دوربین مداربسته همانند سایر وسایل الکترونیکی به وسیله تغذیه از برق کار می‌کند. مشکلاتی مانند نوسانات برق و یا افت ولتاژ می‌تواند باعث آسیب دیدن دوربین مداربسته و تجهیزات سیستم شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن سیستم مداربسته باید از محافظ برق دوربین مداربسته مانند استابلایزر، ups و… استفاده کنید. در این مقاله به معرفی انواع محافظ برق دوربین مداربسته و ضرورت استفاده از آن می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دستگاه محافظ برق دوربین مداربسته

گاهی ممکن است بر اثر عوامل مختلفی مانند افت ولتاژ، اختلاف پتانسیل و… با نوسان برق مواجه شوید. نوسانات برق باعث آسیب دیدن و از کار افتادن لوازم الکتریکی و منبع تغذیه می‌شود. دستگاه محافظ برق از آسیب دیدن تجهیزات الکتریکی توسط نوسانات برقی جلوگیری می‌کند. هنگامی‌که برق با نوسان همراه است و ولتاژ به صورت ناگهانی افزایش پیدا می‌کند، محافظ برق دوربین مداربسته افزایش ولتاژ را تشخیص می‌دهد. این دستگاه از ورود ولتاژ اضافی به دوربین مدار بسته و تجهیزات آن جلوگیری می‌کند. محافظ‌های برق دارای انواع مختلفی هستند. برخی از این دستگاه‌ها دارای ویژگی‌هایی مانند فیلتر نویز هستند. این فیلترها باعث بهبود کیفیت سیگنال‌ها و محافظت از تجهیزات در مقابل تداخل الکترومغناطیسی می‌شوند.

انواع محافظ برق دوربین مداربسته

محافظ‌های برق در سیستم مداربسته دارای انواع و مدل‌های مختلفی هستند. در ادامه انواع محافظ برق دوربین مداربسته را بررسی می‌کنیم.

  • استابلایزر دوربین مداربسته: دستگاه استابلایزر دوربین مداربسته یک دستگاه برای تنظیم و تثبیت ولتاژ برق است. هنگامی‌که برق با افت ولتاژ و یا نوسان مواجه می‌شود، دستگاه استابلایزر جریان برق را به صورت موقت قطع می‌کند. این دستگاه در این شرایط، برق تجهیزات را توسط باتری داخلی خود تامین می‌کند. در نتیجه هیچگونه قطعی و یا اختلال در سیستم مدار بسته به وجود نمی‌آید. پس از رفع مشکل، مجددا تغذیه سیستم‌ها به وسیله برق انجام می‌شود.
  • UPS دوربین مداربسته: دستگاه UPS دوربین مداربسته یک دستگاه برق اضطراری است. این دستگاه‌ها هنگام قطع برق، انرژی مورد نیاز سیستم را به وسیله باتری‌های داخلی تامین می‌کنند. همچنین هنگام افت ولتاژ یا افزایش ناگهانی ولتاژ، دستگاه UPS فعال شده و برق مورد نیاز تجهیزات را تا زمان رفع مشکل تامین می‌کند. این دستگاه دارای فیلتر برای کاهش اثر نویز جریان الکتریکی است.
  • محافظ برق کابل تصویر RG59 و BNC: محافظ برق کابل تصویر RG59 یا BNC، قطعه‌ای است که به دستگاه ضبط متصل می‌شود. این دستگاه ولتاژ اضافی را به زمین منتقل می‌کند. اینکار باعث کاهش فشار به دستگاه ضبط، هنگام افزایش ناگهانی ولتاژ می‌شود. محافظ‌های برق کابل تصویر کواکسیال دارای انواع مختلفی هستند. این محافظ دارای یک یا چند پورت است.
  • محافظ برق دوربین اسپیددام: دوربین‌های اسپیددام برای انتقال دستورات چرخش و زوم دوربین از پورت RS485 استفاده می‌کنند. برای محافظت از دوربین مداربسته اسپید دام می‌توانید از محافظ برق مخصوص این دوربین‌ها استفاده کنید. دوربین‌های گردان از محافظ برق اتصال داده RS485 استفاده می‌کنند.
  • محافظ برق دوربین مداربسته تحت شبکه: یکی دیگر از محافظ‌های برق در سیستم مداربسته، محافظ برق مخصوص دوربین‌های تحت شبکه است. انواع محافظ برق دوربین‌های IP دارای یک یا چند پورت هستند.

