تمام وسایل الکترونیکی دارای مقدار مشخصی برق مصرفی هستند. تجهیزات دوربین مداربسته مانند دی وی آر، دوربین مداربسته و… نیز همانند سایر وسایل الکترونیکی مقدار مشخصی برق مصرف می کنند. میزان برق مصرفی توسط دوربین را توان مصرفی دوربین مداربسته می گویند. تامین توان دوربین مداربسته یکی از عوامل مهم در عملکرد دوربین است. زیرا در صورت عدم تامین انرژی مورد نیاز ممکن است دوربین دچار خرابی و یا افت کیفیت تصویر شود. زمان انتخاب آداپتور، منبع تغذیه و یا UPS اطلاع از توان مورد نیاز دوربین مداربسته دارای اهمیت است. در ادامه به نحوه محاسبه توان مصرفی دوربین مداربسته می پردازیم.

توان دوربین مداربسته

در پروژه های بزرگ به دلیل کابل کشی های طولانی تر ممکن است با مشکل افت ولتاژ مواجه شوید. از این رو اطلاع از توان مصرفی، ولتاژ و آمپر مورد نیاز دوربین دارای اهمیت است. توان مصرفی دوربین مداربسته در دیتاشیت و یا کاتالوگ دوربین مشخص شده است. توان مصرفی با واحد وات محاسبه می شود. به طور کلی دوربین های معمولی نیاز به ولتاژ 12 ولت دارند. میزان توان دوربین مداربسته ثابت بین 5 تا 10 وات است. همچنین میزان آمپر در این دوربین ها بین 0.5 تا 1 آمپر است.

ولتاژ مورد نیاز دوربین های گردان 24 ولت و ماکزیمم آمپر مورد نیاز 2 آمپر است.

توان مصرفی دوربین مداربسته به چه عواملی بستگی دارد؟

توان مورد نیاز دوربین مداربسته به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر دوربین مداربسته دارای ویژگی های مختلفی است. هر یک از این ویژگی ها بر روی برق مصرفی دوربین مداربسته تاثیر گذار است. عوامل تاثیرگذار در میزان برق مصرفی در دوربین مداربسته عبارتند از:

  • چیپ تصویر: یکی از عوامل مهم در میزان برق مصرفی دوربین نوع چیپ تصویر دوربین مداربسته است. یکی از انواع چیپ های تصویر CCD است. مصرف برق در این چیپ ها به دلیل ساختار پیچیده شان بسیار بیشتر از چیپ های CMOS است.
  • نوع و برد دید در شب: دید در شب در دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارد. برد دید در شب دوربین مداربسته و نوع آن در میزان توان مصرفی دوربین تاثیر گذار است. هر چه برد دید در شب دوربین مداربسته بیشتر باشد، میزان برق مصرفی در آن دوربین نیز بیشتر است.
  • نوع دوربین مداربسته: اگر دوربین های مداربسته را به دو نوع گردان و ثابت تقسیم کنیم، توان مورد نیاز در دوربین های گردان بیشتر از دوربین های ثابت است. زیرا دوربین های گردان علاوه بر برق مورد نیاز به منظور کارکردن برای چرخش در جهات مختلف نیز نیاز به برق دارند. مقدار برق مصرفی در دوربین های گردان به مدار مکانیکی، نوع و سرعت موتور بستگی دارد. به طور تقریبی توان مصرفی دوربین های گردان بین 10 تا 40 وات است.
  • کابل کشی: در کابل کشی های طولانی اگر کابل شما دارای سطح مقطع کم باشد ممکن است با افت ولتاژ مواجه شوید. توصیه می شود از کابل های استاندارد و تمام مس یا آلیاژ مس و آلومینیوم استفاده کنید.

