تصاویر دوربین مداربسته را می‌توانید بر روی انواع نمایشگرها از جمله تلویزیون مشاهده کنید. ساده‌ترین راه برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته، اتصال دستگاه ضبط به تلویزیون است. اتصال دوربین مدار بسته به تلویزیون بدون DVR و NVR نیز امکانپذیر است. در ادامه به آموزش انواع روش‌های نصب دوربین مداربسته به تلویزیون می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

طریقه نصب دوربین آنالوگ به تلویزیون

نصب دوربین مداربسته به تلویزیون با توجه به نوع تکنولوژی دوربین مداربسته متفاوت است. برای اطلاع از طریقه نصب دوربین آنالوگ به تلویزیون نیز باید به فناوری دوربین توجه کنید. دوربین‌های آنالوگ قدیمی به فناوری CVBS مجهز بودند. سیگنال دوربین‌های CVBS توسط تلویزیون قابل پشتیبانی است. به همین دلیل این نوع دوربین‌های آنالوگ را به سادگی می‌توانید به تلویزیون متصل کنید. پس از نصب دوربین در جای مناسب، کابل کواکسیال را به وسیله فیش BNC به دوربین متصل کنید. با استفاده از کابل‌های کانکتور P4 دوربین را به منبع تغذیه متصل کنید. در این قسمت به قطب مثبت و منفی توجه کنید تا به درستی نصب شوند. در غیر اینصورت دوربین دچار آسیب دیدگی می‌شود. سپس با استفاده از مبدل BNC به RCA دوربین را به ورودی تصویر تلویزیون متصل کنید. تلویزیون را روشن کنید. برای مشاهده تصاویر دوربین بر روی تلویزیون، ورودی AV را انتخاب کنید.

دوربین‌های مداربسته آنالوگ نسل جدید دارای یکی از تکنولوژی‌های HD-TVI، AHD و یا HD-CVI هستند. اگر می‌خواهید دوربین مدار بسته را بدون دستگاه ضبط به تلویزیون متصل کنید باید بدانید سیگنال دوربین‌های آنالوگ HD با تلویزیون سازگار نیست. در تکنولوژی HD برای وصل کردن دوربین به تلویزیون باید از دستگاه مبدل استفاده کنید. همچنین تلویزیون باید دارای ورودی HDMI باشد. در بین اتصال دوربین و تلویزیون باید دستگاه مبدل AHD به HDMI قرار بگیرد. دوربین مداربسته را با استفاده از کابل کواکسیال به پورت آنالوگ دستگاه مبدل وصل کنید. کابل ورودی HDMI تلویزیون را نیز به پورت HDMI دستگاه مبدل متصل کنید. حال دوربین آنالوگ HD شما به تلویزیون متصل شده است.

وصل کردن دوربین IP به تلویزیون

برای نصب دوربین IP به تلویزیون باید از تلویزیون دارای پورت شبکه یا LAN استفاده کنید. کابل اتصال دوربین به تلویزیون در سیستم تحت شبکه، کابل شبکه یا LAN است. دوربین مداربسته را به وسیله کابل شبکه به ورودی شبکه تلویزیون متصل کنید. برای مشاهده تصاویر دوربین IP بر روی تلویزیون به نرم‌افزارهای مخصوص نیاز دارید. همچنین اگر تلویزیون و مودم در شبکه داخلی تعریف شده باشند، نصب دوربین مداربسته به تلویزیون به وسیله مودم نیز امکانپذیر است. دوربین را با استفاده از کابل شبکه به مودم متصل کنید. IP آدرس دوربین را در مرورگر تلویزیون هوشمند خود وارد کنید. سپس نام کاربری و رمز عبور دوربین را وارد کنید. با ورود به صفحه دوربین می‌توانید تصاویر دوربین را در تلویزیون مشاهده کنید.

اتصال بیسیم دوربین به تلویزیون

دوربین‌های مداربسته بیسیم را می‌توانید بدون نیاز به سیم‌کشی به تلویزیون متصل کنید. برای اتصال بیسیم دوربین به تلویزیون می‌توانید از دو روش استفاده کنید. برای نصب دوربین مداربسته به تلویزیون به صورت بیسیم می‌توانید از فرستنده و گیرنده بی‌سیم استفاده کنید. تلویزیون شما باید دارای ورودی سازگار با دوربین مداربسته باشد. در این روش دوربین مداربسته را به وسیله کابل به فرستنده ویدیویی بی‌سیم وصل می‌کنیم. تلویزیون را نیز به گیرنده بی‌سیم متصل می‌کنیم. گیرنده و فرستنده بیسیم را روشن کنید. با توجه به دفترچه راهنما گیرنده و فرستنده را با یکدیگر Pair یا همگام سازی کنید. اینکار معمولا با فشردن دکمه‌ syncing در هر دو دستگاه انجام می‌شود. سپس منبع ورودی تلویزیون که به گیرنده متصل شده را برای انجام تنظیمات انتخاب کنید.

