دوربین های مداربسته در انواع مختلفی تولید و به بازار ارائه می شوند. یکی از انواع دوربین مداربسته، دوربین مخفی نام دارد. به طور کلی نصب دوربین مخفی ممنوع و جرم محسوب می شود. نصب این دوربین ها تنها در شرایط خاص و با داشتن مجوز کتبی از مراجع مربوطه امکان پذیر است. گاهی اوقات ممکن است به کنترل شدن صدا و دوربین مخفی جاسازی شده در محل مشکوک شوید. در این شرایط به دنبال کشف دوربین و شنود و یا برنامه ردیابی دوربین مداربسته مخفی هستید. در این مقاله سعی داریم تا راهکارهای آشکارسازی و پیدا کردن دوربین مداربسته مخفی را بررسی کنیم.

دوربین مخفی جاسازی شده

برای پیدا کردن و ردیابی دوربین مداربسته مخفی ابتدا باید مکانهایی که ممکن است، دوربین مخفی جاسازی شده باشد را بشناسید. معمولا از دوربین های مخفی برای کارهایی مانند جاسوسی و مخفی کاری استفاده می کنند. همچنین این دوربین ها به دلیل ساختار و ابعاد کوچکی که دارند می توانند در مکان های مختلف به صورت مخفی جاسازی شوند. در نتیجه باید اغلب به دنبال مکان هایی باشید که می توان دوربین را در آن ها مخفی کرد. دوربین مخفی را می توان در پشت گلدان، پشت تابلو و… جاسازی کرد. نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که دوربین های مخفی می توانند در شکل های مختلف مانند ساعت رومیزی، خودکار، عینک، لامپ و… باشند.

ردیابی دوربین مداربسته مخفی به وسیله بررسی فیزیکی

حتما خبرهای زیادی درباره جاسوسی و سوء استفاده توسط دوربین های مداربسته مخفی شنیده اید. از این رو در بسیاری از مکان ها به دنبال راهی برای اطمینان از عدم وجود دوربین مداربسته مخفی هستید. با استفاده از برخی روش ها می توانید دوربین مداربسته مخفی را پیدا کنید. در ادامه به بررسی این راهکارها می پردازیم.

همانطور که در قسمت قبل گفته شد این دوربین ها به دلیل سایز کوچکشان ممکن است در مکان های مختلفی جاسازی شوند. در مرحله اول اطرافتان را به خوبی مشاهده کنید. اگر در محیطی که قرار دارید گلدان، تابلو و یا وسایلی از این قبیل وجود دارد آن ها را به خوبی بررسی کنید. دوربین های مداربسته مخفی همانند دیگر دوربین ها نیاز به کابل کشی دارند. می توانید به دنبال کابل کشی و سیم کشی های مربوط به دوربین بگردید.

ردیابی دوربین مداربسته مخفی با استفاده از موبایل

اگر با بررسی محیط موفق به پیدا کردن دوربین مداربسته نشدید، می توانید از گوشی موبایل خود استفاده کنید. هنگام ورود به محیط تا جایی که ممکن است محیط را تاریک کنید. در مرحله بعد دوربین موبایل خود را روشن کنید. با اسکن محیط می توانید دوربین مداربسته مخفی را پیدا کنید. اگر در صفحه موبایلتان با نقطه نوری مواجه شدید، احتمال وجود دوربین مداربسته مخفی در آنجا وجود دارد.

روش دیگر استفاده از فلش تلفن همراه برای ردیابی دوربین مدار بسته مخفی است. برای استفاده از این روش باید فلاش تلفن همراه را به همراه تمام مکان هایی که احتمال نصب دوربین مخفی وجود دارد را روشن کنید. اگر دوربین مخفی در آنجا جاسازی شده باشد، نور بازتاب می شود. این نور بازتاب شده ممکن است به رنگ های سبز و یا بنفش باشد.

