سیستم های دوربین مداربسته برای ضبط و ذخیره اطلاعات به دستگاه ضبط نیاز دارند. در دوربین های مداربسته تحت شبکه برای ضبط تصاویر می توان از سرور و یا دستگاه ضبط NVR استفاده کرد. در ابتدا با ورود دوربین های مداربسته IP برای ضبط تصاویر دوربین ها از سرورها استفاده می کردند. اما با گذشت زمان، دستگاه های ضبط NVR وارد بازار شدند. حال برای دارندگان سیستم دوربین مداربسته دیجیتال این سوال پیش می آید که سرور یا NVR؟ استفاده از کدام یک به عنوان دستگاه ضبط دوربین مداربسته بهتر است. با ما همراه باشید تا درباره معایب، مزایا و تفاوت این دو سیستم صحبت کنیم.

در این مقاله می خوانید:

 • NVR چیست؟
 • سرور SERVER چیست؟
 • سرور یا NVR ؟ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
 • سرور بهتر است یا NVR ؟

NVR چیست؟

NVR ها یکی از انواع دستگاه های ضبط در سیستم دوربین مداربسته هستند. این دستگاه ها به منظور ضبط تصاویر در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه NVR در انواع مختلف با تعداد کانال، کیفیت تصویر، قابلیت و ویژگی های مختلف ساخته می شوند. همچنین دستگاه NVR به طور تخصصی و تنها در سیستم دوربین های مداربسته تحت شبکه کاربرد دارد. برای شناخت کامل NVR ها می توانید به مقاله دستگاه NVR چیست؟ مراجعه کنید.

سرور SERVER چیست؟

در واقع سرور همان کامپیوتر، با قدرت پردازش و گرافیک بالا است. این کامپیوتر از قابلیت های ویژه ای برخوردار است. سرورها در سیستم دوربین مداربسته به وسیله شبکه، تصاویر را دریافت کرده و سپس ضبط می کنند. مشاهده تصاویر دوربین مداربسته توسط سرور به وسیله نرم افزار انجام می شود. دستگاه سرور در سیستم دوربین مداربسته را می توان تنها در دوربین های مداربسته IP مورد استفاده قرار داد. به دلیل گران قیمت بودن سرورهای حرفه ای، اغلب در سیستم دوربین مداربسته از این نوع سرورها استفاده نمی کنند. سرورهای حرفه ای به منظور مدیریت شبکه های کامپیوتری حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

سرور یا NVR ؟ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

همانطور که متوجه شدید دستگاه NVR و سرور هر دو در سیستم دوربین مداربسته به عنوان دستگاه ضبط مورد استفاده قرار می گیرند. اما این دو دستگاه تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 • تفاوت در نصب: نصب این دو دستگاه کاملا با یکدیگر متفاوت است. دستگاه ان وی آر توسط کابل های شبکه به دوربین مداربسته متصل می شود. تمام تنظیمات مربوط به دوربین ها داخل دستگاه NVR قرار دارد و فقط کافیست تا دوربین های مداربسته را در دستگاه ضبط سرچ و IP دستگاه و دوربین را با یکدیگر ست کنید. در مقابل سرورها برای نصب در سیستم دوربین مداربسته باید از نرم افزارهای مخصوص دوربین استفاده کنند. در نتیجه نصب دستگاه NVR در مقایسه با دستگاه سرور بسیار ساده و راحت تر است.
 • قابلیت POE: هر دوربین مداربسته نیاز به یک کابل تصویر برای انتقال دیتا و یک کابل برق برای انتقال انرژی و برق مورد نیاز دوربین را دارد. اگر دستگاه NVR شما از قابلیت POE برخوردار باشد، بدون نیاز به کابل برق و وسیله دیگری می تواند با استفاده از یک کابل شبکه به دوربین متصل شود. در این صورت خروجی های POE قادر به تامین برق مورد نیاز دوربین هستند. استفاده از این نوع NVR ها باعث کاهش هزینه های مصرفی می شود. در مقابل سرورها قابلیت POE ندارند و در صورت استفاده از آن ها به صورت POE باید از سوئیچ های مخصوص POE استفاده کنید.
 • اختلاف قیمت: یکی دیگر از تفاوت دستگاه های NVR و سرورها در اختلاف قیمت آن ها است. دستگاه های NVR در مقایسه با سرورها از قیمت مناسب تری برخوردار هستند. توصیه می شود در پروژه های کوچک برای کاهش هزینه ها از NVR ها استفاده کنید. قابل ذکر است دستگاه های NVR با تعداد کانال بالا قیمتی مشابه به سرورها دارند.
 • تفاوت در نصب تعداد دوربین: زمانی که شما از دستگاه NVR برای سیستم دوربین مداربسته خود استفاده می کنید، تعداد دوربین های شما بر اساس تعداد پورت های دستگاه است. اگر زمانی نیاز به افزایش دوربین ها در سیستم داشته باشید، باید از یک دستگاه جدید نیز استفاده کنید. اما سرورها در اتصال تعداد دوربین های مداربسته محدودیتی ندارند، البته تعداد دوربین های متصل به سرورها به پهنای باند شبکه و قدرت پردازش سرور بستگی دارد.
 • تفاوت در کاربری: دستگاه های NVR به صورت مخصوص برای سیستم های دوربین مداربسته ساخته شده اند و کاربرد دیگری ندارند. اما سرورها کاربردهای گوناگون و بسیاری دارند که تنها یکی از کاربردهای آنها، استفاده به عنوان دستگاه ضبط در سیستم دوربین مداربسته است.

