یکی از مشکلات دوربین مداربسته روشن نشدن آن است. روشن نشدن دوربین مداربسته ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. در مرحله اول دقت کنید که روشن نشدن دوربین مداربسته و تصویر نداشتن دوربین مداربسته دو موضوع کاملا جداگانه است. در برخی از موارد پیش می آید که دوربین مداربسته روشن می شود اما تصویر ندارد و یا دچار قطع و وصل شدن تصویر می شود که معمولا دلایل این مشکل نرم افزاری است. اما وقتی دوربین مداربسته خاموش است و روشن نمی شود اغلب باید به دنبال مشکلات سخت افزاری مانند سوختن آداپتور و.. باشید. در این مقاله علت و دلایل روشن نشدن دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

در این مقاله می خوانید:

  1.  سوختن آداپتور دوربین مداربسته، اولین علت روشن نشدن دوربین مداربسته
  2. قطع شدن کابل برق
  3. روشن نشدن دوربین مداربسته به دلیل اشکال در اتصالات
  4. روشن نشدن دوربین مداربسته به دلیل سوختن دوربین
  5. جلوگیری از سوختن دوربین مداربسته
  6. تست سالم بودن دوربین مداربسته

1- علت خاموش شدن دوربین مداربسته

اولین علت روشن نشدن دوربین مداربسته سوختن آداپتور است. همانطور که می دانید دوربین های مداربسته به وسیله منبع انرژی شروع به کار می کنند. زمانی که مشکلی در تامین برق دوربین ها رخ دهد، دوربین مداربسته روشن نمی شود. پس در مرحله اول به سراغ آداپتور دوربین رفته و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. همچنین ممکن است دوربین در حال ضبط باشد و به یک باره خاموش شود، برای بررسی علت خاموش شدن دوربین مداربسته به سراغ آداپتور می رویم. برای این کار می توانید دوربین مداربسته را به آداپتور دیگری متصل کنید. اگر پس از اتصال دوربین به آداپتور دیگر، دوربین روشن شد، نتیجه می گیریم مشکل از آداپتور است. سوختن آداپتور و منبع تغذیه ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، می توانید با مراجعه به مقاله علت سوختن آداپتور و منبع تغذیه دوربین مداربسته چیست؟ درباره علت های سوختن آداپتور آگاهی کسب کنید.

اگر از آداپتورهای مرکزی استفاده می کنید، در صورت خرابی آداپتور مرکزی تمام دوربین های مداربسته خاموش می شوند.

اگر از دوربین های دارای باتری و یا خورشیدی استفاده می کنید، حتما می دانید که این نوع دوربین مداربسته بدون برق نیز کار می کنند. در چنین شرایطی به جای آداپتور باید باتری دوربین ها را چک کنید. ممکن است باتری آن ها خراب شده باشد و یا نیاز به شارژ داشته باشد. همچنین برای پیدا کردن علت روشن نشدن دوربین های POE باید سوئیچ دوربین ها را بررسی کنید.

2- قطع شدن کابل برق

یکی از دلایلی که دوربین خاموش و روشن می شود و یا بعد از مدتی دیگر دوربین روشن نمی شود، کابل برق است. قطع شدن کابل برق را می توان یکی از دلایل روشن نشدن دوربین مداربسته دانست. این موضوع به علت وجود قطعی در کابل برق است. اگر کابل برق شما در دسترس قرار دارد، آن را چک کنید. اگر کابل دچار خمیدگی و آسیب شده باشد احتمال روشن نشدن دوربین مداربسته وجود دارد. در برخی از مواقع ممکن است کابل برق به صورت توکار و غیر قابل دسترس کار شده باشد، در این صورت چک کردن کابل برق مشکل و غیر ممکن است. در چنین مواردی می توانید از یک کابل برق جداگانه کمک بگیرید. کابلی را انتخاب کنید که از سلامت آن اطمینان دارید، اگر دوربین مداربسته روشن شد، نتیجه می گیریم مشکل و قطعی در کابل برق بوده است.

 

3- روشن نشدن دوربین مداربسته به دلیل اشکال در اتصالات

اگر علت روشن نشدن دوربین مداربسته را در کابل برق و آداپتور دوربین مداربسته پیدا نکردید، به سراغ اتصالات دوربین بروید. ممکن است در اتصال کانکتورها و فیش ها به دوربین و یا دستگاه ضبط DVR مشکلی رخ داده باشد. اتصالات بین کانکتورها و فیش ها در دوربین و دستگاه ضبط را بررسی کنید. هر گونه قطعی، عدم اتصال صحیح و یا شل شدگی باعث روشن نشدن دوربین مداربسته می شود.

