یکی از مسائل مهم کاربران سیستم دوربین مداربسته مقدار پهنای باند مورد نیاز است. میزان ظرفیت انتقال اطلاعات از فرستنده به گیرنده در بستر شبکه را پهنای باند می نامند. در سیستم دوربین مداربسته اطلاعات و تصاویر توسط پهنای باند منتقل می شود. هر چه مقدار ظرفیت پهنای باند بیشتر باشد، امکان انتقال اطلاعات بیشتری در سیستم وجود دارد. برای محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته IP می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. در این مقاله به محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته و معرفی نرم افزار محاسبه می پردازیم.

پهنای باند چیست؟

پهنای باند، ظرفیتی است که می توان حداقل اطلاعات را از یک نقطه به نقطه دیگر در یک شبکه و در یک زمان معین انتقال داد. به عبارت دیگر میزان اطلاعات قابل انتقال در یک ثانیه در شبکه توسط پهنای باند مشخص می شود. پهنای باند در سیستم دوربین های مداربسته شبکه دارای اهمیت ویژه ای است. هر دوربین در سیستم مداربسته به میزانی از پهنای باند برای انتقال اطلاعات نیاز دارد. اگر در سیستم شما تعداد زیادی از دوربین های IP وجود داشته باشد و یا قصد افزودن دوربین مداربسته به سیستم خود را داشته باشید، محاسبه و مصرف پهنای باند بسیار مهم است. همچنین می توان با استفاده از روش هایی مصرف پهنای باند را کاهش داد.

محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته IP

برای محاسبه پهنای باند شبکه راه های مختلفی وجود دارد. در این روش باید مقادیر برخی از داده ها را بدانید. برای محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته IP یک مثال میزنیم. به طور مثال شما یک دوربین با کیفیت تصویر 2 مگاپیکسلی دارید. ابعاد تصویر ارائه شده توسط این دوربین برابر با 1920 در 1080 پیکسل است. برای محاسبه پهنای باند ابتدا باید تعداد کل پیکسل دوربین مداربسته را به دست بیاورید. برای این کار تعداد پیکسل های طول را در عرض ضرب کنید. تعداد پیکسل های تصویر در این دوربین برابر با 2073600PPI است. تعداد رنگ در هر پیکسل 3 رنگ است. این رنگ ها در حالت باینری ذخیره می شوند. همچنین فضای مورد نیاز این سه رنگ، 2 بیت است. به طور کلی 2073600 * 2 = 4147200 b

یکی دیگر از عوامل مهم در محاسبه پهنای باند نرخ فریم ریت در هر ثانیه است. به طور مثال اگر نرخ فریم ریت دوربین مداربسته 20 باشد، باید نرخ فریم ریت را در تعداد پیکسل ها ضرب کنیم. که عدد 82.944.000 به دست می آید. در نتیجه برای ذخیره تصاویر 4147200 پیکسل و فریم ریت 20 به 82944000 بیت نیاز است. در مرحله آخر برای محاسبه پهنای باند مورد نیاز باید عدد به دست آمده به کیلوبایت تبدیل شود.

محاسبه پهنای باند شبکه

یکی از راه های محاسبه پهنای باند در دوربین مداربسته به صورت آنلاین است. سایت های مختلفی برای محاسبه وجود دارند. در ادامه لینک تعدادی از سایت های محاسبه پهنای باند قرار گرفته شده است. به طور مثال در سایت cctvcalculator می توانید با وارد کردن تعداد دوربین ها، کیفیت تصاویر، فرمت فشرده سازی و فریم ریت دوربین میزان پهنای باند مورد نیاز را به دست آورید. اگر برند دوربین مداربسته شما دارای سایت مخصوص جهت محاسبه پهنای باند است، توصیه می شود از سایت برند سیستم مداربسته خود استفاده کنید. زیرا محاسبه پهنای باند توسط سایت برند دوربین مداربسته بسیار دقیق تر از سایر سایت ها است.

