گاهی ممکن است پس از اتصال دوربین مداربسته با error مواجه شوید. یکی از بیشترین ارورهایی که کاربران در سیستم مداربسته با آن مواجه می‌شوند، ارور out of range در دوربین مداربسته است. علت error out of range در مانیتور دوربین مداربسته چیست؟ راه حل مشکل out of range چیست؟ در این مقاله به بررسی دلایل به وجود آمدن این ارور در دوربین مداربسته و راه‌های برطرف کردن این مشکل می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

یکی از بیشترین ارورهایی که کاربران در سیستم مداربسته با آن مواجه می‌شوند، ارور out of range در دوربین مداربسته است. علت error out of range در مانیتور دوربین مداربسته چیست؟ در این مقاله به بررسی دلایل به وجود آمدن این ارور در دوربین مداربسته و راه‌های برطرف کردن این مشکل می‌پردازیم.

در این مقاله می‌خوانید:

ارور out of range دوربین مداربسته و دلایل آن

برخی از کاربران ممکن است پس از نصب دوربین مداربسته، ارور out of range را بر روی مانیتور خود مشاهده کنند. این ارور باعث می‌شود تا کاربر نتواند تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده کند. به طور کلی عدم برقراری ارتباط بین مانیتور و سیستم مداربسته می‌تواند باعث ایجاد این error شود. این اتفاق ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • ست نبودن رزولوشن دستگاه ضبط و مانیتور: در صورتی که رزولوشن دستگاه ضبط از مانیتور بالاتر باشد و مانیتور قادر به پشتیبانی از این رزولوشن نباشد، error out of range در مانیتور نمایش داده می‌شود.
 • فاصله طولانی دوربین و مرکز کنترل: طولانی شدن بیش از حد دوربین و مرکز کنترل می‌تواند باعث جلوگیری از ارسال صحیح سیگنال‌ها شود.
 • کابل‌ها و اتصالات دوربین: تصاویر دوربین مدار بسته با استفاده از کابل‌های تصویر منتقل می‌شوند. مشکل در کابل کشی، خراب شدن و آسیب دیدن کابل‌ها می‌تواند باعث نمایش ارور out of range در دوربین مداربسته شود.
 • فرمت تصویر: فرمت تصویر باید در دوربین و مانیتور یکسان باشد. ممکن است علت نمایش error out of range عدم پشتیبانی از فرمت تصویر باشد.
 • تداخل سیگنال: یک علت ارور out of range در دوربین مدار بسته، تداخل سیگنالی با تجهیزات الکترونیکی دیگر است. ممکن است تجهیزات الکترونیکی که در نزدیکی سیستم مداربسته قرار دارند باعث ایجاد تداخل سیگنالی شوند.

حل مشکل out of range

برای حل مشکل out of range راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه مراحل مختلف برای رفع این مشکل را بررسی می‌کنیم.

بررسی تنظیمات رزولوشن و فرمت تصویر دوربین و مانیتور: وارد تنظیمات سیستم مداربسته شده و رزولوشن دستگاه ضبط و مانیتور را بررسی کنید. اگر مانیتور شما از رزولوشن دستگاه ضبط پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهید. با ست کردن رزولوشن و فرمت تصویر دستگاه ضبط و دستگاه نمایش مشکل حل شده و مانیتور می‌تواند تصاویر را به خوبی نمایش دهد.

استفاده از مانیتور یا لپ تاپ با رزولوشن بالاتر: اگر رزولوشن دستگاه ضبط و مانیتور با یکدیگر سازگار نیستند و قصد کاهش رزولوشن دستگاه ضبط را نیز ندارید، نگران نباشید. در این صورت می‌توانید از مانیتور یا صفحه نمایش با رزولوشن بالاتر استفاده کنید. صفحه نمایش‌ها دارای رزولوشن‌های مختلفی هستند. هنگام خرید صفحه نمایش دوربین مداربسته به رزولوشن دستگاه ضبط و مانیتور دقت کنید.

بررسی کابل‌ها و اتصالات دوربین: ممکن است کابل تصویر دوربین مداربسته دچار پارگی، خرابی و یا قطعی شده باشد. از اتصال صحیح و سلامت کابل‌های دوربین مداربسته اطمینان حاصل کنید. همچنین توجه داشته باشید که اتصال بین کابل‌ها و پورت‌های دستگاه به درستی انجام شده باشد. برای اطمینان از سلامت کابل‌ها می‌توانید کابل‌ها را تعویض کرده و یا به پورت‌های دیگر دستگاه متصل کنید.