سرور یا NVR ؟

در قسمت بالا به تفاوت سرور و NVR پرداختیم. هر یک از این دو سیستم دارای ویژگی هایی هستند. در ادامه مزایا و معایب هر یک از این دو سیستم را بیان می کنیم تا با توجه به ویژگی ها و کاربری خود، نوع سیستم ضبط در دوربین مداربسته را انتخاب کنید.

مزایای استفاده از سرور در انتخاب سرور یا NVR دوربین مداربسته

 • سرورها قابلیت نصب نرم افزارهای پیشرفته دوربین مداربسته را دارند. زمان استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه معمولی می توانید با استفاده از نصب نرم افزارهای مربوطه بر روی سرور قابلیت هایی مانند تشخیص چهره، خواندن پلاک، تشخیص نفوذ و… را ایجاد کنید. در صورتی که استفاده از این قابلیت ها در دستگاه NVR با استفاده از دوربین های IP ساده امکان پذیر نیست.
 • سرورها قابلیت پشتیبانی از هاردها با ظرفیت بالا را دارا هستند. در نتیجه توصیه می شود اگر قصد ضبط تصاویر برای مدت زمان طولانی تری را دارید، از سرورها استفاده کنید.
 • سرورها دارای پردازنده های قوی هستند. استفاده از پردازنده قوی باعث افزایش سرعت انتقال دیتا می شود. همچنین این دستگاه ها می توانند دوربین های بیشتری را پشتیبانی کنند. در نتیجه در پروژه های بزرگ اغلب از سرور استفاده می شود.
 • یکی از ویژگی های قابل توجه سرورها، قابلیت Raid است. این قابلیت به منظور حفظ امنیت اطلاعات ذخیره شده در هاردها به کار می رود. زمانی که هر یک از هاردها دچار مشکل شوند، اطلاعات شما از بین نخواهند رفت. البته برخی از NVR های حرفه ای با تعداد پورت زیاد نیز دارای این قابلیت هستند.

معایب استفاده از سرور در انتخاب سرور یا NVR دوربین مداربسته

 • همانطور که گفته شد سرورها نسبت به NVR ها گران قیمت تر هستند. همچنین هزینه نگهداری از آن ها نیز بیشتر است. برق مصرفی در سرور ها بیشتر از ان وی آر است. اگر قصد استفاده از قابلیت POE داشته باشید، باید از سوئیچ استفاده کنید که هزینه نسبتا بالایی دارد. همچنین نرم افزارهای مورد استفاده سرور در دوربین مداربسته رایگان نبوده و مستلزم هزینه های بالایی هستند.
 • همانطور که گفته شد، سرورها همان کامپیوترهای پیشرفته هستند. به عبارت دیگر سرورها تحت ویندوز کار می کنند. در نتیجه اگر در ویندوز، اختلالی ایجاد شود، نرم افزارهای دوربین نیز تحت تاثیر این اختلال قرار می گیرند. همچنین سرورها ممکن است با مشکلاتی مانند کند بودن و هنگ کردن نرم افزار مواجه شوند.

مزایای استفاده از NVR در سیستم دوربین مداربسته

 • NVR ها در مقایسه با سرورها بسیار ارزان قیمت تر هستند. معمولا در پروژه های کوچک برای صرفه جویی در هزینه ها از دستگاه های NVR استفاده می شود. همچنین برخی از این دستگاه ها دارای پورت خروجی POE هستند و نیازی به سوئیچ های مخصوص POE ندارند.
 • دستگاه های NVR مشکلاتی همچون هنگ کردن و یا مشکلات نرم افزاری ندارند و از پایداری بیشتری برخوردار هستند. همچنین نصب این دستگاه ضبط به مراتب ساده تر از سرورها است.
 • امروزه با پیشرفت در تولید دستگاه های ضبط NVR، این دستگاه ها دارای قابلیت های هوشمند بسیاری مانند تشخیص چهره، شمارش افراد، تشخیص پلاک و… هستند.

کلام آخر

همانطور که گفته شد NVR ها نیز دارای قابلیت های بسیاری هستند. از این رو در اغلب پروژه های دوربین مداربسته تحت شبکه از NVR به عنوان دستگاه ضبط استفاده می شود. تنها در برخی از پروژه های بسیار بزرگ و پیچیده از سرورها به جای NVR استفاده می شود.

4.8/5 - (5 امتیاز)