ضرورت استفاده از محافظ برق

سیستم‌های مداربسته با هدف ایجاد امنیت و نظارت در کاربری‌های مختلف نصب می‌شوند. در نتیجه محافظت از آن‌ها یک نکته بسیار مهم است. سیستم مدار بسته همانند سایر تجهیزات الکتریکی برای کار کردن نیاز به تامین انرژی دارد. تامین انرژی دوربین مدار بسته و تجهیزات آن توسط برق انجام می‌شود. ایجاد هرگونه تغییر در برق باعث ورود شوک به دستگاه‌ها شده و می‌تواند باعث خرابی و آسیب دیدن سیستم مدار بسته شود. تغییرات در جریان الکتریکی ممکن است بر اثر صاعقه، تغییر در ولتاژ، تغییر در پتانسیل و… به وجود آید. همچنین قیمت نسبتا بالای سیستم‌های مداربسته، باعث ایجاد حساسیت در محافظت از این سیستم‌ها می‌شود. برای جلوگیری از خراب شدن و آسیب دیدن سیستم مداربسته توسط جریان الکتریکی باید از محافظ برق دوربین مداربسته استفاده کنید. با استفاده از محافظ برق دوربین مداربسته می‌توانید از سیستم مداربسته خود در برابر نوسانات و تغییرات برق محافظت کنید.

قیمت محافظ برق دوربین مداربسته

محافظ برق دوربین مداربسته باید متناسب با نوع سیستم مداربسته کاربر خریداری شود. یکی از نکات مهم در خرید محافظ برق، قیمت دستگاه است. قیمت محافظ برق دوربین مداربسته به نوع محافظ و ویژگی‌های آن بستگی دارد. قیمت هر یک از محافظ‌های برق دوربین مدار بسته با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال اگر قصد استفاده از دستگاه UPS به عنوان محافظ برق را دارید باید به نوع UPS توجه کنید. دستگاه‌های UPS در دو نوع ایستاده و دیواری تولید می‌شوند. نوع ایستاده این دستگاه‌ها برای کاربری‌های وسیع‌تر استفاده می‌شود. هنگام خرید محافظ برق دوربین مداربسته باید به عواملی مانند کیفیت، برند، جنس بدنه و… توجه کنید.

محافظت از دوربین مدار بسته در برابر رعد و برق

برخی از دوربین‌های مدار بسته در محیط‌های بیرونی نصب می‌شوند. این دوربین‌ها بیشتر در معرض آسیب دیدن توسط عوامل بیرونی مانند رعد و برق هستند. برای جلوگیری از آسیب دیدن دوربین مدار بسته توسط رعد و برق توجه داشته باشید از نصب دوربین بر روی فلزات خودداری کنید. همچنین برای کاهش جریان الکتریکی در این شرایط، می‌توانید دوربین مداربسته را به وسیله سیم مسی به زمین متصل کنید. در قسمت‌های قبل نیز گفته شد برای جلوگیری از آسیب دوربین بر اثر نوسانات برقی ایجاد شده توسط صاعقه، می‌توانید از انواع محافظ برق دوربین مداربسته استفاده کنید.

چه عواملی باعث سوختن یا صدمه دیدن دوربین مداربسته می‌شود؟

عوامل مختلفی ممکن است باعث آسیب دیدن و یا سوختن دوربین مدار بسته شود. عواملی مانند نوسان برق، استفاده از تجهیزات نامرغوب، کابل کشی غیر استاندارد، شرایط دمایی نامناسب و… از دلایل آسیب دیدن دوربین مدار بسته است.

  • نوسانات برق: شوک الکتریکی، افت ولتاژ، افزایش ناگهانی ولتاژ، نوسانات برق و… همگی باعث آسیب دیدن و سوختن دوربین مداربسته و تجهیزات آن می‌شود.
  • استفاده از تجهیزات نامرغوب: استفاده از تجهیزات مناسب برای دوربین مداربسته از اهمیت بسیاری برخوردار است. تجهیزات نامرغوب مانند منبع تغذیه باعث صدمه دیدن سیستم مداربسته می‌شود.
  • نصب غیر استاندارد: نصب دوربین مدار بسته در نزدیکی منبع امواج الکترومغناطیسی باعث آسیب دیدن و کاهش طول عمر دوربین مداربسته می‌شود. همچنین کابل کشی‌های غیر استاندارد نیز باعث آسیب دیدن دوربین و تجهیزات آن می‌شود.
  • شرایط دمایی نامناسب: شرایط دمایی نامطلوب عامل دیگری است که بر روی طول عمر دوربین مداربسته تاثیرگذار است. از تاثیر دما بر دوربین مداربسته می‌توان گفت دوربین‌هایی که بدون محافظت در شرایط آب و هوایی نامناسب قرار دارند ممکن است دچار صدمه شوند.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

5/5 - (1 امتیاز)