وجود دارد. برای اطلاع از این روش‌ها با ما همراه باشید.

مشاهده دیتاشیت

همه دوربین‌های مداربسته دارای یک برگه که مشخصات فنی دوربین در آن ذکر شده، هستند. این برگه را دیتاشیت دوربین مداربسته می‌نامند. با مشاهده دیتاشیت دوربین مدار بسته می‌توانید متوجه شوید که دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است. در کاتالوگ یا دیتاشیت دوربین علاوه بر میزان رزولوشن دوربین، مشخصات دیگری مانند قابلیت‌ها و ویژگی‌های دوربین نیز ذکر شده است.

پارت نامبر

هر دوربین مداربسته دارای یک پارت نامبر یا کد است. برخی از ویژگی‌های دوربین مداربسته در پارت نامبر آن مشخص شده است. قانون اعداد در پارت نامبر هر برند متفاوت است. یکی از اعداد موجود در پارت نامبر دوربین مداربسته نشان‌دهنده میزان مگاپیکسل دوربین مداربسته است. برخی از برندها علاوه بر میزان رزولوشن دوربین، برخی ویژگی‌های دیگر از جمله نوع، شکل بدنه، قابلیت‌ها و… را در پارت نامبر ذکر می‌کند.

منوی دستگاه ضبط DVR و NVR

روش دیگری که می‌توان فهمید دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است، ورود به منوی دستگاه ضبط است. وارد منوی دستگاه ضبط شده و به بخش RECORD یا ضبط بروید. حداکثر رزولوشنی که در کانال دوربین مورد نظر نمایش داده می‌شود، میزان رزولوشن دوربین مدار بسته است. به طور مثال اگر دوربین مداربسته شما دارای 4 مگاپیکسل رزولوشن باشد، کیفیت تصاویر در منوی دستگاه ضبط حداکثر 4 مگاپیکسل است.

برچسب روی دوربین

اغلب دوربین‌های مداربسته بر روی بدنه خود دارای یک برچسب هستند. برخی از اطلاعات فنی از جمله رزولوشن دوربین مداربسته بر روی این برچسب درج شده است. علاوه بر برچسب دوربین، میزان مگاپیکسل دوربین را می‌توانید بر روی جعبه دوربین نیز مشاهده کنید.

جستجو در اینترنت و پاسخ به دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است؟

با یک جستجو ساده در اینترنت و منابع آنلاین می‌توانید تمام مشخصات دوربین مداربسته خود را مشاهده کنید. اگر با کمک روش‌های گفته شده متوجه اینکه دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است نشدید، می‌توانید مدل دوربین مداربسته را در اینترنت جستجو کنید و مشخصات آن را مشاهده کنید. همچنین با ورود به سایت شرکت تولید کننده دوربین نیز می‌توانید اطلاعاتی از جمله میزان مگاپیکسل دوربین را مشاهده کنید.

تماس با نمایندگی و فروشنده

اگر با وجود راه‌کارهای گفته شده موفق به فهمیدن میزان رزولوشن دوربین مداربسته نشدید، می‌توانید با نمایندگی و یا فروشنده دوربین مدار بسته تماس بگیرید. با تماس با فروشنده و نمایندگی می‌توانید مدل دوربین مدار بسته را اعلام کرده تا مشاوران و متخصصان، مشخصات دوربین را در اختیار شما قرار دهند.

دوربین مداربسته چند مگاپیکسل خوب است؟

رزولوشن و کیفیت تصویر در دوربین‌های مداربسته متفاوت است. پاسخ به این سوال که دوربین مداربسته چند مگاپیکسل خوب است، نیاز به بررسی کاربری و هدف‌های مخاطب دارد. هر دوربین مداربسته برای کاربری مشخصی مناسب است. دوربین‌های مداربسته با رزولوشن پایین‌تر برای کاربری‌های کوچک و دوربین‌های مداربسته با رزولوشن بالا برای کاربری‌های بزرگ‌تر و حساس‌تر مناسب هستند. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 91009555-021 تماس بگیرید.