اگر کانکتورها به شکل صحیح به دوربین و دستگاه ضبط متصل شده بودند، توصیه می شود اتصال فیش ها به کابل را چک کنید. ممکن است اتصالات دستگاه و دوربین به درستی انجام شده باشد اما در اتصال به کابل ها مشکل وجود داشته باشد. اگر اتصالات کابل شل و نادرست باشد با کوچکترین کشیدگی و فشار دچار قطعی می شود. همین امر باعث خاموش شدن دوربین مداربسته می شود. توجه داشته باشید که قطع و وصل شدن جریان برق به دوربین آسیب زده و از عمر مفید آن می کاهد.

4- روشن نشدن دوربین مداربسته به دلیل سوختن دوربین

اگر تمام مراحل گفته شده را بررسی کردید، کابل برق و آداپتور دوربین مداربسته سالم و اتصالات به درستی انجام شده بود، ممکن است دوربین مداربسته شما خراب و یا سوخته باشد. حال علت سوختن دوربین مداربسته چیست؟ دلایل مختلفی ممکن است باعث سوختن و خرابی در دوربین مداربسته شوند. از رایج ترین دلایل سوختن دوربین مداربسته می توان به نوسان در برق و نوسان در ولتاژ اشاره کرد.

نوسان برق در دوربین مداربسته می تواند باعث سوختن و خرابی دوربین شود. عواملی مانند صاعقه، گرمای شدید هوا، نور شدید آفتاب و… از دلایل ایجاد نوسان در دوربین مداربسته به شمار می آیند.

یکی دیگر از دلایل سوختن دوربین مداربسته که به آن اشاره کردیم، نوسان در ولتاژ است. تغییرات و افزایش ولتاژ ورودی دوربین باعث آسیب دیدن دوربین مداربسته می شود. در برخی از پروژه ها به دلیل طولانی بودن کابل کشی به منظور جبران افت ولتاژ از پاور سوئیچینگ استفاده می شود. پاور سوئیچینگ ولتاژ را تا 14 و یا 15 ولت افزایش می دهد. در کابل کشی های طولانی پس از طی کردن مسافت کابل کشی، ولتاژ 12 ولت به دوربین وارد می شود. به عبارت ساده تر از این راهکار برای جلوگیری از سوختن دوربین مداربسته به وسیله افت ولتاژ استفاده می شود. اما بهتر است بدانید دستگاه ها و دوربین های دیگر که در مسافت های کم تر قرار دارند، ولتاژ بالاتر از 12 ولت دریافت می کنند که باعث سوختن و خاموش شدن دوربین مداربسته می شود.

5- جلوگیری از سوختن دوربین مداربسته

همانطور که گفتیم یکی از دلایل سوختن دوربین مداربسته نوسانات برق ایجاد شده توسط عواملی مانند صاعقه، گرمای شدید و.. است. برای جلوگیری از آسیب این عوامل توصیه می شود نکات زیر را رعایت فرمایید.

  • از نصب دوربین مداربسته بر روی صفحات فلزی خودداری کنید. زیرا فلز یک رسانای برق است. در نتیجه هنگام ساعقه انرژی آن را به دوربین وارد کرده و باعث سوختن دوربین می شود.
  • اتصالات صحیح و محکم در دوربین مداربسته باعث جلوگیری از قطع و وصل شدن جریان برق می شود. زیرا همانطور که می دانید قطع و وصل شدن جریان برق بر روی سیستم های الکترونیکی باعث ایجاد آسیب و صدمه می شود.
  • می توانید با استفاده از دستگاه های UPS از آسیب نوسانات برق بر روی دوربین ها جلوگیری کنید. همچنین این دستگاه ها باعث می شود تا در زمان قطعی برق، دوربین ها همچنان به کار خود ادامه دهند.
  • از دستگاه های محافظ به منظور تنظیم ولتاژ برق و جلوگیری از نوسانات برقی استفاده کنید.

6- تست سالم بودن دوربین مداربسته

اگر به دنبال راهی برای اطمینان از سوختن و یا سالم بودن دوربین مداربسته هستید، می توانید از تست سالم بودن دوربین مداربسته استفاده کنید. دوربین مداربسته به ولتاژ 12 ولت نیاز دارد. دوربین را با استفاده از کابل به یک منبع تغذیه یا آداپتور با ولتاژ 12 ولت متصل کنید. اگر دوربین سالم باشد و اتصالات به درستی انجام شده باشد، دوربین بعد از اتصال به منبع تغذیه روشن می شود. اتصالات و آداپتور را بررسی کنید. به صورتی که دوربین به آداپتور و دستگاه ضبط متصل شود. در مرحله بعد اگر مشکلی در اتصالات و آداگتور وجود نداشت، تصاویر دوربین مداربسته در نمایشگر را مورد بررسی قرار دهید. دوربینی که سالم باشد دارای تصاویر رنگی در روز، بدون قطعی و شفاف است.

4.7/5 - (4 امتیاز)