برنامه ردیابی دوربین مداربسته مخفی

برخی از برنامه های گوشی های هوشمند به منظور ردیابی دوربین مداربسته مخفی طراحی شده اند یا به عبارت دیگر برنامه آشکارساز دوربین مخفی هستند. با دانلود و نصب این اپلیکیشن ها می توانید دوربین مخفی در محل مورد نظر را شناسایی کنید. این نرم افزارها نور مادون قرمز را شناسایی می کنند. سپس محلی که دوربین مداربسته در آن جا پنهان شده را نمایش می دهد. قابل ذکر است که این نرم افزار توانایی به اشتراک گذاشتن محل نصب دوربین با دیگران را دارد. در ادامه بهترین برنامه دوربین مخفی را برای اندروید و IOS معرفی می کنیم.

ردیاب حرفه ای دوربین مخفی

ردیاب های حرفه ای برای شناسایی دوربین مخفی اغلب دارای قیمت های متفاوت و نسبتا گرانی هستند. اما برای استفاده از این تجهیزات ابتدا باید دستگاه را روشن کنید. سپس به همراه دستگاه به جستجو در محیط بپردازید. این دستگاه ها با استفاده از تشخیص سیگنال های دوربین مداربسته کار می کنند. هر زمان که دستگاه به دوربین مداربسته نزدیک شود، فرد را به وسیله یک هشدار صوتی آگاه می سازد. همچنین زمانی که دستگاه، سیگنال دوربین مداربسته را تشخیص می دهد شروع به بوق زدن می کند. ردیاب های حرفه ای برای جستجو دوربین مخفی در اشکال و مدل های مختلفی تولید می شوند.

بررسی آینه های موجود در محیط

یکی از راه های جاسوسی و جاسازی دوربین مخفی، نصب آن ها در آینه ها است. این دوربین ها می توانند در طرف دیگر آینه نصب شوند. برای تشخیص اینکه آینه مقابل شما یک آینه واقعی است یا یک دوربین مداربسته جاسوسی می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

ابتدا انگشت خود را روی آینه قرار دهید. اگر بین انگشتتان و تصویر داخل آینه فاصله وجود داشت، یک آینه معمولی مقابل شما قرار دارد. اما اگر بین انگشت و تصویر انگشت شما در آینه فاصله ای نبود، در آینه یک دوربین مخفی جاسازی شده است.

نکات قابل توجه پس از پیدا کردن دوربین مخفی

بعد از پیدا کردن دوربین مخفی باید به برخی از نکات توجه کنید. ابتدا توجه داشته باشید که شتابزده عمل نکنید تا بتوانید فرد مجرم را پیدا کنید. نکات قابل توجه بعد از پیدا کردن دوربین مخفی عبارتند از:

  • از حرکت دادن و دست زدن به دوربین مداربسته مخفی خودداری کنید. افراد متخصص و پلیس را در جریان قرار دهید تا با استفاده از شناسایی اثر انگشت بتوانند مجرم را پیدا کنند.
  • وسایل خود را از زاویه دید دوربین خارج کرده و یا با استفاده از یک چسب برق لنز دوربین را بپوشانید. همچنین می توانید زاویه دید دوربین را نیز تغییر دهید.
  • به منظور داشتن سند و شواهد کافی از دوربین مخفی و محل آن عکس تهیه کنید.

دوربین مخفی چگونه کار می کند؟

دوربین های مخفی در انواع و اشکال مختلفی وجود دارند. از رایج ترین این دوربین ها، دوربین مداربسته پین هول یا مینیاتوری است. دوربین های مخفی ابعاد بسیار کوچکی دارند. این دوربین دارای یک لنز بسیار کوچک هستند. به طوری که لنز آن ها از ابعاد دوربین نیز بسیار کوچک تر است. لنز دوربین مداربسته مخفی به قدری کوچک است که تنها با وجود یک روزنه و یا سوراخ کوچک دوربین می تواند تصاویر را ضبط کند. برخی از این دوربین ها علاوه بر ضبط تصاویر دارای قابلیت ضبط صدا نیز هستند. همچنین دوربین های مخفی هم در نوع معمولی و هم در نوع وایرلس و بی سیم یافت می شوند. دوربین های مخفی بی سیم تصاویر را بدون نیاز به کابل کشی ثبت کرده و به دستگاه ضبط ارسال می کنند.

توجه داشته باشید که نصب دوربین مخفی بدون رعایت قوانین جرم محسوب شده و ممنوع است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله مجازات نصب دوربین مخفی در منزل مراجعه کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)