  1. دوربین مداربسته 1 و 2 مگاپیکسل: این دوربین‎‌ها مناسب کاربری‌های کوچک مانند منازل، مشاغل کوچک و شرکت‌های کوچک هستند.
  2. دوربین 3 و 4 مگاپیکسل: دوربین مداربسته با رزولوشن 3 و 4 مگاپیکسل برای کاربری‌هایی با گستردگی بیشتر از منازل هستند. اغلب این دوربین‌ها در کاربری‌های متوسط مانند فروشگاه‌ها، پارکینگ‌ها، مغازه‌ها و…. استفاده می‌شوند.
  3. رزولوشن 5 دوربین مداربسته: دوربین‌های مداربسته‌ای که دارای رزولوشن 5 مگاپیکسل هستند، قادر به نمایش جزئیات بیشتری نیز هستند. از این دوربین‌ها می‌توان در ایستگاه‌های مترو، قطار، اتوبوس و بانک‌ها استفاده کرد.
  4. دوربین با رزولوشن 8 مگاپیکسل: در کاربری‌های بزرگ با حساسیت بیشتر بهتر است از دوربین‌های مداربسته با رزولوشن بالاتر استفاده کنید. در پروژه‌هایی مانند فرودگاه‌ها با حساسیت و تردد بالا می‌توان از دوربین مدار بسته با رزولوشن 8 مگاپیکسل استفاده کرد.
  5. دوربین مداربسته 12 مگاپیکسل: این دوربین‌ها بیشترین کیفیت تصویر را دارند. در پروژه‌های بزرگ و حساس مانند سفارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها از دوربین‌های 12 مگاپیکسل استفاده می‌شود.

بالاترین کیفیت دوربین چند مگاپیکسل است؟

در قسمت‌های قبل با مگاپیکسل، پیکسل و نحوه اطلاع از اینکه دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است آشنا شدید. در این قسمت می‌خواهیم به بررسی سوال بالاترین کیفیت دوربین چند مگاپیکسل است بپردازیم. دوربین‌های مدار بسته با کیفیت تصاویر مختلف از 1 مگاپیکسل شروع شده تا دوربین‌های پیشرفته با کیفیت تصاویر بالاتر تولید می‌شوند. برخی از دوربین‌های مداربسته با کیفیت 4k یا همان 8 مگاپیکسل تولید می‌شوند. این دوربین‌ها دارای کیفیت بالا در تصاویر هستند. توجه داشته باشید که اگر قصد استفاده از دوربین مداربسته 4k را دارید، باید از دستگاه ضبط و مانیتور با کیفیت 4k نیز استفاده کنید. اما بالاترین کیفیت دوربین مداربسته مربوط به این دوربین‌ها نیست.

دوربین‌های مداربسته با کیفیت بالاتری نیز تولید می‌شوند. بالاترین کیفیت تصویر مربوط به دوربین مداربسته با کیفیت تصویر 12 مگاپیکسل است. این دوربین‌ها اغلب در پروژه‌های پیشرفته و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نتیجه استفاده از دوربین مداربسته 12 مگاپیکسلی با بالاترین کیفیت تصویر برای همه کاربری‌ها مناسب نیستند.

پیکسل و مگاپیکسل در دوربین مداربسته

تصاویر از تعداد زیادی نقاط کوچک تشکیل شده‌اند. هر یک از این نقاط کوچک که تصویر را تشکیل می‌دهند، پیکسل نامیده می‌شود. هر پیکسل نمایش دهنده یک رنگ مشخص است. زمانی که تعدادی از این پیکسل‌ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند، تصویر را تشکیل می‌دهند.

واژه مگاپیکسل به چه معناست؟ مگا به معنی میلیون و پیکسل به معنی نقطه‌های تشکیل دهنده تصویر است. پیکسل‌های دوربین مداربسته در ابعاد طول و عرض وجود دارند. به عبارت دیگر مگاپیکسل در دوربین مداربسته به تعداد پیکسل‌های موجود در تصویر گفته می‌شود. به طور مثال دوربین یک مگاپیکسل به معنی وجود یک میلیون پیکسل در تصویر است. عدد کنار مگاپیکسل نشان‌دهنده میزان توانایی دوربین در ثبت جزئیات تصویر است. هر چه مگاپیکسل دوربین بیشتر باشد، کیفیت تصاویر نیز بیشتر است.

چه عواملی بر روی کیفیت تصویر دوربین مدار بسته تاثیر گذار هستند؟

کیفیت تصویر دوربین مداربسته فقط به این نکته که دوربین مداربسته چند مگاپیکسل است، بستگی ندارد. عوامل مختلف دیگری مانند حسگر تصویر، نرخ فریم ریت، نور محیط، قابلیت‌های بهبود کیفیت تصویر و.. در کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته تاثیر گذار هستند.

  • حسگر تصویر: هر چه میزان حساسیت حسگر تصویر دوربین مداربسته به نور بیشتر باشد، تصاویر از کیفیت بیشتری برخوردار هستند.
  • نرخ فریم ریت: تعداد تصاویر ثبت شده توسط دوربین در هر ثانیه را نرخ فریم دوربین می‌نامند. دوربین‌های مداربسته با نرخ فریم بالاتر قادر به نمایش جزئیات بیشتری هستند.
  • نور محیط: نور مناسب در محیط به کیفیت بیشتر تصاویر کمک می‌کند.
  • قابلیت‌های بهبود تصاویر: برخی از قابلیت‌ها مانند HLC، WDR، DWDR و BLC در دوربین مداربسته به بهبود کیفیت تصویر در شرایط نوری مختلف کمک می‌کنند.
5/5 - (1 امتیاز)