ویدئو بالن دوربین مداربسته یک دستگاه الکترونیکی است که امکان استفاده از کابل UTP را به جای کابل کواکسیال فراهم می کند. این دستگاه را UTB Balun نیز می نامند. Balun مخفف دو کلمه BAlance و UNbalance به معنای تعادل و عدم تعادل است. از Video balun به عنوان تقویت کننده در سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می کنند. ویدیو بالن ها انواع مختلفی دارند. در این مقاله قصد داریم تا به انواع ویدئو بالن مانند ویدئو بالن اکتیو، آموزش نصب و قیمت ویدئو بالن بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • ویدئو بالن چیست؟
  • کاربرد ویدئو بالن
  • انواع ویدئو بالن
  • آموزش نصب ویدئو بالن
  • قیمت ویدئو بالن

ویدئو بالن چیست؟

در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ، دیتا توسط کابل کواکسیال به دستگاه ضبط DVR منتقل می شود. در این سیستم سیگنال تنها از مغزی کابل و به وسیله دو سیم عبور می کند. یک سیم دارای سیگنال و سیم دیگر زمین شده است. به همین دلیل اصطلاحا سیستم نامتقارن نامیده می شود. در انتقال سیگنال، سیستم دیگری نیز وجود دارد. این سیستم را سیستم انتقال سیگنال متقارن می نامند. در این سیستم نیز از دو سیم استفاده می شود با این تفاوت که اینبار هر دو سیم دارای سیگنال هستند. ویدیو بالن، سیگنال را به صورت متعادل در هر دو سیم منتقل می کند. در صورت وجود نویز، سیگنال ها تحت تاثیر قرار می گیرند. در انتهای مسیر سیگنال ها با یکدیگر ترکیب می شوند و باعث حذف نویز می شوند. ویدئو بالن در دوربین مداربسته قادر به انتقال اطلاعات به وسیله یک سیم جفت پیچ خورده در فواصل طولانی است.

کاربرد ویدئو بالن در دوربین مداربسته چیست؟

اغلب برای انتقال اطلاعات دوربین های مداربسته از کابل کواکسیال RG59 استفاده می شود. Video Balun ها این امکان را در سیستم دوربین مداربسته آنالوگ فراهم می کنند تا به جای استفاده از کابل کواکسیال قدیمی برای انتقال اطلاعات از کابل های شبکه CAT5 و CAT6 استفاده کنند. استفاده از کابل شبکه در کابل کشی های طولانی بسیار کم هزینه و به صرفه تر از کابل های RG59 است. فاصله انتقال تصویر در کابل CAT5 و CAT6 بیش از 700 فوت است، در صورتی که این فاصله در کابل های کواکسیال قدیمی بسیار کمتر است.

انواع ویدئو بالن دوربین مداربسته

همانطور که گفته شد، ویدئو بالن ها دارای انواع مختلفی هستند. برخی از آن ها قابلیت تقویت سیگنال داشته و برخی دیگر تنها قادر به تبدیل سیگنال نامتقارن به متقارن هستند. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

ویدئو بالن اکتیو

ویدئو بالن اکتیو سیگنال های نامتقارن را به متقارن تبدیل می کند. همچنین علاوه بر تبدیل سیگنال، توانایی تقویت سیگنال را نیز دارد. ویدیو بالن اکتیو یا فعال با توجه به نوع کابل و ویدئو بالن قادر به انتقال اطلاعات تا مسافت 1500 متری است. یکی از مهم ترین مزایای استفاده از این Video Balun قابلیت ارسال سیگنال در مسافت های طولانی است. این دستگاه ها نیاز به منبع تغذیه داشته و در مقایسه با ویدیو بالن دیگر از هزینه بالاتری برخوردار است.

ویدئو بالن اکتیو

ویدئو بالن با قابلیت تامین برق

در این نوع ویدیو بالن ها علاوه بر تبدیل سیگنال ها قابلیت تامین برق دوربین های مداربسته نیز وجود دارد. در این ویدیو بالن ها یک جفت سیم کابل CAT5 برای انتقال ویدئو و دو جفت به منظور انتقال برق مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نوع کابل و ولتاژ، مسافت انتقال برق کمتر از مسافت انتقال ویدئو است. به دلیل تامین برق به وسیله VIDEO BALUN کابل کشی و هزینه های کابل کشی کاهش می یابد. در این دستگاه ها از کانکتور RJ-45 به جای کانکتور بلوکی استفاده می شود.