محاسبه توان مصرفی هر دوربین مداربسته

به طور مثال میزان توان مصرفی دوربین مداربسته دید در شب با برد 30 متر و چیپ تصویر COMS کمتر از 5 وات است. حال همین دوربین مداربسته با چیپ تصویر CCD دارای توان مصرفی ماکزیمم 7.5 وات است. همچنین توجه داشته باشید که دستگاه های ضبط  DVR و یا NVR دارای توان مورد نیاز بیشتری در مقایسه با دوربین مداربسته هستند.

محاسبه UPS برای دوربین مداربسته

برای محاسبه UPS برای دوربین مداربسته یک مثال می زنیم. به عنوان مثال پروژه شما دارای 16 دوربین است. نیاز دارید تا یک UPS مناسب انتخاب کنید. ابتدا باید به میزان برق مصرفی هر دوربین و هر دستگاه ضبط توجه داشته باشید. برای محاسبه توان دوربین چند روش وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

  • محاسبه توان با استفاده از دیتا شیت

اولین و ساده ترین روش استفاده از دیتا شیت و کاتالوگ دوربین مداربسته است. در کاتالوگ هر دوربین مقدار توان مصرفی آن ذکر شده است.

  • محاسبه توان با استفاده از مولتی متر

می توانید با استفاده از مولتی متر و سری کردن مولتی متر با دوربین متوجه شوید دوربین چه میزان برقی را در شب و روز مصرف می کند. UPS و پاور خود را محاسبه کنید و میزان برق مصرفی دوربین را محاسبه کنید.

  • محاسبه UPS برای دوربین مداربسته با استفاده از ولتاژ و آمپر

برای محاسبه UPS برای دوربین مداربسته باید مقدار ولتاژ و آمپر دوربین را در یکدیگر ضرب کنید. به طور مثال ولتاژ دوربین شما 12 ولت و آمپر آن 500 میلی آمپر است. ابتدا باید میلی آمپر را به آمپر تبدیل کنیم. برای اینکار 500 را بر 1000 تقسیم می کنیم. میزان آمپر دستگاه برابر با 0.5 آمپر است. این دو عدد را در یکدیگر ضرب کنید که عدد 6 به دست می آید. توان مصرفی دوربین شما 6 وات است. توجه داشته باشید که برخی از دوربین ها ممکن است دارای ویژگی هایی مانند IR باشند. در این صورت دوربین تقریبا بین 2 تا 4 وات برق بیشتری مصرف می کند.

توجه داشته باشید که تمام دوربین های مداربسته به وسیله دستگاه های ضبط DVR و NVR تصاویر را ثبت می کنند. در نتیجه به دست آوردن میزان توان مصرفی این دستگاه ها نیز مهم است. همانطور که گفته شد دستگاه های ضبط در مقایسه با دوربین های مداربسته انرژی بیشتری را مصرف می کنند. در مرحله بعد باید توان مصرفی DVR را بدست آورید. توان مصرفی دستگاه های ضبط بر روی خود دستگاه درج شده است. به طور مثال اگر دستگاه ضبط شما دارای توان مصرفی 40 وات باشد باید توان مصرفی دوربین را با توان مصرفی دستگاه ضبط جمع کنید. عدد به دست آمده از جمع توان مصرفی سیستم دوربین مداربسته را در 1.42 ضرب کرده تا توان UPS مورد نیاز به دست آید.

کاهش توان مصرفی دوربین مداربسته

  • یکی از راه های کاهش برق مصرفی دوربین مداربسته تغییر تنظیمات دوربین است. اگر دوربین شما در حالت ضبط 24 ساعته است، می توانید با تنظیم ضبط در یک بازه زمانی مخصوص میزان برق مصرفی سیستم را کاهش دهید.
  • انتخاب کابل های استاندارد و مناسب می تواند به کاهش توان مصرفی دوربین مداربسته کمک کند.
  • یکی دیگر از راه های کاهش میزان برق مصرفی استفاده از دوربین مداربسته بدون برق است. برخی از دوربین های مداربسته مانند دوربین های خورشیدی قادر به کار کردن بدون برق هستند.
4.5/5 - (2 امتیاز)