در برخی از مواقع ممکن است برای نظارت بیشتر به اتصال دوربین مداربسته به آیفون تصویری نیاز داشته باشیم یا به اصطلاح به دنبال تبدیل آیفون به دوربین مداربسته باشید. برای این کار باید سه نکته را در نظر داشته باشیم. اول اینکه آیا آیفون تصویری ما قابلیت اتصال به دوربین مداربسته را دارد؟ نکته دوم اینکه اگر آیفون این قابلیت را داشت، از چه دوربینی می توانیم برای اتصال به آیفون تصویری استفاده کنیم؟ در آخر پس از اطلاع از این موارد باید از نحوه اتصال بین دوربین و آیفون تصویر اطلاع داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم تا به این سوالات پاسخ داده و نحوه اتصال آیفون و دوربین به یکدیگر را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

تبدیل آیفون به دوربین مداربسته

برای تبدیل آیفون به دوربین مداربسته باید بررسی کنید که آیا آیفون تصویری شما قابلیت اتصال به دوربین مداربسته را دارد یا خیر؟ برخی از آیفون های تصویری قابلیت اتصال به دوربین مداربسته را دارند. برای اطلاع از وجود این قابلیت در آیفون تصویری خود می توانید از چند روش استفاده کنید. اگر به سایت تولید کننده آیفون تصویری و یا فروشنده دسترسی دارید، می توانید با مراجعه به آن ها از وجود این قابلیت در آیفون تصویری خود مطلع شوید.

اما اگر به هیچ یک از این موارد دسترسی ندارید می توانید قاب پشت مانیتور آیفون تصویر را باز کنید. اگر در پشت آیفون دو سوکت وجود داشته باشد به معنی پشتیبانی آیفون از قابلیت اتصال به دوربین مداربسته است. یکی از سوکت ها برای اتصال پنل آیفون که در جلوی درب نصب شده به کار می رود و از سوکت دوم می توانیم برای اتصال دوربین مداربسته استفاده کنیم. در برخی از مدل های آیفون تصویر یک سوکت جداگانه مخصوص دوربین مداربسته تعبیه شده است که معمولا در کنار این سوکت عبارت cctv به چشم می خورد.

دوربین مناسب برای اتصال به آیفون تصویری

اگر آیفون تصویری قابلیت اتصال به دوربین مداربسته را داشته باشد باید نوع تکنولوژی قابل پشتیبانی توسط آیفون را بررسی کنیم. آیفون های تصویری قدیمی از تکنولوژی آنالوگ قدیمی پشتیبانی می کنند. این آیفون ها معمولا از دوربین های 720 تا 960p را ساپورت می کنند. آیفون های نسل جدیدتر از تکنولوژی های جدید آنالوگ مانند تکنولوژی AHD و HDCVI پشتیبانی می کنند. پس از اطلاع از اینکه آیفون تصویری از چه نوع تکنولوژی پشتیبانی می کند، می توانیم دوربین مداربسته متناسب با همان تکنولوژی را انتخاب کنیم. نکته قابل توجه این است که در اتصال دوربین به آیفون تصویری باید از دوربین های آنالوگ استفاده کنید.

دوربین های آنالوگ دارای دو سیم، یکی برای انتقال انرژی و دیگری برای انتقال تصویر هستند. در انواع دوربین های آنالوگ برای انتقال تصویر از فیش BNC استفاده می شود. همانطور که در شکل زیر مشخص شده است، مغزی سوکت مثبت و قسمت بیرونی منفی است.

دوربین مناسب برای اتصال به آیفون تصویری

آموزش نحوه اتصال دوربین مداربسته به آیفون تصویری

همانطور که در قبل هم اشاره کردیم، آیفون های تصویری که می توانند به دوربین مداربسته متصل شوند دارای دو سوکت هستند. هر یک از این سوکت ها پنج سیم دارند. در تصویر زیر به صورت جداگانه اتصال سیم ها نشان داده شده است. قسمت اول به پنل نصب شده در جلوی درب متصل می شود. سوکت اول تصویر، سوکت دوم برای قسمت مثبت، سوکت سوم برای قسمت منفی، سوکت چهارم برای قسمت صدا و باز کردن درب و سوکت پنجم به سوکت چهارم متصل شده و سوئیچر داخلی مانیتور را غیر فعال می کند تا از سوئیچر پشت پنل استفاده کند.

از سوکت دوم برای اتصال دوربین به آیفون استفاده می کنیم. در اینجا سوکت اول را به سیم قرمز رنگ که برای تصویر است به مغزی کابل و سوکت سوم به سیم رنگ نارنجی که برای بخش منفی است به بخش بیرونی سوکت متصل می کنیم. کابل مربوط به منبع تغذیه دوربین مداربسته را به منبع تغذیه متصل کنید. بخش های D1 و D2 به در باز کن وصل می شوند. همچنین 12VAC مستقیم از ترانس به پنل جلوی درب متصل می شود.

در آخر می توانید با فشردن دکمه آدمک بر روی مانیتور آیفون تصویر دوربین مداربسته را مشاهده کنید. اگر همان دکمه را مجددا بفشارید تصاویر دوربین پنل جلوی در آیفون به نمایش در می آید. همچنین در برخی از دوربین ها می توانید با وارد شدن به صفحه اول مانیتور از قسمت تغییر گزینه، دوربین مداربسته را انتخاب کنید تا تصاویر مربوط به دوربین مداربسته نمایش داده شود.

اتصال دوربین مداربسته به آیفون تصویری

آیفون تصویری چند طبقه

در منازل مسکونی آپارتمانی از آیفون تصویری در چندین طبقه استفاده می شود. حال در برخی از موارد ممکن است بخواهید دوربین مداربسته را به تمام آیفون ها متصل کنید. در این صورت باید دو سیم مربوط به تصویر دوربین مداربسته را به تمام مانیتورها در تمام طبقات برسانید و با یکدیگر موازی کنید. سپس می توانید با استفاده از فشردن دکمه تصویر در هر یک از مانیتورهای مورد نظر تصاویر دوربین مداربسته را مشاهده کنید.

تبدیل گوشی به دوربین مداربسته

امروزه با پیشرفت تکنولوژی کاربرد گوشی های تلفن همراه گسترده تر شده است. در برخی از موارد می توان از گوشی همراه به عنوان دوربین مداربسته استفاده کرد. راه کارهای مختلفی برای تبدیل گوشی به دوربین مداربسته وجود دارد. یکی از راه های تبدیل گوشی به دوربین مداربسته استفاده از نرم افزار های مخصوص این کار است. نرم افزارهای گوناگونی برای این کار وجود دارد. با یک جستجو در google play گوشی همراه خود می توانید صدها نرم افزار مربوط را مشاهده کنید. برای اطلاع بیشتر از نحوه تبدیل گوشی به دوربین مداربسته به مقاله تبدیل گوشی به دوربین مداربسته مراجعه کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)