کاهش فاصله دوربین و دستگاه ضبط: فاصله بین دوربین مداربسته و دستگاه ضبط را بررسی کنید. اگر امکان کم کردن فاصله وجود دارد آن را کاهش دهید. اما اگر این امکان وجود ندارد و فاصله بین دوربین و دستگاه ضبط طولانی است، می‌توانید از تقویت کننده سیگنال استفاده کنید.

تماس با کارشناسان دوربین مداربسته: در صورتی که قادر به رفع ارور out of range نیستید، می‌توانید با کارشناسان دوربین مداربسته تماس بگیرید. برای ارتباط با کارشناسان و مشاوره رایگان می‌توانید با شماره 91009555-021 تماس بگیرید.

چگونه رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهیم؟

همانطور که در قسمت قبل گفته شد، یکی از دلایل نمایش ارور out of range در دوربین مداربسته، عدم پشتیبانی مانیتور از رزولوشن دستگاه ضبط است. برای رفع این مشکل می‌توانید رزولوشن دستگاه ضبط را به اندازه رزولوشن مانیتور کاهش دهید. برای کاهش رزولوشن دستگاه ضبط به منظور برطرف کردن ارور out of range مراحل زیر را طی کنید.

چگونه رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهیم؟

1- با استفاده از نام کاربری و رمز عبور وارد تنظیمات دستگاه ضبط شوید.

چگونه رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهیم؟

2- بر روی setup کلیک کنید.

چگونه رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهیم؟

3- گزینه system را انتخاب کنید.

چگونه رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهیم؟

4- گزینه Display را انتخاب کنید.

چگونه رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهیم؟

5- در پنجره باز شده می‌توانید از قسمت Resolution، میزان رزولوشن دستگاه را بر اساس مانیتور تغییر دهید.

چگونه رزولوشن دستگاه ضبط را کاهش دهیم؟

6- در انتها برای ذخیره تغییرات بر روی دکمه ok کلیک کنید. منتظر بمانید تا تغییرات دستگاه ذخیره شوند.

ارور out of range در دوربین مداربسته و خطاهای دیگر

برخی از مواقع ممکن است ارور out of range با خطاهای دیگری نیز همراه باشد. در ادامه به برخی از این خطاها می‌پردازیم.

 • خطای No Signal: هنگامی که دوربین توانایی دریافت سیگنال ورودی تصویر را نداشته باشد، ارور no signal نمایش داده می‌شود. دوربین مداربسته ممکن است بر اثر مشکل در کابل کشی و یا دستگاه ضبط دچار این خطا شود.
 • خطای Disconnect: ممکن است بر اثر قطعی کابل برق، کابل تصویر، مشکل در دوربین یا شبکه و… ارتباط بین دوربین و دستگاه قطع شده باشد. در این صورت با خطای Disconnect مواجه می‌شوید.
 • خطای Unsupported Format: اگر با خطای Unsupported Format و یا Invalid Format مواجه شدید به معنی عدم پشتیبانی دستگاه نمایش از فرمت و یا رزولوشن دستگاه است. هنگامی که رزولوشن و فرمت تصویر با دستگاه نمایش سازگاری نداشته باشد با این ارور مواجه می‌شوید.
 • خطای Camera Fault: مشکل سخت‌افزاری و فنی در دوربین مداربسته با ارور Camera Fault یا Camera Failure نمایش داده می‌شود.

مشکلات تصویر در دوربین مداربسته

تصاویر در دوربین مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در برخی از مواقع ممکن است تصاویر دوربین مداربسته با مشکلاتی مواجه شوند. این مشکلات می‌تواند باعث ایجاد مشکل در نظارت و امنیت محیط شود. هر یک از مشکلات در تصویر دوربین مداربسته می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند. از جمله مشکلاتی که ممکن است در تصاویر دوربین به وجود آیند عبارتند از:

 • سیاه شدن تصاویر دوربین مداربسته
 • تار شدن تصویر دوربین مداربسته
 • نمایش داده نشدن تصاویر
 • قطع و وصل شدن تصاویر دوربین مداربسته
 • مشکل رنگ تصاویر دوربین مداربسته
 • وجود نویز و پرش در تصاویر

دلایل و راه‌حل‌های رفع این مشکلات را می‌توانید در مقاله مشکلات تصویر دوربین مداربسته مطالعه کنید.

مطالب پیشنهادی مخاطبین

4/5 - (1 امتیاز)