ویدئو بالن پسیو

ساده ترین نوع ویدئو بالن در دوربین مداربسته ویدئو بالن پسیو است. این نوع ویدیو بالن ها تنها قادر به تبدیل سیگنال های نامتقارن به سیگنال های متقارن هستند. به عبارت دیگر هیچگونه تقویتی بر روی سیگنال ها انجام نمی دهند. مسافت انتقال سیگنال در ویدئو بالن پسیو کمتر از ویدئو بالن اکتیو است. passive video balun قادر به انتقال اطلاعات در مسافت 600 تا 1000 متر است. از مزایای این ویدیو بالن می توان به عدم نیاز منبع تغذیه و هزینه کمتر آن اشاره کرد.

ویدئو بالن پسیو

ویدئو بالن های چند دوربینه

این نوع بالن ها قادر به پشتیبانی چند دوربین به صورت همزمان هستند. نصب ویدئو بالن های چند دوربینه به این صورت است که هر جفت سیم کابل CAT5 برای یک دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. این بالن ها قادر به انتقال سیگنال 4 دوربین هستند.

انواع کانکتور ویدئو بالن

در ویدئو بالن ها از سه نوع کانکتور استفاده می شود. کانکتور پیچی، کانکتور بلوکی و کانکتور RJ45.

  • کانکتور پیچی: این کانکتورها دارای انعطاف پذیری در کابل کشی هستند. استفاده از این کانکتورها نسبت به دیگر کانکتورها کمی سخت تر است.
  • کانکتور بلوکی: این نوع کانکتور نیاز به سیم کشی جداگانه دارند. کانکتور بلوکی هم مانند کانکتور پیچی از انعطاف پذیری برخوردار است. استفاده از این کانکتورها ساده است.
  • کانکتورRJ-45: این کانکتور یک کانکتور استاندارد برای کابل CAT5 است.

آموزش نصب ویدئو بالن

برای نصب ویدئو بالن به کابل، پریز برق ویدئو بالن و دوربین مداربسته نیاز دارید.

ابتدا سیم های کابل CAT5 را به وسیله سیم لخت کن، لخت کنید. این کابل دارای جفت سیم های مثبت و منفی است. این جفت ها دارای رنگ های مشخصی هستند. هر جفت را از یکدیگر جدا کنید. این جفت سیم ها به ویدئو بالن وصل شده و دو سر دیگر آنها به دوربین مداربسته و دستگاه DVR متصل می شوند. در ادامه به صورت جزئی نحوه اتصال را شرح می دهیم.

بدنه ی ویدئو بالن را به سمت ترمینال پیچی بچرخانید. ترمینال را باز کنید و کابل را به زیر آن متصل کنید. جفت سیم ها را زیر پیچ قرار دهید. به این صورت که یک جفت برای مثبت و جفت دیگر برای منفی. پیچ را بچرخانید. در این مرحله انرژی هدایت می شود.

برای اتصال ویدئو به دوربین مداربسته یک دو شاخه وجود دارد. فیش BNC ورودی ویدئو بالن را به فیش BNC خروجی ویدئو دوربین مداربسته وصل کنید.

مرحله بعد اتصال ویدئو بالن به دستگاه ضبط DVR است. برای این کار ابتدا ورودی برق ویدئو بالن را به منبع تغذیه وصل کنید. سپس خروجی BNC ویدئو بالن را به دستگاه ضبط DVR متصل کنید.

قیمت ویدئو بالن دوربین مداربسته

توجه: قیمت ها مربوط به تاریخ 1401/03/03 است.

قیمت ویدئو بالن

ویدئو بالن HD

قیمت: 80.000 تومان

قیمت ویدئو بالن

ویدئو بالن AHD 300M ا Videobolon

قیمت: 76.000 تومان

قیمت ویدئو بالن

ویدئو بالن

قیمت: 98.000 تومان

4.8/5 - (5 امتیاز)