 

نرم افزار محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته

یکی دیگر از روش های محاسبه استفاده از نرم افزار محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته است. با دانلود نرم افزار bandwidth calculator می توانید پهنای باند سیستم مداربسته خود را محاسبه کنید. همچنین اگر قصد تهیه و یا افزایش دوربین مداربسته را دارید می توانید با استفاده از این نرم افزار میزان پهنای باند مورد نیاز خود را به دست آورید. این نرم افزار را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

محاسبه پهنای باند دوربین مداربسته به چه عواملی بستگی دارد؟

  • تعداد دوربین ها

همانطور که گفته شد هر دوربین نیاز به مقدار مشخصی از پهنای باند دارد. در نتیجه یکی از عوامل مهم در تعیین میزان پهنای باند، تعداد دوربین های سیستم است. هر چه تعداد دوربین های مداربسته در شبکه بیشتر باشد، طبیعتا به پهنای باند بیشتری نیاز داریم.

  • نرخ فریم ریت

تصاویر متحرک از تعدادی تصاویر ثابت تشکیل شده اند. تعداد تصاویر ثبت شده در هر ثانیه توسط دوربین را نرخ فریم ریت می گویند. هر چه نرخ فریم ریت بالاتر باشد، حجم اطلاعات انتقالی بیشتر می شود. فریم های ثبت شده توسط دوربین در یک ثانیه را نرخ فریم می گویند. در نتیجه هر چه میزان فریم ریت دوربین بیشتر باشد، نیاز به فضای پهنای باند بیشتری دارد. توصیه می شود برای استفاده بهتر از پهنای باند، نرخ فریم دوربین را تنظیم کنید.

  • رزولوشن و نسبت تصویر

دوربین های دارای رزولوشن بالا از کیفیت تصاویر بیشتری برخوردار هستند. کیفیت تصاویر بهتر مساوی است با ثبت جزئیات بیشتر در تصاویر. در نتیجه تصاویر با کیفیت و رزولوشن بالاتر دارای حجم بیشتری نیز هستند. به طور مثال یک دوربین 5 مگاپیکسلی در مقایسه با یک دوربین 3 مگاپیکسلی به فضای پهنای باند بیشتری نیاز دارد. یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین پهنای باند مورد نیاز، نسبت تصویر (Aspect Ratio) است. حال نسبت تصویر چیست؟ به نسبت پهنا در مقایسه با ارتفاع یک فریم، نسبت تصویر گفته می شود. نسبت تصویر دارای انواع مختلفی مانند 16:9، 4:3 و… است. هر چه نسبت تصویر بیشتر باشد تصویر بزرگتری را ارائه می دهد. در نتیجه پهنای باند بیشتری نیاز دارد.

  • فرمت فشرده سازی

همانطور که گفته شد هر چه کیفیت تصاویر دوربین مداربسته بیشتر باشد به پهنای باند بیشتری نیاز دارند. فرمت های فشرده سازی با هدف کاهش و صرفه جویی در مصرف پهنای باند و هارد دوربین مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند. فرمت های مختلفی از فشرده سازی در دوربین مداربسته وجود دارد. این فرمت ها شامل H264، H264+، H265 و H265+ هستند. استفاده از این فرمت ها باعث کاهش حجم اطلاعات بدون افت کیفیت تصویر می شود. هر یک از فرمت های فشرده سازی قادر به کاهش مقدار مشخصی از حجم اطلاعات هستند.

  • حلت های ضبط

مصرف پهنای باند دوربین مداربسته در حالت های مختلف ضبط متفاوت است. به طور مثال اگر حالت ضبط سیستم شما بر روی تشخیص حرکت یا Motion Detection قرار داشته باشد، تنها زمانی که جسمی از جلوی دوربین عبور کند تصاویر را ضبط می کند. در نتیجه در حالت Motion Detection به پهنای باند کمتری در مقایسه با حالت ضبط 24 ساعته نیاز داریم.

  • میزان شلوغی محیط

از دیگر عوامل تاثیر گذار در حجم پهنای باند مصرفی، میزان شلوغی و تردد سوژه ها در یک محیط است. به طور مثال در یک محیط پر رفت و آمد نیاز به پهنای باند بیشتری در مقایسه با یک محیط خلوت است.

4.7/5 - (3 امتیاز)