روش دیگری که برای اتصال بیسیم دوربین به تلویزیون وجود دارد، استفاده از شبکه وای فای است. دوربین مداربسته و تلویزیون هوشمند مورد نظر باید دارای قابلیت wifi باشند. دوربین مداربسته و تلویزیون را به شبکه وای فای متصل کنید. معمولا دوربین‌های مداربسته دارای نرم‌افزارهای مخصوص برای مشاهده تصاویر هستند. با نصب این نرم‌افزار روی تلویزیون می‌توانید تصاویر دوربین را مشاهده کنید.

نصب دوربین مداربسته به تلویزیون با استفاده از نرم‌افزار

نرم افزارهای مختلفی برای وصل کردن دوربین به تلویزیون وجود دارند. برای نصب دوربین مداربسته به تلویزیون می‌توانید از این نرم‌افزارها استفاده کنید. نحوه نصب و تنظیمات در هر یک از این نرم‌افزارها متفاوت است. یکی از نرم‌افزارهای مخصوص در اتصال دوربین به تلویزیون، نرم‌افزارهای VMS هستند. این نرم افزارها دارای نصب و تنظیمات ساده‌ای هستند. نحوه کار مجموعه نرم‌افزارهای VMS به این صورت است که به صورت اتوماتیک دوربین مداربسته تحت شبکه و یا دستگاه ضبط DVR را شناسایی می‌کنند.

اتصال دوربین به تلویزیون قدیمی

وصل کردن دوربین مدار بسته به تلویزیون قدیمی چگونه است؟ نصب دوربین مداربسته به تلویزیون فقط به تلویزیون‌های هوشمند و جدید محدود نمی‌شود. کابل اتصال دوربین به تلویزیون قدیمی باید کابل مبدل BNC به AV باشد. دوربین مداربسته را در محل مورد نظر نصب کنید. سپس دوربین را به آداپتور یا منبع تغذیه متصل کنید. یک سر کابل مبدل BNC به AV را به خروجی BNC دوربین و سر دیگر آن را به پورت AV تلویزیون وصل کنید. تلویزیون را روشن کنید. برای مشاهده تصاویر ورودی AV تلویزیون را انتخاب کنید.

دیدن فیلم ضبط شده دوربین مداربسته با تلویزیون

برای دیدن فیلم ضبط شده دوربین مداربسته با تلویزیون باید از دستگاه ضبط استفاده کنید. با نصب دوربین مداربسته به تلویزیون به صورت مستقیم، فقط می‌توانید تصاویر را به صورت زنده مشاهده کنید. فیلم‌های از قبل ضبط شده دوربین مدار بسته در هارد دیسک دستگاه‌های ضبط DVR و NVR ذخیره می‌شوند. بنابراین برای مشاهده فیلم‌های قبلی باید دستگاه ضبط را با توجه به سیستم مداربسته به تلویزیون متصل کنید.

  • اتصال دستگاه ضبط DVR به تلویزیون: اگر سیستم مدار بسته شما دارای تکنولوژی آنالوگ است، اطلاعات در دستگاه DVR ذخیره می‌شوند. برای اتصال دستگاه ضبط DVR به تلویزیون باید از خروجی HDMI استفاده کنید. پس از نصب دوربین مدار بسته، منبع تغذیه را به دوربین متصل کنید. سپس با استفاده از کابل کواکسیال، دوربین را به دستگاه DVR وصل کنید. برای مشاهده تصاویر در تلویزیون، دستگاه ضبط را به وسیله کابل HDMI یا کابل آنتن به ورودی HDMI تلویزیون متصل کنید. تصاویر دوربین مداربسته را می‌توانید در ورودی HDMI تلویزیون مشاهده کنید.
  • اتصال دستگاه ضبط NVR به تلویزیون: دوربین‌های مداربسته IP از دستگاه ضبط NVR برای ذخیره تصاویر استفاده می‌کنند. دوربین مداربسته تحت شبکه را به منبع تغذیه متصل کنید. سپس دوربین را با استفاده از کابل شبکه به دستگاه NVR وصل کنید. دستگاه ضبط NVR را به وسیله کابل HDMI یا VGA به تلویزیون متصل کنید. با روشن کردن تلویزیون و انتخاب ورودی HDMI می‌توانید تصاویر دوربین را مشاهده کنید.

اتصال دوربین به گوشی

یکی از قابلیت‌های مهم در سیستم مداربسته، دسترسی به تصاویر دوربین از راه دور است. با نصب دوربین بر روی موبایل در هر زمان و مکان می‌توانید به تصاویر دوربین مدار بسته دسترسی داشته باشید. در این صورت برای اتصال دوربین به گوشی باید از اینترنت استفاده کنید. به وسیله اینترنت و نرم‌افزارهای دوربین مدار بسته مخصوص موبایل می‌توانید تصاویر را از راه دور بر روی موبایل مشاهده کنید. وصل کردن دوربین مدار بسته به گوشی موبایل با استفاده از دو روش P2P و IP STATIC امکانپذیر است. برای آموزش نحوه اتصال دوربین به گوشی به مقاله نصب دوربین مداربسته روی گوشی مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)