Dual Stream چیست؟ Stream به معنای جریان آب است. فیلم ها از چندین تصاویر متوالی و پشت سر هم تشکیل می شوند که این اصطلاح در سیستم مداربسته در ارتباط با جریان تصویر استفاده می شود. Dual Stream در دوربین مداربسته به معنی دو جریانه بودن است. با استفاده از این قابلیت امکان دریافت همزمان دو جریان تصویری از دوربین های تحت شبکه و آنالوگ را وجود دارد. این قابلیت در بسیاری از دوربین های مداربسته وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا به نحوه عملکرد، کاربرد و چیستی Dual Stream بیشتر بپردازیم.

در این مقاله می خوانید:

  • Stream چیست؟
  • Dual Stream در دوربین مداربسته چیست؟
  • کاربرد Sub Stream
  • مزیت استفاده از Dual stream در دوربین مداربسته
  • Triple Stream چیست؟
  • کاربرد Triple Stream

Stream چیست؟

همانطور که گفته شد معنی لغوی Stream جریان است. در دوربین مداربسته اصطلاح Stream برای اطلاعات تصویر استفاده می شود. به عبارت دیگر به خروجی تصویر در دوربین های مداربسته IP استریم گفته می شود. اغلب دوربین های مداربسته دارای قابلیت چند جریانه و یا Dual Stream هستند. دوربین های مداربسته با تکنولوژی Dual Stream دارای دو خروجی تصویر هستند. این دو خروجی تصویر هر کدام از کیفیت تصویر گوناگونی برخوردار هستند. از دوربین های تک استریم تنها در کاربری هایی که نیاز به یک تصویر است، استفاده می شود.

Dual Stream در دوربین مداربسته چیست؟

به طور کلی دستگاه ضبط دوربین مداربسته قادر به دریافت و ارسال تنها یک شکل از تصویر است. در نتیجه فقط یک Stream داریم. زمانی که بخواهید تصاویر مختلف را در محل های مختلف مانند کامپیوتر یا تلفن همراه مشاهده کنید با مشکل مواجه می شوید. اینکار بر روی محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته تاثیرگذار است. به عبارت دیگر در این حالت برای انتقال تصویر شبکه و یا اینترنتی باید حجم پهنای باند بسیاری استفاده شود. در نتیجه این حالت برای انتقال تصویر و نمایش مناسب نیست. به همین دلیل برای رفع این مشکل از سیستم Dual Stream استفاده می کنند. با استفاده از این سیستم می توان دو تصویر با مشخصات متفاوت را در دو کاربری متفاوت دریافت کرد. یکی از این دو جریان یا تصویر، تصویر اصلی است که به نام Main stream و دیگری تصویر فرعی یا Sub Stream نامیده می شوند.

نمایشگری که به صورت مستقیم به دستگاه متصل شده است، تصویر اصلی را نمایش می دهد. Sub Stream نیز یک تصویر کوچک تر و کم حجم تر است که برای انتقال تصویر به تلفن همراه و یا کامپیوتر استفاده می شود. کیفیت و رزولوشن تصویر Main stream در مقایسه با Sub Stream بیشتر است.

کاربرد Sub Stream

زمانی که بخواهید تصاویر دوربین ها را به وسیله دیگری به غیر از دستگاه های ضبط کننده دریافت کنید، تصاویر به شکل Sub Stream نمایش داده می شوند. به طور مثال زمانی که بخواهید تصاویر را به وسیله اینترنت بر روی موبایل و یا یک کامپیوتر وصل شده به دستگاه اصلی ببینید، تصاویر به صورت Sub Stream هستند. در این شرایط کیفیت تصویر در مقایسه با کیفیت تصویر اصلی پایین تر است. اما برای افزایش کیفیت تصویر در Sub Stream می توان از برخی تجهیزات استفاده کرد. این تجهیزات قادر به ایجاد کیفیت بالاتر و یا ایجاد یک Stream اضافه با کیفیت بیشتر هستند. دوربین های مداربسته IP از این قابلیت پشتیبانی می کنند. همچنین امروزه دوربین های پیشرفته ای وجود دارند که از قابلیت Multi Stream برای نمایش چندین تصویر به طور همزمان برای کاربری های مختلف پشتیبانی می کنند.

توجه: کیفیت و مشخصات هر یک از Stream ها را می توان در تنظیمات دستگاه تغییر داد. رزولوشن و فریم ریت Sub Stream را نیز می توان تنظیم کرد.

مزیت استفاده از Dual stream در دوربین مداربسته

همانطور که گفته شد Dual stream یکی از پرکاربردترین ویژگی ها در دوربین مداربسته است. اولین مزیت در دریافت و تماشای تصاویر به صورت همزمان در کاربری های مختلف است. استفاده از Dual stream در دوربین مداربسته به کاهش بار CPU کمک بسیاری می کند. کاهش بار CPU امکان استفاده از دوربین های بیشتر در سیستم مداربسته را فراهم می سازد. به صورتی که بدون نیاز به ارتقاء سیستم و صرف هزینه های بیشتر می توانید تعداد دوربین های مداربسته را افزایش دهید.

در قسمت قبل اشاره کردیم که کیفیت تصاویر فرعی ارسال شده در مقایسه با تصاویر اصلی پایین تر است. اما از مزیت های این سیستم این است که می توان کیفیت تصویر و فریم ریت تصاویر را به صورت جداگانه تنظیم کرد.

Triple Stream چیست؟

یکی دیگر از تکنولوژی های مولتی استریم، تکنولوژی Triple Stream است. این تکنولوژی قابلیت ارسال و نمایش سه جریان ویدئویی به صورت همزمان در کاربری های مختلف را برای کاربر فراهم می کنند. به طور مثال می توانید تصاویر را علاوه بر مانیتور اصلی به صورت همزمان در موبایل و کامپیوتر خود تماشا کنید. هر یک از تصاویر را می توان با کیفیت، نرخ فریم ریت و… مورد نظر تنظیم کرد. تصویر اول دارای کیفیت تصویر بالا و Full Frame است. این تصویر به صورت تصویر اصلی در نمایشگر اصلی نمایش داده می شود. تصویر دوم در مقایسه با تصویر اول دارای کیفیت تصویر پایین تری است. از این تصویر می توان برای مشاهده بر روی موبایل استفاده کرد. در تصویر سوم می توان کیفیت تصویر متغیر را در نظر گرفت و تصاویر را در نمایشگر بعدی مشاهده کرد.

کاربرد Triple Stream

زمانی که شما به صورت همزمان به مشاهده تصاویر در 3 دستگاه مختلف نیاز داشته باشید، می توانید از تکنولوژی Triple Stream استفاده کنید. تکنولوژی Multi Stream نخستین بار توسط برند هایک ویژن به منظور دسترسی بیشتر و بهتر به تصاویر از راه دور وارد بازار شد. در بسیاری از موارد ممکن است با مخفف MST مواجه شوید. MST مخفف Multi-Stream است. اما امروزه بسیاری از دستگاه های DVR و NVR از این تکنولوژی پشتیبانی می کنند. استفاده از تکنولوژی های به روز باعث راحتی افراد می شود.

4.9/5 - (7 امتیاز)